Nefunkční idioti

rubrika: Pel-mel


Představme si, že se někde v rozumné vzdálenosti od sluneční soustavy nachází mimozemšťané, kteří vyvinuli přijímač, který dokáže dekódovat televizní a rozhlasové vysílání uniklé ze Země do hlubin kosmu. Rádiová bublina má střed v Zemi a rozšiřuje se rychlostí světla do všech směrů. Nyní má rozměr téměř 100 světelných roků a na jejím okraji jsou první umělé rádiové signály vytvořené pozemšťany. Uvnitř se nachází přibližně tisícovka hvězd včetně nejbližší Alfa Centauri (vzdálena 4.3 světelného roku) a všech hvězd, u nichž byly dosud objeveny planety.

Lucifer


neil-degrasse-tyson.jpgNe všechny rádiové signály však opouštějí naši atmosféru: ionosférické plazma ve výškách nad 80 kilometrů odráží zpět k Zemi rádiové vlny s frekvencemi nižšími než 20 megahertzů. Například krátkovlnné vysílání radioamatérů a Všechny amplitudově modulované (AM) rozhlasové stanice, které tohoto odrazu využívají ke zvětšení dosahu vysílání. Ionosféra neodráží žádné frekvenčně modulované (FM) rádiové signály, ani televizní vysílání, které patří také do oboru rádiových vln. Oba signály doletí maximálně k nejvzdálenějšímu vysílači v přímém dohledu, což se využívá k oblastnímu vysílání. Z tohoto důvodu nemůže mít oblastní televizní vysílání ani FM rádio takový vliv jako AM rádio, které se využívá k přenosu směšných politických show. Skutečný vliv FM a televizního vysílání ale nemusí být jen pozemský.

Většina signálu je samozřejmě vysílána ve vodorovném směru, některé ale uniká i vzhůru, projde ionosférou a vydá se do hlubin vesmíru. Pokud sečtete všechny příspěvky k intenzitě rádiového podpisu Země (vezmete v úvahu celkový počet stanic, jejich četnost na zemském povrchu, vysílanou energii každé stanice a vysílací pásmo), zjistíte, že za největší trvalý tok detekovatelných rádiových signálů odpovídá televizní vysílání. K celkovému televiznímu signálu Země přispívají ze všech zemí největší měrou Spojené státy. Naslouchající mimozemšťané by jako první detekovali silný nosný signál. Při současné intenzitě pozemského vysílání by civilizace vzdálená 100 světelných roků potřebovala k jeho detekci rádiový přijímač s plochou patnáctkrát větší, než má radioteleskop Arecibo, s průměrem 304 metrů největší radioteleskop světa. Pokud by navíc měli dekódovat programové informace a tím informace o naší kultuře, museli by kompenzovat Dopplerův posuv způsobený rotací Země a zvýšit citlivost přijímače ještě desettisíckrát s použitím radioteleskopu s průměrem 120 kilometrů. Museli by rovněž odfiltrovat po cestě nabalený rádiový šum.

Pokud by se to mimozemšťanům skutečně podařilo, získané informace o naší civilizaci by tamní antropology zcela jistě zmátly. Při pozorování vzniku civilizace schopné rádiového vysílání by je jistě na počátku zaujaly první díly show Howdy Doody (úspěšná dětská show vysílaná v USA v letech 1947 až 1960). Jakmile by se jim to podařilo dekódovat a obsahu porozumět, mohli by zjistit typický vztah mezi mužem a ženou od herecké legendy počátku televizního vysílání Jackie Gleasona z epizod seriálu Honeymooners (Novomanželé) nebo od Lucie a Rickyho z komedie I love Lucy (Miluji Lucku). Naši inteligenci by rozpoznali z televizní komedie Gomer Pyle (americká situační komedie pojednávající o prostoduchém pumpaři a pozdějším automechanikovi), z amerického televizního seriálu 60. let Beverly Hillbillies (Venkované z Beverly) nebo snad z mnohadílné varietní show Hee Haw.

Pokud by to mimozemšťané v tomto okamžiku nevzdali a počkali ještě pár let, dozvěděli by se ještě více o mezilidských vztazích od Archieho Bunkera ze seriálu All in the Familly (Vše v rodině) a poté od George Geffersona z komediální série The Jeffersons. Po několika letech zkoumání našeho vysílání by jejich znalosti jistě obohatily podivínské postavy ze seriálu Seinfeld a samozřejmě úžasný kreslený seriál The Simpsons. Mimozemšťané by byli ušetřeni jen moudrosti ze show Beavis and Butthead, neboť ta byla vysílána jen na kabelové televizi MTV. Jmenovaná díla byla nejoblíbenějšími seriály všech dob a v mnoha svých podobách a reprízách trvale ovlivňovala celé generace diváků.

V prostoru mezi seriály a situačními komediemi jsou zaznamenány krvavé zprávy o Vietnamské válce, Válce v zálivu a dalších vojenských akcích na planetě. Po padesáti letech televizního vysílání by mimozemšťané nemohli učinit jiný závěr, než že většina lidí jsou neurotičtí, na smrt hladoví a nefunkční idioti. V době kabelové televize je vysílací signál, který by jinak mohl uniknout atmosférou do vesmíru, dodáván do domácností kabelem. Jednou může přijít doba, kdy televize přestane vysílat v éteru - mimozemšťané sledující lidstvo na vzdálených obrazovkách budou přemýšlet, zda náš druh nevyhynul (což by zřejmě považovali za nejlepší řešení).

Zdroj: Neil Degrasse Tyson, Smrt v podání černé díry

Kdyby se mimozemšťanům podařilo dekódovat vysílání českých televizních kanálů a sledovali by mnohé normalizační i ponormalizační seriály, nejspíš by k Zemi vypravili tým zkušených psychiatrů v čele s mimozemským Chocholouškem. To ještě není tak zlé, ale pokud by narazili na reklamní šoty - a to je čím dál tím více pravděpodobnější - museli by vlastního Chocholouška vyhledat sami. I tohle se však ještě dá překousnout - kdyby ale navíc jako na třešničku na dortu narazili na televizní přenos z českého parlamentu, nejspíš by spáchali hromadnou sebevraždu.


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_