I cesta může být cíl

rubrika: Pel-mel


Dostala se mně do ruky útlá brožůrka od Milana Machovce s ambiciosním názvem Smysl lidské existence.

 

Lucifer


Kromě názvu je na ní pozoruhodné ještě to, že v ní některé kapitoly chybí a jiné se naopak opakují. Pokud se opakují ty zajímavější, není to venkoncem až tak od věci - opakování je totiž v blízkém příbuzenském vztahu s moudrostí. Kniha se, jak jinak, zabývá smyslem lidské existence, a to tak, že na pozadí soudobého nihilismu. Zběžně jsem ji prolétl a zaujalo mne, že některé myšlenky či úvahy jako by mi z hlavy vypadly. Pojďme si jich tedy pár zarecitovat.

 

V úvodní kapitole Problém autor odhaluje absurditu soudobého světa, jež zákonitě vede k duchovní dekadenci. Během 20. století se stalo takřka běžným, že různí umělci i neumělci dávají okatě najevo - někdy s jakýmsi flagelantským požitkem -, že život v naší civilizované společnosti nemá žádný smysl. Stalo se přímo módou, že moderní či postmoderní (což je totéž) intelektuál je veleben, že vystihl „základní pocit generace". Autor pak hledá příčiny tohoto zhnusení zhruba stejným směrem jako já, totiž v negativním dopadu vědecko-technické revoluce. Nebudu se pouštět do hlubšího výkladu, protože bych to pak musel dát do rubriky Povídání, ale já teď potřebuji napsat úvodník. Takže jenom pár postřehů.

 

Člověk je autoidentický, jen když je duchovně činný. Jen zralé osobnosti duchovní tvorby se mohou se svou činností identifikovat - ty ovšem pak neznají a nepotřebují „odpočinek", neřkuli „zábavu". Ještě v devatenáctém století museli průměrní lidé dřít a géniové přicházeli s novými objevy. Ale od dvacátého století průmyslová civilizace (podléhající jakémusi úplně chybnému dogmatu, že cokoli vyrobit lze, musí se vyrobit a vrhnout na trh) chrlí tolik lákavých příjemností, že na ně zdrcující většina lidí takřka fatálně a neomylně „naletí" a že nakonec ani není možno jinak, než že velikých objevů géniů je zneužíváno způsobem vedoucím lidstvo do katastrofy.

 

Vývoj druhů je dán bojem dvou zcela nevědomých, ale vše ovládajících „sil", tj. genetické mutace a jí následující selekce. Tito nevědomí dominantní činitelé si přitom vůbec nepočínají jako třeba Darwin s Mendelem, kdyby se mohli setkat a „dohodnout", nýbrž spíše jako dvě dámy značně silné vůle, avšak hysterické a neschopné jakýchkoli ústupků. Život je mezi těmito dvěma silami v podobě manžela mezi dominantní manželkou a stejně dominantní milenkou, neboť mu z jejich konfliktů vznikají situace, že nejedna větev evoluce jako by raději „dobrovolně" vzdávala a „volila" sebevraždu, odchod z této bláznivé planety. Evoluce v rukou obou činitelů totiž musí vždy zvolit cestu výhodnější, ale nedovede to jinak, než že běžně „naletí" výhodám jen dočasným, jež se perspektivně ne vždy osvědčí.

 

Jaký je tedy smysl lidské existence? Tak k tomu jsem se v knížce zatím nedopracoval a obávám se, že ani já si netroufnu ze sebe teď vysypat nějakou všeobjímající moudrost. Napadá mě snad jedině, že smyslem života by mohlo být hledání smyslu života. Ale to jsem jistě neřekl nic objevného, nicméně neškodí si to občas připomenout, totiž že i cesta může být cíl ];-)

 


komentářů: 10         Komentáře (10)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
10 V
Lucifer 23.05.2011, 01:42:37
Souhlasím s tím, že smyslem života je žít ho. No a v tom je ta cesta, jinými slovy cíl. Takže Mňága a Žďorp trefili hřebíček na hlavičku ]Mrkající

9
V (neregistrovaný) 09.05.2011, 19:20:25
"Jaký je tedy smysl lidské existence? ... i cesta může být cíl "

'Cestou' se obvykle rozumi pachteni se zivotem, ale pokud cestou minime ziti zivota, pak je tento vyrok pravdivy.

