Sloni těží ze zkušenosti starších matriarch

rubrika: Pel-mel


Výzkumníci zjistili, že skupiny slonů, vedené staršími samicemi, (sloními matriarchami rodu) se lépe vyznají v lokalizování a chránění se před dravými lvími samci, jak řekla Karen McComb - evoluční ekologistka z University of Sussex v Anglii, která studii vedla.

Zuzana


elephantcar.jpgDr. McComb a její kolegové používali reproduktory s lvím řvaním a posuzovali sloní reakce. Svoje nálezy zveřejnili v současném čísle časopisu The Royal Society B: Biological Sciences.

Skupiny s matriarchami staršími šedesáti let byly schopny daleko snadněji určit, zda lví řev pocházel od samice nebo samce (samci představují větší nebezpečí) a reagují adekvátně. Sloni vedení staršími matriarchami projevili mnohem lepší schopnost rychleji se zorganizovat do sevřené fronty a pochodovat vůči řevu, aby vyzvali předpokládaného dravce. Dle Dr. McComb - mladší sloni pravděpodobně přijímají pokyny od matriarch.

Výzkumníci studovali asi 1 300 slonů v 30 rodinných skupinách v Amboseli National Park v Keni. Věk matriarch se pohyboval mezi 24 až 70 lety.

Sloní matriarchy zůstávají vedoucími skupiny do smrti a nikdy neztrácí své rozpoznávací schopnosti. Většina žije do 60 let a déle a neztrácí do smrti sluch, klíčovou schopnost k tomu, aby rychle zaznamenaly lví řvaní. Dr. McComb řekla: "Jinak by tyto samice mohly být opomíjeny a přehlíženy coby staré, ale zdá se, že sloni nemají kognitivní pokles stejný, jako je to u lidí."

Nedávno jsem sledovala na kanále PBS pořád 'Nature' a dověděla se, že sloni všeobecně mají extrémně citlivá chodidla a jsou schopni zaznamenat sebemenší chvění půdy, tedy i hrozící nebezpečí zemětřesení hodně dlouho před tím, než k zemětřesení dojde (to má, mimochodem, řada dalších zvířat). Kromě neuvěřitelné, vynikající a příslovečné sloní paměti mají i skvělý čich a sluch. Slon je schopen cítit vodu hluboko pod zemí a tím slouží i ostatním zvířatům.


Struktura sloní rodiny

elephantfamily.jpgSloní rodinu řídí matriarcha (starší samice), a její rodina se sestává z jejích potomků a mláďat jejich potomků. V Africe se základní rodinný útvar sestává ze šesti až dvanácti slonů, ale běžné jsou i rodiny s dvanácti až dvaceti zvířaty. Sloní rodina se eventuálně rozdělí, což vždy záleží na tom, jak je velká, na množství dosažitelné potravy a taky na tom, jak spolu vycházejí. Když matriarcha zemře, jedna z jejich nejstarších potomkyň se ujme její role.

Způsob, jakým se sloni množí, nabízí dobrý náhled do rodinné struktury a chování v životním cyklu. Množení slonů je totiž unikátní tím, že sloni se neomezují pouze na specifickou dobu v roce. Vlastně je to právě chování sloních samců, které vytváří matriarchální sloní rodinu. Chce-li se sloní samec věnovat sexuální aktivitě, stačí přiblížit se k slonímu stádu. Po aktu se zase připojí ke stádu svobodných mládenců, s nimiž žije ve skupině - a slonice má na starosti nové mladé + celou rodinu.

Sloní rodinu vede nejstarší a nejzkušenější samice ze stáda. Matriarchální sloní společnost se sestává z potomků matriarchy a jejich mláďat. V určitých případech může zahrnovat jednu ze sester matriarchy a jejich potomků. Tento úzký kontakt a vztahy dovolují zbytku slonů osvojit si znalosti, které k životu potřebují. Jak sloní samci vyrůstají a dosahují puberty, postupně se stávají nezávislými na rodinné skupině a tráví víc a víc času mimo ni. Dřív nebo později samec rodinu opouští a přidá se ke grupě nezávislých samců rozdílného věku.

Zatímco sloní "bachelors" si užívají svobody, (a chodí na pivo :), matriarcha svůj rodinný útvar zpevňuje. Jestliže se rodina rozpadne na víc části, pořád udržují mezi sebou blízké spojení, což zahrnuje i společný pohyb v lovištích. Těmto spřízněným skupinám se říká 'bond groups'. Někdy se tyto spojené skupiny formují do ještě větších skupin, tzv.sloních klanů. Samozřejmě, že je velmi obtížné je studovat, neznáme-li jejich řeč a neslyšíme-li stejným způsobem jako oni. Tudíž jsme závislí na pozorování jejich ceremonií, které vyžadují hluboké longitudinální studie. Hlavní problém těchto ekologických výzkumů je fakt, že sloni (= 'předměty' studií ) jsou často zabíjení kvůli slonovině.

Po nějakém čase se část skupiny oddělí a vytvoří novou rodinu, což záleží jak na environmentálním, tak sociálním vlivu. Například na tom, jak dobře rodinní členové spolu vychází a na množství jídla, které mohou získat k podpoře skupiny. A jak už bylo napsáno, v dobách, kdy je jídla nedostatek, zpravidla dochází k rozdělení skupiny ve snaze maximalizovat šanci na přežití a zemře-li matriarcha, jedna z jejích starších potomků se ujme trůnu.


komentářů: 2         Komentáře (2)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

2
Zuzana (neregistrovaný) 18.03.2011, 01:37:54
'spolecny pohyb v lovistich' znamena neco jako 'bude nas vic, nebudeme se bat lva nic'. :)

Lucifer
1
Lucifer 18.03.2011, 00:59:47
Sloni to mají jasné. Jak si s tím poradí roboti, to si povíme v sobotu.

Neviditelný slon ]Mrkající

«     1     »