Migréna a aura

rubrika: Pel-mel


Lidé jen vzácně brali vážně takové nemoci jako migréna. Kdo ji měl, ten byl pokládán za hypochondra nebo citlivku.

Lucifer


dore_mozes_tafelen.jpgStrašná nemoc, při níž se člověku zdá, že se mu roztrhne lebka, se řecky jmenuje hemicrania (půl lebky) a potká asi třetinu všech žen mezi 21 a 34 lety a 17 procent mužů. Se stářím se zmenšuje a u žen klesne až na deset procent. (Vědecké zdroje uvádějí jednu se šesti žen a jednoho z deseti mužů.) Lékaři tvrdí, že vize Hildegardy z Bingenu - německé mystičky, přírodovědkyně, hudební skladatelky a spisovatelky z 12. století - nejsou ničím jiným než symptomy migrény, ale svatá Hildegarda si nestěžovala na bolesti a nehledala lékaře. Často jsou stanoveny diagnózy, které postižený vůbec nechce.

Hildegarda:

Viděla jsem velkou hvězdu, už velmi jasnou a z ní vylétávaly směrem na jih velké jiskry... To všechno nevidím svýma tělesnýma očima, ale ve svém duchu, otevřeným okem...

"Klasická" migréna je spojena s aurou, která obklopuje nemocné na sekundy nebo minuty: blesky, jiskry, kmitající vlnité linie a barvy a potom slepá skvrna (skotom), která se rozšíří po polovině obličeje. Po zjeveních přichází bolesti. Postižení vysvětlují, že vidí, jak přichází záchvat a potom je možné takový záchvat odvrátit. Objeví-li se aura, tak se přívod krve do některých částí mozku zmenší, pravděpodobně je to vlivem nervových buněk v mozku, které působí z hypothalamu. Neděláme chybu, když se ptáme, jak to, že Hildegarda měla symptomy, ale necítila bolest?

Záchvaty migrény se ohlašují. Postižení to nějak "vycítí". Ve fázi, kdy bolest ještě neochromuje téměř polovinu obličejové části, je možné něco udělat, aby se člověk před bolestí uchránil: pomalé dýchání, zvláštní meditační a koncentrační cvičení, která zrychlují proudění krve. Jenom neprobouzejte vzpomínky na poslední záchvat migrény, nezačínejte bědovat, nenechte se litovat, nesahejte po cigaretě, protože nikotin stahuje cévy. Jednou z možností je místo toho pomalu "vytlačovat" narůstající záři a slabé hvězdy do aury kolem lebky. Toto cvičení trvá přinejmenším dvacet minut. Člověk by se přitom měl maximálně soustředit a být opatrný, udržovat pomalé dýchání a provádět pomalé rovnoměrné otáčivé pohyby hlavou. Mezitím lehce masírovat spánky shora dolů konečky prstů (prostředníků) a zvyšovat přitom tlak.

michelangelo_moses.jpgV uměleckém provedení se z aury někdy staly rohy. "Poznávacím znamením" šamanů bylo zobrazení rohů nebo parohů. Proroci byli na starých obrazech ztvárněni se světelnými paprsky a svatí se svatozáří. Protože napodobitelé nechápali, oč jde, malovali "rohy" - "šamana jako proroka", jinak to nedopadlo ani u Mojžíše. Ilustrace od G. Dorého (obrázek nahoře) ukazuje, že záře nepřichází z nebe, ale je to "aura" - záření, které vychází z prorokova ducha. (Na soše od Michelangela Buonarrotiho to vypadá už spíš jako růžky.)

Zdroj: Fried Froemer, Šamanské léčení

A jak se na to dívá lékařská věda? Na ScienceBlog jsem našel krátkou zprávu ze srpna minulého roku, ve které se praví, že výzkumníci z International Headache Genetics Consortium identifikovali vůbec první genetický rizikový faktor, který je spojený s běžnými typy migrény. Jejich studie, která se zabývala genetickými informacemi více jak 50 000 lidí, podporuje hlavní koncepci migrény jako stavu mozkové hyperexcitability. Tým objevil, že pacienti s určitou variantou DNA na jistém chromozómu mezi dvěma geny mají mnohem větší riziko být postiženi migrénou. Ukazuje se, že tato varianta DNA reguluje hladinu glutamátu, který je známý jako neurotransmiter přenášející zprávy mezi neurony v mozku.


komentářů: 2         Komentáře (2)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
2
Lucifer * 14.03.2013, 18:03:56
[1] Polární záře je latinsky Aurora Borealis. Metafyzikové auru pokládají za elektromagnetické pole, které obklopuje lidskou hlavu

http://cs.wikipedia.org/wiki/Aura

Elektromagnetické pole je vlastně také záření, tedy ve viditelném spektru něco jako záře.

Těžko říct, jak to skloubit dohromady, ale domnívám se, že Fried Froemer k tomu, co napsal, měl nějaké podložené argumenty. Nejsem odborníkem ve výkladu Bible, takže dík za tuto informaci.

1 Rohy u Mojžíše
Ivan (neregistrovaný) * 12.03.2013, 13:12:34
2.Mojžíšova 34,29 - Slovo v hebrejštině K-R-N, přeložil do latiny Jeroným jako rohy (KeReN), proto Michalangelo stvárnil rohy u Mojžíše.
Správně přeloženo mělo být a pak také bylo opraveno na (KaRaN) - záře, jak nám dokládá NZ v 2 Korintským 3,7.

Takže rohy u Mojžíše nemají s aurou nic společného.

«     1     »