Šamanismus

rubrika: Pel-mel


Minulý týden jsem v jednom knihkupectví narazil na knížku, která se zabývá šamanským léčením a obsahuje praktická cvičení k znovunastolení rovnováhy a harmonického vztahu s přírodou. Už samotné setkání s touto knížkou bylo velmi zvláštní. Šel jsem hluboce zamyšlen po chodníku a najednou mě napadlo podívat se doleva, kde jsem objevil prodejnu zlevněných knih. Něco mě jakoby vcuclo dovnitř prodejny a okamžitě nasměrovalo k jednomu stolku s knihami. A tam jsem ji nalezl.

Lucifer


jd-challenger-wisdom-of-the-shaman.jpgNechme však žerty stranou. Ačkoliv povětšinou čtu populárně naučné knížky o fyzice a příbuzných vědách, nedělá mi žádné potíže tu a tam nahlédnout do jiných myšlenkových proudů - a to i takových, které mohou na první pohled z fyzikálního světa působit dojmem, že se zabývají naprosto obskurním tématem. Na druhé straně, jak bylo uvedeno včera v Populárně naučném koutku, i takový geniální matematický fyzik jako sir Arthur Eddington mohl působit na své kolegy velmi obskurně, ačkoliv on sám považoval za ještě mnohem obskurnějšího fyzika Diraca. A když si prolistujeme nejnovější výplody teoretických fyziků (kupříkladu strunařů), tak kam se na ně hrabou šamani a šamanky.

Troufám si tvrdit, že dokážu rozeznat, kdy se jedná o blamáž za účelem oblbování lidí v zájmu vlastního prospěchu, nebo to dotyčný myslí vážně a dokáže to něčím reálným podložit, byť by byl na scestí stejně jako Eddington. Ve druhém případě lze najít zajímavé inspirace, aniž bychom se s tím museli plně ztotožnit. Dejme však slovo autorovi Šamanského léčení a sami si to už nějak přeberte:

Šamanství patří k nejstarším způsobům, jak učit člověka žít v duchovní a tělesné rovnováze a zároveň v harmonii s přírodou a vesmírem. Šamanky a šamani vždy vyhledávali spolupráci s lékaři a jinými lidmi zkušenými v léčení. Existují nejrůznější formy sebepoznávání vedoucího k posílení vlastního imunitního systému a schopnosti organismu léčit sebe sama. Albert Schweitzer napsal: "Každý pacient si nosí svého lékaře v sobě. Nejlépe uděláme, když dáme tomu lékaři, který je v každém z nás, šanci, aby začal svou práci."

Dávno předtím, než poznali moderní přírodovědci, že vesmír je jednotou energie, prostoru a času, byla tato vědomost samozřejmou součástí prastarých kultur. Než Charles Darwin poznal, že lidé a zvířata prošli stejným vývojem, zacházeli šamanky a šamani s člověkem, zvířetem i rostlinou jako s bytostmi, které jsou si rovnocenné. Šamanismus a přírodovědu spojuje po staletí trvající pronásledování, za nímž stáli nemoudří lidé, ignoranti a dogmatici. Někteří lékaři a přírodovědci se ještě dnes domnívají, že šamanismus je založen na klamech, transu a podvedeném podvědomí. Lidské vědomí se sice může rozpoltit, ale působí v různých rovinách, a proto jsou šamanské toulky a cesty možné. Pro šamana nemá význam říkat: "V mé fantazii...". Protože nic se neděje "fantasticky" či "ve snu". Jde velmi konkrétně o rovnováhu těla, ducha a duše a o harmonii s přírodou a vesmírem. Šamanky a šamani nikdy nebyli kouzelníky, čaroději a medicinmany. To jsou označení, která vynalezli především křesťanští hodnostáři, aby zpochybnili věštce, léčitele a zvěstovatele a připoutali k sobě "věřící lid".

"Nepoznáváme svým tělesným zrakem věci, jaké jsou samy o sobě, nýbrž jak se nám jeví." - Immanuel Kant

Nejdůležitějším šamanovým úkolem je odjakživa léčení, jehož podstatou je, že šaman nebo šamanka zjistí místo, kde přebývá duše nemocného a svobodnou duši vrátí zpět na svoje místo. Zdravé tělo má vždy svobodnou duši, nemocná těla jsou bez duše. Komplexní medicína v každém případě pokládá mnohé prastaré metody za účinné. Bez pozitivního základního postoje, zvládání stresu, zdravého způsobu života není možné vyléčit pacienta, jehož vůle směřuje jinam. Příčinou toho, že se tradiční "západní cestou" zatím vydalo jen pár lidí - místo toho studují mimořádně obtížné metody Dálného východu -, může být to, že stará západní stezka není dost "exotická" a je velmi jednoduchá. Nejsou ale geniální věci vždy prosté?

Pravěcí šamani byli příslušníky rodin a kmenů a využívali výhod tohoto vztahu pro své léčitelské úspěchy. Zákonodárná úprava současného léčení je ale nezbytná, protože je třeba zabránit pádu do středověkého mastičkářství. Šamani se nikdy nebránili lékařským metodám, spíše je podporovali. Pokud by se obě strany respektovaly, mohly by obě formy na sebe blahodárně působit a prospívat pacientovi. Šamanistické léčení pro sebe nežádá nic výlučného. Cílem je spolupráce s odpovědnými lékaři. Proč by medicínsky vzdělaný lékař nemohl být zároveň zkušeným šamanem? Šamanky a šamani nebyli nikdy medicinmany, holiči nebo ranhojiči. Černá magie, zaklínání a zabíjení na dálku neexistovaly ani na evropském severu, ani na Sibiři nebo u Indiánů. Etnologové kořenili své jinak nudné zprávy strašidelnými pohádkami o "mučednických kůlech", "skalpovaných", "scvrklých hlavách" a "víře schizofreniků v duchy".

V šamanském světě je každá část vesmíru spojena s kteroukoli další. Šamanky a šamani prožívají své bytí bezpečně a plní úžasu. Šamanovým poselstvím je harmonie - se sebou samým, s přírodou i vesmírem.

Zdroj: Fried Froemer, Šamanské léčení


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_