Rakovina štítné žlázy, radioaktivní záření a účinky letního času

rubrika: Pel-mel


Pod vlivem japonských událostí Američané nakupují jodid draselný (potassium iodide), tj. tablety, které chrání lidí před rakovinou štítné žlázy, způsobenou radioaktivním zářením.

Zuzana


glandth.jpgNěkteré objednávky jsou od individuálních zákazníků, jiné jdou firmám, které dodávají tyto léky zaměstnancům v Japonsku. Došlo dokonce i na tabletky v prošlé záruční lhůtě, například firma Anbex daruje Japonsku dva milióny takových tablet, které už prošly, ale stále jsou efektivní. V Japonsku dodávají jodid draselný do evakuačních center poblíž elektráren, odkud jde záření. Potassium iodide, taky známý pod chemickým symbolem KI, se používá k saturaci štítné žlázy a chrání tak žlázu před radioaktivními účinky.

Podle tvrzení některých odborníků Američané, žijící na území US, tyto léky nepotřebují - tedy určitě ne z toho důvodu, proč kupují a užívají tyto léky právě teď - neboť Američané nejsou vystaveni nebezpečným dávkám radiace z japonských elektráren a je velmi malá pravděpodobnost, že k tomu kdy dojde. Ale situace v Japonsku by mohla znovu rozhořet požadavky vůči vládě US, aby dodávala jodid draselný lidem, kteří žijí poblíž US atomových elektráren.

Dodavatelé třech verzí jodidu draselného, tedy těch verzí, které jsou schváleny Food and Drug Administration a jsou volně k dostání v drogerii (nejsou na předpis) - si stěžují, že jsou stěží schopni uspokojit poptávku po léku. Firma Anbex je kompletně vyprodána, (pokud jde o zmíněný lék). Anbex prodává tablety na své webové stránce a říká, že firma je schopna vyrobit milión tablet za den a že budou mít dost velkou zásobu na začátku dubna. Některé firmy přestaly brát objednávky, jiné slibují dodat přiměřené množství. Poptávka je velká zejména na západním pobřeží US. Americký profesor medicíny na University of California (Los Angeles) a zároveň prezident of the American Thyroid Association, řekl, že i jiné formy iodinu mohou chránit štítnou žlázu, pokud se berou adekvátní dávky. Předepsaná dávka jodidu draselného pro dospělého člověka je 130 mg denně, zatímco Američané dostávají z jídla pouze tisícinu doporučované dávky. Tablety ale mohou způsobovat alergické reakce a taky v některých případech hyperthyroidism (abnormálně aktivní štítnou žlázu). Zdroje jódu v jídle: mořská zelenina, ryby, mléko, vejce, jogurt, jahody a sýr mozzarella.

Nyní se opět otevřel požadavek legislativy z r. 2002 na dodávky tablet lidem, kteří žijí v okruhu asi 25 km atomových elektráren. Representative Edward J. Markey (Massachusetts), jenž je autorem legislativy z r. 2002, řekl, že krize v Japonsku ukázala, že tablety musí být lidem, žijícím kolem atomových elektráren, dodávány. Prohlásil: " Neměli bychom čekat na katastrofální nehodu nebo na teroristický útok na nukleární reaktor v této zemi."


Letní čas

alarm-clock.pngV Evropě se čas bude měnit 27. března, zatímco v severní Americe už jsou hodiny nastaveny na letní čas od 13. března. Odborníci říkají, že ztráta jedné hodiny spánku může ovlivnit vaše zdraví víc, než byste předpokládali - a nabízí rady, jak se přes změnu přesunout hladce. Podle Live Science (webová stránka zdraví, vědy a tak podobně) - během prvního dne změněného času dochází k většímu množství dopravních nehod, úrazů na pracovišti, infarktů a sebevražd. V rozhovoru s Live Science se ředitel National Sleep Foundation (US) nechal slyšet, že zatím se neví zcela přesně, proč ke zmíněných nehodám atp. v den posunu času dochází, protože se zatím nedělaly v tomto směru žádné studie. Fakt ale prý je, že ke zvýšenému počtu nehod v den změny času dochází. Přeladění trvá jen několik dní a WebMD nabízí tipy, jak přejít na nový čas v relativní pohodě:

