Někdy je třeba trochu zestárnout

rubrika: Pel-mel


Významný americký teoretický fyzik Lee Smolin vzpomíná v jedné ze svých knížek na svůj nástup do prvního zaměstnání v Institutu pro pokročilá studia v Princetonu (Institute for Advanced Study - IAS).

 

Lucifer


albert_einstein.jpgZamířil tam v roce 1979 mimo jiné v naději, že se dostane do kontaktu s žijícím Einsteinovým odkazem, i když ten ukončil svou životní pouť už o čtyřiadvacet let dříve. Albert Einstein působil v IAS od roku 1932, dva roky po jeho založení, až do svého konce. Naděje Lee Smolina se však nesplnila. Nebyl tam už žádný Einsteinův student či následovník, pamatovalo ho jen pár lidí, jako například teoretický fyzik Freeman Dyson.

Týden po jeho nástupu ho navštívil velký gentleman Dyson a pozval ho na oběd. Vyptával se Smolina na jeho práci a také se zeptal, jestli mu může nějak pomoci zabydlit se v Princetonu. Smolin měl pouze jediné přání: "Můžete mi říci, jaký byl Einstein doopravdy?". "Je mi líto, ale v tom vám nepomohu", odpověděl Dyson. Smolina to udivilo a zareagoval: "Vždyť jste sem přišel v roce 1947 a byli jste kolegy až do jeho smrti v roce 1955."

Dyson mu vysvětlil, že i on přišel do Princetonu s nadějí Einsteina poznat. Šel tedy za jeho sekretářkou Helenou Dukasovou a domluvil si schůzku. Den před ní ale dostal strach, že nemá, o čem by se s velikým mužem bavil, a požádal proto paní Dukasovou o kopie posledních Einsteinových článků. Všechny se týkaly Einsteinova úsilí zkonstruovat jednotnou teorii pole. Večer je všechny přečetl a došel k závěru, že je to mlácení prázdné slámy.

Příštího rána si uvědomil, že před Einsteina nemůže předstoupit a říci mu, že jeho poslední práce pokládá za bezcenné, že ale také nedokáže mu to neříct. Tak se ze schůzky vymluvil a příštích osm let se Einsteinovy vyhýbal.

Smolin se nezmohl než na samozřejmou otázku: "Nemyslíte, že by se Einstein uměl ubránit a vysvětlil by vám svou motivaci?".

Dyson na to odpověděl: "Určitě, ale aby mě to napadlo, musel jsem trochu zestárnout."


komentářů: 1         Komentáře (1)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

1
Zuzana (neregistrovaný) 11.02.2011, 17:48:38
Vynikajici clanecek - nebyla jsem dva dny na siti a nasla jsem tu skvosty.

«     1     »