Pokus o záchranu orchidejí

rubrika: Pel-mel


Britští vědci podnikají pokusy zachránit orchideje.

Zuzana


flowersorchids.jpgVědci chtějí vytvořit síť zásobáren semínek orchidejí po celém světě, aby uchovali tisíce odrůd jedněch z nekrásnějších kvetoucích rostlin. Výzkumníci z londýnského týmu "Kew Gardens" dávají dohromady projekt nazvaný 'Orchid Seed Stores pro Sustainable Use' (Osssu), který bude organizovat práci vědců z mnoha zemí. Ti budou pracovat na pětiletém programu za 2 miliony liber, aby do r. 2015 zachránili 2000 druhů orchidejí. Vedoucí projektu Philip Seaton prohlásil: "Květiny poskytují velmi důležité varování, že ekosystém je v krizi. Orchideje jsou indikátory: pokud jsou v ohrožení lesy, orchideje budou první, které to nepřežijí."

Na světě je víc než 20 000 druhů orchidejí, tedy asi jedna osmina kvetoucích druhů rostlin. Jak řekl profesor Hugh Pritchard, vedoucí projektu Osssu, jenž má základnu v Kew's Millenium Seed Bank ve Wakehurst Place, Sussex, asi jedné čtvrtině hrozí vyhynutí. Proto vědci chtějí vybudovat network skladišť semínek orchidejí po celém světě, aby ohrožené druhy zachránili. Projekt pochází z grantu, který udělila britská vláda v r. 2007. Z něj se mají vybudovat skladiště semínek v aktivních bodech biodiversity v Latinské Americe a Asii. Země jako Ekvádor, Brazílie, Kolumbie, Kuba, Čína, Indonésie, Thajsko a Filipíny už plány na skladování a uchránění semínek odsouhlasily. Přesto je zatím skladováno pouze 250 druhů.

Semínka jsou tak maličká, ze chumáč tisíců semínek vám může připomínat větší špetku prachu. Aby se uchránila, musí být usušena a skladována v mrazácích ve 20 stupních Celsia pod nulou. To je bude udržovat v suspendované životnosti a umožní vědcům použít je i po desítkách let. Některé druhy orchidejí s kratší životností budou vyžadovat skladování v kapalném dusíku při -196 ºC. Snaha uchránit tisíce druhů je pojistka proti rostoucímu nebezpečí odlesňování a podnebních změn a také proti škodám způsobeným sběrateli, kteří 'bagrují' rostliny za účelem profitu.

Výzkumníci budou sledovat rychlost, s jakou budou různé druhy orchidejí klíčit a růst. Budou monitorovat jejich degeneraci a vzorky rostoucí ve zkumavce ve speciálním roztoku bohatém na výživné látky, nazvaném Knudson C. Jsou také plány sbírat vzorky pylů a plísní, které individuální druhy potřebují k rozkvětu v divočině. Cílem networku zvaném Osssu je rozrůst se do třiceti zemí, včetně Indie, Kanady, Keni, a Kamerunu.

A důležitá informace: projekt bude předveden na výročním 'International Orchid Conservation Congress' a ten se odehraje v České republice na konci května 2011.


komentářů: 2         Komentáře (2)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

2 Milos:
Zuzana (neregistrovaný) 14.02.2011, 20:23:44
Myslim, ze rozdil mezi zoologickymi zahradami a tzv. 'seed banks' je v tom, ze semena rostlin mohou vzklicit i po sto letech, kdyz budou znovu vysazeny - jejich geny se zachovaji. Kdyz ale zemre posledni par zivocisneho druhu, tak s nim zemre i gen pokud nebudou zachovany sperms a vajicka. Pak dojde k vymreni druhu.
Semena rostlin jsou uz produkty oplodneni, semeno nemuze bez toho v rostline vzniknout, takze tady jde jenom o to, kdy budou seminka usazena do spravneho prostredi, v nemz mohou vzklicit.
(Jsou tam vyjimky, jako napr. jiste druhy hmyzu, ale to uz sem zrejme nepatri).

1
Miloš (neregistrovaný) 14.02.2011, 18:56:56
Ta síť skladišť semínek orchidejí působí trochu jako zoologické zahrady snažící se zachránit mizející živočišné druhy. Bude jich však asi mnohem méně.

«     1     »