  1. Připravte sebe i svoji rodinu na změnu dopředu a zvykejte si po troškách.
  2. Vystavujte se víc slunci.
  3. Protože budete chodit spát o hodinu dřív, snažte se před spaním nepoužívat příliš moc umělého světla, používejte spíš tlumené světlo.
  4. Cvičte o něco dřív, doporučuje se mezi 4-5 hod. odpoledne, protože cvičení později večer vás natolik probere, že se vám nebude chtít spát.
  5. Pokud se rozhodnete brát melatonin, berte doporučenou dávku 2.5 mg čtyři až pět hodin před spaním.
  6. Nedoporučuje se ani zdřímnutí přes den, zkuste zůstat vzhůru celý den, aby se vám večer skutečně chtělo spát. Když měníte hodiny, zároveň zkontrolujte kouřový detektor a baterie detektoru na kysličník uhelnatý (carbon monoxide).

:)


komentářů: 9         Komentáře (9)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

9 Marie:
Zuzana (neregistrovaný) 22.03.2011, 23:18:48
To zde byva taky problem, chce to opatrovat si info jinde a vyzadovat co potrebujete. Nemaji to radi, ale nakonec lecbu dostanete, mate na ni pravo.
(Odpustte prodleni, nebyla jsem vcera na siti).

8 Zuzano
Marie (neregistrovaný) 20.03.2011, 16:47:15
Takzvaná celostní medicina by měla v tomhle století snad už fungovat, ale kdepak. Každý doktor si léčí to svoje, bez ohledu na ty druhé doktory a na ty další nemoci.Nenapadlo mě nechat se poučit o tom, co bude dál. Pravda je, že jsem se zeptala, ale odpověď zněla - co by bylo, nic. - Já to zvládnu sama, natolik věci rozumím, ale je to otrava. Omezit se. Člověk se musí celý život jen omezovat. Ve všem. Strašně mě to nebaví

7
Zuzana (neregistrovaný) 19.03.2011, 16:07:58
Mimochodem ta hormonalni terapie po lecbe radioaktivnim jodem udajne nema zadne vedlejsi ucinky a neni to nic neprijemneho.

Lucifer
6 Marie
Lucifer 19.03.2011, 14:54:24
Omluva jest přijata ]Mrkající

5 Marii:
Zuzana (neregistrovaný) 19.03.2011, 14:22:46
Marie, zdravim Vas - udajne pacienti po lecbe radioaktivnim jodem by meli byt na hormonalni lecbe (mimo jine i proto, aby nepribirali na vaze).
Hybani s casem - no to jsme na tom uplne stejne.

4 Čas a žláza
Marie (neregistrovaný) 19.03.2011, 13:48:03
Hýbání s časem nesnáším. Než se srovnám trpím. Vadí mi to, je to blbý vynález!!! - - A k té štítnici. Už je to rok, co jsem absolvovala léčbu rádioaktivním jódem. Stav mé štítné je v pořádku, ale přibírám na váze, a to i poté, kdy jsem začala omezovat potravu. Čert mi to byl dlužen. Pardon, Lucifere.


2
Zuzana (neregistrovaný) 17.03.2011, 14:11:43
:)( K poznamce niz).

A k jodidu draselnemu jeste to, ze baleni asi 14 tablet, ktere se bezne prodavaji za 10 dolaru vylezly ceny stejnych tablet ve stejnych davkach na 300 az temer 500 set dolaru. Co dodat.

Lucifer
1
Lucifer 17.03.2011, 00:43:51
Letní čas patří mezi nejúžasnější vynálezy lidské myslivosti. Někde jsem četl, že v Rusku se ho chystají zavést po celý rok. Doufám, že je EU bude následovat. Ve Velké Británii se rozhodli během letního času posunout o hodinu nástup děcek do škol. Okamžitě se zvýšila jejich návštěvnost. Předpokládám, že až bude letní čas zavedený po celý rok, tudíž i v zimě, tak se časem přestane užívat pojem "letní" (říkat tomu tak v zimě by fakt asi byla blbost), a po nějakém čase, až se nástupy do zaměstnání (obzvláště v zimě) posunou o hodinu, tak jistě opět zavedou nový letní čas (o dvě hodiny proti času normálnímu). A ve Velké Británii (aby opět zvýšili návštěvnost) opět posunou o další hodinu nástup do škol. No není to úžasné? ]Mrkající

«     1     »