Šamanovo ponaučení

rubrika: Pel-mel


Opět se vracím ke knížce Šamanské léčení. Pro dnešek jsem připravil pár ukázek, které mohou někomu připadat triviální, jinému nesmyslné a někoho mohou inspirovat k podnětnému zamyšlení. I triviální myšlenky je třeba někdy připomenout, stejně jako naslouchat myšlenkám, které nám mohou připadat nesmyslné.

Lucifer


shaman.jpgHodně z našeho "vzdělání" nemá s "dílem" nic společného a je nesmyslné. Znáte z vlastní zkušenosti, že se rychleji něco naučíte konkrétní činností než simulací, které je vzdáleno životu, a hloupým přehráváním rolí. Švéd, který pracoval s Finem společně v jedné dílně, se naučil při práci bez námahy a hravě od finského kolegy jeho neuvěřitelně složitou řeč. Po šesti měsících mluvil finsky lépe než mnohý student po šesti semestrech.

To není nic nového. Odborný pracovník z jedné bývalé východoněmecké země odchází do západoněmecké automobilky. Tam mu během několika minut předvedou, jak na to. Kontaktem s kolegy může po několika dnech pracovat stejně kvalifikovaně jako ostatní a má jistější pracovní místo. Alternativa k tomuto postupu by byla dražší: přeškolování v sterilních výukových místnostech trvající měsíce.

Posaďte skupinu intrikánů, kteří spolu nechtějí a nedokáží komunikovat, do gumového člunu na divokou vodu nebezpečné řeky a nechte je tři hodiny projíždět víry - v budoucnu budou dobře spolupracovat. Místo toho bychom je také mohli nechat týdny přehrávat různé roličky ve sterilních posluchačských sálech: efekt by nebyl stejný jako při nebezpečné plavbě. Kdyby se účastníci zajímali o svou schopnost kooperovat a ne o to, jak se prosadit, a byli tělesně přiměřeně fit, odložili by masky a sedli si do člunů.

Vědění tvoří zkušenost - nikoli teorie -, které člověk více či méně neověřené přebírá od jiných.

Nejistota bývá doménou senzibilních lidí. Kdyby hlupáci a ignoranti pochybovali alespoň zčásti tak jako senzibilní lidé, Země by byla téměř pustá. Na druhé straně je užitečné, že nevědomost a ignorace jsou vzájemně spojeny. Určitě znáte takovou situaci: diskutuje se o nějakém složitém problému a někdo do toho začne líčit své zážitky z dovolené. Uklidněte se, poslouchejte pečlivě a pozorujte. co v tu chvíli budete prožívat, je všední věc. Využijte hlouposti a žvanění. Můžete z té situace získat argumenty. Dozvíte se, co si myslí ti druzí...!

Posilujte své sebevědomí tak, jak mne poučil jeden Fin:

Když jsem na tom bídně a mám dojem, že mne nikdo neposlouchá, že jsem zase selhal, buzeroval lidi, a sám nic nevydržím - tak vylezu ráno za svítání na kopec u naší vesnice v době, kdy slunce začíná právě vycházet za mými zády. Slunce je za mnou, vesnice přede mnou a já zvedám ruce s prvním slunečním paprskem, který vrhá dlouhý stín ve směru do vesnice. Potom říkám sám sobě i přírodě, která mne obklopuje: "Dělám často chyby. ale přece mám svůj význam. jsem součást přírody." V hlubokém klidu se potom dívám na dlouhé stíny padající k vesnici. Je to překrásné. A potom si přirozeně dávám v příštích dnech pozor, abych nikoho nezlobil, nikoho neurazil, abych nepil alkohol a také nedělal žádné jiné lumpárny... Od té doby, co tohle provádím v přírodě a dělám se sluncem, zmizely mé deprese.

Zdroj: Fried Froemer, Šamanské léčení

Neznamená to, že máme knihy a učitele zahodit. Konečně i toto ponaučení je z knížky, kterou napsal "učitel". Některá ponaučení, obzvláště ve vědě, mají podobu teorie. Některé teoretické knížky jsou pouze "kuchařkou" v podobě matematických či jinak formulovaných konstrukcí. Ani ty nejsou k zahození, mohou však sloužit jenom jako "kuchařky" pro někoho, kdo už byl předtím poučen skutečným učitelem. Proto je třeba začít s knížkami, ve kterých nám autoři rozumnou formou předkládají svoji interpretaci, zkušenost a nasměrují nás k tomu, kterak si to ověřit na základě vlastní praxe - a popřípadě získat novou, nikým dosud neobjevenou zkušenost, kterou pak můžeme podobnou formou předávat dalším.

A pak jsou tady ještě knížky či rádobyučitelé, kteří si nacvičili nejrůznější "fráze" z jiných knížek nebo mechanického poslechu jiných učitelů a sešrotili je do podoby nesmyslného biflování. Těm je třeba vyhnout se širokým obloukem, zbytečně s nimi nemrhat časem, a vydat se vlastní cestou.


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_