Zivot jako takovy je svym ospravedlnenim, svym cilem. Zivot je tou nejvyssi hodnotou pro kazdy zivy organismus a vse co tento cini je pro co nejlepsi uchovani teto hodnoty.

Lide kteri se ptaji, proc tu jsme, kteri hledaji nejaky vyssi duvod pro nasi existenci nikdy nepochopili ze zivot nepotrebuje nejake ospravedlneni zvenci. Smysl zivota je zit ho, co nejdele je to mozne a v co nejvyssi kvalite. O tom to vsechno je a o nicem jinem.

Lucifer
8
Lucifer 28.01.2010, 17:30:44
[5] Fiala už dospěl - želbohu... ];)

Lucifer
7
Lucifer 28.01.2010, 17:29:17
[1] Když už Sartre, tak Nevolnost. Mám tu útlou knížečku v knihovně na čestném místě. Kdysi jsme to dost žrali, dnes, když jsem si to nedávno zkusil znovu přečíst, dostal jsem nevolnost hned po několika stránkách ];)

Lucifer
6
Lucifer 28.01.2010, 17:25:41
[4] Nic proti němu nemám. Naopak, ten text je mi sympatický. Jen jsem chtěl naznačit, že jsem tam objevil řadu "svých" myšlenek. S jinými bych zase polemizoval. Pro mne je to nicméně příliš moc "filosofické", jestli rozumíte, co tím míním.

5
Zuzana (neregistrovaný) 28.01.2010, 15:24:05
Cesta muze byt cil je (radobybuddhisticka) fraze, samozrejme, ze muze, ale nesmi to byt cesta uniku z povinnosti. Fiala uz dospel, pripominam.

4
Kopecký (neregistrovaný) 28.01.2010, 14:24:06
... neříká nic převratnýho, ale je dobře, že to říká, protože pro plno lidí humanismus normou není, a je dobře, že si za tim stál celej život, že za totáče dělal pravidelný bytový semináře a že až do posledních dní učil na fakultě, na začátku přednášky vytáhl z baťohu obrovskej budík, byl úžasnej svéráz a studenti ho milovali.

Lucifer
3
Lucifer 28.01.2010, 14:05:03
[2] Dík za reakci, nicméně já jsem jasně napsal, že neříkám nic nového. Potřeboval jsem tam nějak naroubovat Mňágu se Žďorpem. Ale když to obrátím, tak mohu také směle prohlásit, že Machovec mi neříká nic nového... hezkej ]Usmívající se

2
Kopecký (neregistrovaný) 28.01.2010, 13:35:29
...že smyslem života je hledání toho smyslu napadlo před váma samotného Machovce, pak taky Fromma, Bělohradskýho a zástupy dalších filosofujících.... je to totiž filosofická věta č. 1. Machovec se zběžně neprohlíží, ten se čte, od začátku do konce, je to génius. Doporučuju Rozhovory s Milanem Machovcem, vyšly zhruba tři roky nazpátek, je to filosof praktik, nepsal pro filosofický ročenky a úzký okruh filosofů-akademiků, ale pro lidi. Hezkej den, vašemu blogu zdar Usmívající se

1
Honza (neregistrovaný) 28.01.2010, 13:32:15
nějak mi to připomělo útlou brožurku Jean-Paul Sartre Existencionalismus je humanismus. Mám jí na toaletě. Nee že bych z ní trhal listy, je ostatně vytištěna na neprakticky tuhém a nesavém papíře, ale na hajzlu si dycinky čtu a todle je hodně milý a přátelský počtení. Kdo to zná, ten snad bude souhlasit, že to pod úvodník patří. Vono to bylo před šedesáti lety trochu revoluční, žejo, dneska jsme tam, kde jsme byli, problémů je víc a atak na osobní zodpovědnost jest vyšší. Díky těm svodům zbytečností. Zbytečnosti do sytosti. Která strana to má na bilboardu ?

«     1     »