Komunikace ve dvou jazycích oddaluje příchod demence

rubrika: Pel-mel


Hovoříte-li dvěma jazyky, zabraňujete ochabování mozku, jež přichází s věkem.

Zuzana


brainsecondlanguage.jpgPoslední studie, prezentovaná vědci americké 'Association for Advancement of Science' ve Washingtonu, přišla na to, že lidé, hovořící dvěma jazyky, jsou mnohem více chráněni proti Alzheimerově chorobě než ti, komunikující pouze jedním jazykem. Několik studií demonstrovalo zřetelné spojení mezi používáním druhého jazyka a kognitivním ochabováním. Bilingvismus funguje jako 'mentální gymnasium', které udržuje mozek v aktivitě i v pozdějším a pozdním věku, tvrdí vědci. Vědci přišli na to, že bilingvální pacienti s pravděpodobně přicházejícím Alzheimerem daleko spíše oddálí symptomy nemoci než monolingvální pacienti. Dvojjazyčnost ve skutečnosti dokázala oddálit příchod Alzheimera lip a účinněji než jakékoliv léky, které jsou v současnosti předepisovány ke kontrole této nemoci.

Zjištění, že dvojjazyčnost může oddálit choroby na čtyři až pět let, je pozoruhodné. Neexistuje žádný farmakologický zásah, jehož efekt by se s tímto dal srovnat. Bilingvismus je kognitivně náročný a přispívá kognitivním rezervám úplně stejně jako další stimulující intelektuální a sociální aktivity. Vědci věří, že tento efekt je podstatně víc spojen s používáním zde zvaného "second language', než je spojen s faktory rozdílu ve vzdělání a v povoláních mezi dvojjazyčnými a jednojazyčnými lidmi. Experimenty ukazují, že to má co dělat s mnohem větší duševní námahou, kterou užívání druhého jazyka vyžaduje.

Bilingvální člověk povzbuzuje mozkovou činnost obzvláště v jedné velmi důležité oblasti, která je známá jako řídící kontrolní systém. Tento kontrolní systém s věkem chátrá, ale u bilingválních lidí je tato funkce v mnohem lepším stavu a na lepší úrovni. Dá se to přirovnat k rezervní nádrži v autě. Jestliže vám dojde benzín, můžete pokračovat v jízdě, neb máte rezervu.

Shrnuto a vědci podepsáno - současné studie ukázaly, že žonglování mezi dvěma jazyky pomáhá procvičovat mozek a udržuje ho v kondici i u starších lidí. Závěrem tedy vědci mohou potvrdit, že bilingvismus je velká výhoda. Bilingválni lidé musí 'přepínat kód', což je mentální vyjednávání mezi jazyky, které používají.


komentářů: 25         Komentáře (25)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

25 Wien
Zuzana (neregistrovaný) 04.03.2011, 13:34:35
Nikoho sice neoslovujete, ale clanek je muj, tak na vas prispevek reaguji. Clanek se nezminuje o lidech, kteri mluvi dvema jazyky od malicka - o tom se opakovane zminujete vy. Ze vsech americkych a kanadskych emigrantu, o nichz byla ta studie, jste si vybrala zrovna deticky, ktere vyrustaji se dvema rodici z nich kazdy mluvi jinym jazykem. To ale nebylo predmetem studie.
Ta je o lidech, kteri maji "English as a second language" - to jest prisli do nove zeme se znalosti sveho puvodniho, prvniho jazyka a v nove zemi se naucili ten druhy. A velmi dulezity je posledni odstavec o prepinani z jazyka na jazyk. Jestli nebylo v clanku dostatecne zdurazneno, ze se jedna predevsim o emigranty, jichz se studie tykala - tak jsem to zduraznila ja v debate nize. niz.
Mimoto: chuze muze predchazet Alzheimerovi - a o tom, jak to funguje je tu clanku zrovna nekolik. Takze i kdybyste to napsala, ani by to tak velka blbost nebyla. ;)

24
Wien (neregistrovaný) 03.03.2011, 18:44:08
Vždycky mě potěší, když jsem takhle skvěle pochopena. :D Bilingvální člověk je ten, kdo mluví oběma jazyky stejně dobře, ale to ani nebylo důležité. Chtěla jsem tím říct, že tvrdit to, co je popsáno v článku i o lidech, kteří mluví dvěma jazyky odmalička je blbost, protože to je jak kdybych řekla, že chůze může chránit proti alzheimerovi. Je to něco, co dělám automaticky a nad čím nepřemýšlím, tudíž to můj mozek nijak necvičí. To platí i o lidech, co se zárověň s tou chůzí už učili dva jazyky. Doufám, že už jsem se vyjádřila jasněji. :))

23
Zuzana (neregistrovaný) 22.02.2011, 20:19:01
No jo, priroda je mocna carodejka. Vsak uvidite, co s vama udela obycejne jabko. ;)

22
Zuzana (neregistrovaný) 22.02.2011, 20:16:06
Marie, jasne, ze vim, jak jste to myslela a ze vy vite jak jsem to myslela ja. :)
Zdravim srdecne!
PS: Chtela jsem vas coby skvele cestinarky zeptat, zda o jablcich nebo o jablkach, ale pak jsem na ceskem webu byla ujistena, pry je sprave oboji.

