Velikonoční

rubrika: Pel-mel


Bylo, nebylo, hodně se slavilo a na rožni se opékal beránek.

Lucifer


velkonocni-beranek.jpgVšichni si na něm dobře pochutnali a dodnes na něho vzpomínají. Postavili si chrámy ke vzpomínkovým obřadům a v každém z nich na stěně visí beránek na rožni. Knihomolové sepsali beránkovu závěť do nové biblické knížky a každý obřadník se učí nazpaměť některé její pasáže.

V těch pasážích se praví o tom, jak se k sobě mají lidé chovat, a obřadníci to ve svém životě nadšeně aplikují se záporným znaménkem. Občas se najdou takoví, kteří to znaménko obrátí, ale ti brzy končí na hranici, kde jsou obřadným způsobem upečeni.

Upečený beránek nicméně záhy po svém skonu obživl, zakoupil si jízdenku a místenku do nejbližšího transgalaktického spoje a vyrazil na zaslouženou dovolenou.

Tolik o beránkovi. A teď k Velikonocům.

Včera byla Bílá sobota a já měl jako obvykle sanitární den. Proč se velikonoční sobota nazývá Bílá? Cituji wikipedii: "Svůj název den získal zřejmě od bílého roucha neofytů, kteří jsou křtěni při velikonoční vigilii (ta ovšem k Bílé sobotě v pojetí starokřesťanské ani dnešní liturgie nepatří), nebo může pocházet i z lidových zvyků velkého úklidu a bílení, konaných tento den před nedělí Zmrtvýchvstání." Dneska tedy slavíme vstání z mrtvých a zítra bude takzvané Červené pondělí, které se do tohohle rituálu dostalo z poněkud jiných tradic. Bylo to definitivní loučení se zimou a definitivní vítání jara. Pohanští muži si to však trochu přetransformovali do vymrskání svých žen a velikonoční pijatiky. Chléb a hry, tedy v tomto případě ženy, víno a zpěv.

Tak si to užijte ];-)


komentářů: 2         Komentáře (2)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
2 Najihu
Lucifer 24.04.2011, 13:22:34
Něčemu podobnému je věnována knížka Šamanské léčení. Autor píše o nejpřirozenější západní stezce, která je zasypaná rumištěm času od dob osvícení.

1
Najihu (neregistrovaný) 24.04.2011, 10:39:45
Dobře, čerte, dobře jsi to napsal ...
Vždyť na časové ose nejdříve byly pohanské svátky jara - kult Adonise, kult Persofony, keltské zdobení stromů a čištění studánek. A později v rámci plošného křesťanství, aby byly svrženi staří bozi a jejich kulty, byla dosazena dosti sporná legenda o člověku-bohu Ježíši z Nazarethu. Vždyť se kvůli tomu se hýbalo i kalendářem a zmizelo s největší pravděpodobností pár století lidského věku ...

«     1     »