Peníze hýbou světem

rubrika: Pel-mel


Jak se dají peníze vydělat na fámách.

 

Lucifer


game-for-money.jpgZakladatelem finanční dynastie Rothschildů byl Amschel Moses Bauer. Budoucí změna jména na Rothschild je možná příznačná pro vychytralost, s níž rodina bude podnikat. Po počátečním období půjčování peněz místním správám začal Amschel půjčovat vládám států. Skutečně biblickým způsobem dosadil svých pět synů do pěti bankovních domů rozptýlených po Evropě. Nathan šel do Londýna, Mayer do Frankfurtu, Solomon do Vídně, James do Paříže a Carl do Neapole.

Rodina vytvořila své bohatství tím, že ponoukala státy proti sobě. Hrozba války znamenala větší půjčování a větší zisky. Jak země před válkou zvyšovaly průmyslovou produkci, více se zadlužovaly. Když k válce nedošlo, profitovali Rothschildové z nárůstu dluhů. Když válka propukla, půjčovaly si státy tolik, kolik potřebovaly, aby si zachovaly suverenitu. Rozmístění bratrů umožňovalo, aby rodina měla zisk z jakéhokoliv konfliktu v Evropě. V případě války mezi Francií a Británií a konkrétně bitvy u Waterloo v černu 1815 došlo k manipulaci s dezinformacemi, která pomohla Rothschildům dosáhnout kýženého výsledku.

Rodina už měla vytvořenou komunikační síť v Evropě, která spojovala všechny bratry a jejich bankovní centra. Armáda kurýrů nosila tajné informace ve zvláštně označených vacích, které pohraniční stráže států nesměly za žádných okolností zadržovat, ani kdyby kurýr přicházel z nepřátelské země. Rychlost, s níž poslové informace přinášeli, umožňovala Rothschildům, aby se podle nich zařídili dříve než zbytek finančních trhů a vydělali na dobrých i špatných zprávách. Ostatní bankéři o tom systému věděli a bedlivě sledovali aktivity Rothschildů na trzích jako ukazatele toho, co se opravdu děje.

V případě Waterloo sehrál Nathan představení pro ostatní obchodníky s dluhopisy v Londýně. Když jako první dostal zprávu, že Napoleon prohrál, předstíral, že korsický despota zvítězil. Jeho zjevné zoufalství nad tou špatnou zprávou zmátlo londýnské obchodníky natolik, že se začali zbavovat britských vládních dluhopisů, které Nathanovi agenti skupovali za úžasně nízké ceny. Když do Londýna dospěly oficiální zprávy o Wellingtonově vítězství, ceny dluhopisů opět vylétly nahoru. Nathan nebyl nikde k nalezení a ostatní bankéři si uvědomili, že naletěli.

 

Zdroj: Thom Burnett, Alex Games - Kdo skutečně vládne světu?


komentářů: 8         Komentáře (8)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
8
Lucifer 29.01.2011, 22:30:04
[5] Dík za upozornění. Tohle byla další oprava, ale nevzpoměl jsem si, že proběhla v době, kdy se zablokovalo bloguje. Použil jsem níže uvedený zdroj a teprve pak, když se mi to jméno nezdálo v pořádku, zkontroloval jsem to na googlu. Nejspíš to zmastil překladatel do češtiny.

7 Gellner
Zuzana (neregistrovaný) 29.01.2011, 22:09:15
Za zenu vezmu si gorilu,
snad nejak shodneme se,
srdce ma divoke tak jako ja,
je take bez konfese.
;)

6
Zuzana (neregistrovaný) 29.01.2011, 22:04:33
To se zeptej Gellnera. Byl to dobry kamarad mych praprapredku.

http://en.wikipedia.org/wiki/Franti%C5%A1ek_Gellner

5
Zuzana (neregistrovaný) 29.01.2011, 21:38:45
No, to je prusvih. A oba mame zrejme spatne Rothschilda ( ja jeste spatneji nez ty) a ja potom jeste preklep v 'poprve vydano ve sbirce...'
;)

Lucifer
4 ];-)
Lucifer 29.01.2011, 21:35:42
Nevím, jak to kdo slaví, ale já mám v sobotu sanitární den.

Lucifer
3
Lucifer 29.01.2011, 21:33:12
Teprve teď jsem si všiml, že tam zůstaly dva překlepy, Franfurt a Paříž s malým f a p. Vzniklo to nedostatečným zmáčknutím klávesy pro velká písmena. Píšu hodně rychle. Když jsem to viděl hned po naprogramování, tak jsem to opravil. Zdálo se, že oprava prošla. Když jsem se však za chvíli vrátil k počítači, nefungovalo připojení na bloguje. Potom jsem to už nekontroloval ]Mrkající

2 Datovano 1903
Zuzana (neregistrovaný) 29.01.2011, 20:24:33
poprave vydano ve sbirce 'Radosti zivota'.

1
Zuzana (neregistrovaný) 29.01.2011, 20:22:24
Sobota, myslim, byla snad, zidovsky panbuh mel svatek a zidi mu sli dekovat za vsechen vezdejsi statek.

Za prosperovani obchodu galanternich a striznich, za tehotnych zen urodu a za hloupost svych bliznich.

Za jmeni Rotchildu veskerych, (Boze, kde krast a nebrat?!), za zdravi souvercu u kterych musi kralove zebrat.

Za slavu tovarnich kominu, za marnou zavist chatry, za chladnokrevnost vojinu, kteri strili sve bratry.

Za vsechny dary prirody, za vhodna krupobiti, za hesla pokroku svobody, jichz mozno zneuziti.

Frantisek Gellner

«     1     »