21
MAX (neregistrovaný) 22.02.2011, 18:42:17
Napadá mě dodatečně, že pokud by byl Ronald Reagan Čech,kterej by se učil anglicky, tak možná nedopad, jak dopad.
Jeden se až diví, že byl prezidentem. Zřejmě ani neluštil křížovky.Mimo to další vědci přišli na to, že strejdu Alzheimra dokáže zahnat i obyčejnej Brufen. Ale pokud ho člověk zobe pravidelně. To pak nepřijde A ale ŽV /žaludeční vřed/! Ale co, Hippokrates údajně prohlásil chytrou větu:" Koho neuzdraví léky, toho uzdraví příroda." Taky tim možná myslel něco jako - všechny neduhy s určitostí vytáhne hlína!

20
Marie (neregistrovaný) 22.02.2011, 15:10:48
Znáte mě, Zuzano, jsem taková uvaděčka příběhů, bez ohledu na souvislost s nabídnutým tématem. Prostě jen mi téma zavadí o klobouček a mně vytane příhoda. Ale vím, jak jste to myslela.A vím, že vy víte, jak jsem to myslela já Mrkající

19 Marie
Zuzana (neregistrovaný) 22.02.2011, 13:33:18
Sorry, zajimava historka, ale jako priklad k teto debate nemuze slouzit. Mozna jste ji uvedla ciste pro zajimavost bez ohledu na sdeleni clanku, ale prece jen jeste dodavam:

Studie NEobjevila recept na nesmrtelnost a vedci nic takoveho netvrdi. Prisli na to, ze dvojjazycni lide maji ridici kontrolni system v mozku na mnohem lepsi urovni nez jednojazycni. To jim pomaha NA NEJAKY CAS ( zminka je o 4 - 5 letech) oddalit vaznou chorobu. A je-li nemoc uz pritomna, pomaha jim to drzet ji pod kontrolou mnohem uspesneji, nez dokazou soucasne leky - a nez dokazou monolingvalni pacienti.

A pozor, studie nezkoumala pacienty, kteri mezi sebou konverzuji nekolika jazyky jako hobby ( i kdyz i to muze byt mozku uzitecne, samozrejme). Ve studii a jejich nalezech jde o lidi, kteri pouzivaji druhy jazyk jako zivotni nutnost (a neustale).

18
Marie (neregistrovaný) 22.02.2011, 10:29:30
Ještě jedna poznámka. Znala jsem rodinu, kde rodiče na stará kolena (znalí mnoha jazyků), tříbili si paměť tak, že každý den - od pondělí do neděle - spolu mluvili jinou řečí. "Hádanice" vznikala jenom u latiny, muž ji uměl líp, než žena.Užili si s tím i spoustu legrace, protože dokázali přeskakovat z jazyka do jazyka, a poslouchat je přitom, to byl zážitek. Ovšem ani tohle umění jim nezabránilo, aby neodešli na věčnost. Sice velmi duševně svěží, leč fyzicky zchátralí.Škoda jich...

17
Miloš (neregistrovaný) 21.02.2011, 20:06:21
To je dobrý nápad. Každou chvíli mě nachytáte z povrchního čtení a teď abych tomu ještě věnoval tolik času.

16
Zuzana (neregistrovaný) 21.02.2011, 20:01:11
Muzete si ho cvicne prelozit. ;)
Good luck.

15
Miloš (neregistrovaný) 21.02.2011, 19:59:09
Zuzano, článek si přečtu, abych si trochu procvičil mozek. Škoda, že není v angličtině, zdravotní bonus mohl být ještě vyšší.
Jinak nevím, zda v [14] to bylo na mě, ale legraci si z toho nedělám. V mém věku bych už možná měl pro jistotu přejít na 3 jazyky.

14
Zuzana (neregistrovaný) 21.02.2011, 19:49:34
No jakkoliv si z toho delate srandu (coz je taky zdravy, takze jen tak dal ;), tak je tomu tak, Milosi. :)) A prectete si ten clanek na mem odkazu. jestli chcete. ;)

13
Miloš (neregistrovaný) 21.02.2011, 19:47:20
Až teď jsem si přečetl Zuzanin komentář [9], kde se píše, že "prepinani z jednoho jazyka na druhy ma lepsi ucinky na mozek nez vzdelani a jakkoliv na mozek narocne povolani" a odpovídá tak na mou pochybovačnost.
Já mám pozorováním zjištěto, že ve vědecko-pedagogické komunitě je duševní kondice běžná i ve vyšším věku, ale možná je to i tím, že lidé z této sféry často něco studují v agličtině, a tak přepínají mezi jazyky.

12
Zuzana (neregistrovaný) 21.02.2011, 19:46:19
Neni, Milosi, prectete si ten clanek dobre. :) Vyzkumy toto braly v potaz a overovaly. Pisu to nakonec i v reakci na MAXE. :)

11
Zuzana (neregistrovaný) 21.02.2011, 19:43:45
Mimochodem, toto s nasi debatou tak uplne nesouvisi, ale vcera tu ( u nas doma) byla rec o tom, kdo rekl, ze "kolik reci umis, tolikrat jsi clovekem". Tvrdila jsem, ze to byl T. G. Masaryk, jini zde mi oponovali. Sla jsem googlovat a zadanim jsem jsem nasla tento clanek:

http://www.czsk.net/svet/clanky/osobnosti/trinkewitz.html

«     1    2   »