Proč státní kasu vysávají anonymní firmy?

rubrika: Pel-mel


Šestnáct anonymních firem v posledních třech letech vydělalo na veřejných zakázkách dohromady kolem 18,2 miliardy korun. Největším chlebodárcem anonymů byly v minulých letech Lesy ČR, ale třeba také ministerstvo obrany.

Tomio Okamura


tomiookamura2.jpgAnonymitu majitelům zajišťují listinné akcie na majitele. Loni se do zákona o veřejných zakázkách dostalo ustanovení, že firmy s anonymními akciemi se nesmí ucházet o státní zakázky. Poslanci vládní koalice tohle nařízení rychle zrušili. Přitom VV měly zrušení těchto akcií v programu a TOP 09 i VV obdobný závazek podepsaly v závěrečném protokolu tzv. Platformy pro transparentní veřejné zakázky organizované Americkou obchodní komorou.

Vládní poslanci argumentovali tím, že by se omezily investice zahraničních firem v ČR. Lež jako věž. Naopak, některé z nich začaly akcie narychlo měnit. Koneckonců neexistuje vyspělá země, kde by anonymní akcie existovaly - existují vlastně jen ve čtyřech zemích - je dobré si je vyjmenovat - alespoň víme kam podle poslanců vládní koalice patříme - jsou to ostrovy Nauru, Vanuatu, Marshallovy ostrovy a Kostarika. Anonymní akcie, tedy akcie v listinné podobě, mohou měnit majitele desetkrát za den. Znamená to, že majitelé takové firmy mohou být v den veřejné soutěže jiní než den druhý - mohou jimi být sami úředníci či ministři, kteří soutěž vypisují. Víme, jak zázračně rostla konta firmy Viamont díky stavebním zakázkám od úřadu ministra Řebíčka a víme také, že se nikdy nedozvíme, kdo ji skutečně vlastní, respektive, že ji nevlastní pan Řebíček sám.

Solární pole jsou nejčerstvějším důkazem, jak výhodné je být anonymní majitel. Kolik poslanců a senátorů je spoluvlastní? Mluvil jsem o tom s podplukovníkem protikorupční policie, který šetřil zázračné majetky pana Palase - policie ví, že zřejmě vlastní spoustu polností, zřejmě i nejméně dvě solární elektrárny, ale oficiálně nikde nefiguruje a tak se mu nedá nic moc dokázat. A brání tomu jediné - neochota státu dohlédnout, kdo má jaký majetek a jak ho nabyl. Nechápu to. Ta neochota je podezřelá a smrdí až na půdu. V Mecce pravice, údajné zemi svobody USA, vám berňák spočítá a eviduje majetek až do posledního špendlíku. A za jakýkoliv pokus ho obelhat se chodí rovnou do vězení. V Čechách máme stovky stamilionářů, kteří Vám rozumně nevysvětlí, jak k majetku přišli. Politici jim jsou sami příkladem - pan Kalousek dostal byt jako dědictví podílu z firmy svého tchána – firmy, která byla ve skutečnosti bezcenná a ve ztrátě. Ztrátovou a zadluženou firmu výhodně prodal i pan Topolánek, zatímco panu Sobotkovi došla fantazie a nedoložené příjmy "doložil" zneužíváním poslaneckými náhradami.

Chápu touhu mnoha lidí nebýt viděn. Zrušení listinných akcií by proto mohla provázet změna v obchodním rejstříku - umožnění, aby ti kdo si přejí, byli v anonymitě. To, co chceme, není znát veřejně všechny majitele všeho, ale aby tady byla možnost je dohledat v případě potřeby. A když někdo chce vydělávat z veřejných peněz musí se smířit s tím, že my občané máme právo vědět, komu své peníze dáváme. Víme dnes, kdo všechno spoluvlastní ČEZ, Strabag, Českou spořitelnu, Telefonicu O2, ale i další firmy? Kdybychom to věděli, pak bychom možná poznali, proč ten či onen ministr či poslanec lobuje za takový či onaký zákon. A to je podle mne důležité. A to je také důvod, proč se takovým zákonům poslanci brání.

(tento komentář jsem napsal pro server Podnikatel.cz)

Zdroj: Blog pana Okamury


komentářů: 3         Komentáře (3)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

3
Angioletto (neregistrovaný) 26.05.2011, 12:12:55
Činnost firem a jejich majitelů v našem státě se řídí zřejmě jednou prostou definicí:
OBCHOD = Druh transakce, během níž osoba A ukořistí od osoby B zboží patřící osobě C,a jako kompenzaci pak osoba B vyplení kapsu osobě D, v níž se nacházely peníze osoby E.
Vždyť je to tak jasné a přehledné, ne?

Lucifer
2
Lucifer 24.05.2011, 01:18:57
Aniž bych tušil, že zde budu citovat Tomia Okamuru, tak jsem už v dávných dobách Neviditelného čerta hrál na Kitarō

http://lucifer.bloguje.cz/838193-kitar.php

Dobrou noc a dobré ráno ]Usmívající se

Lucifer
1
Lucifer 24.05.2011, 00:12:44
Tohle je velmi výstižná tečka za debatou u předchozího pojednání o ideolozích a prorocích. Jako na zavolanou. Nádherná ukázka, jak fungují paraziti ];-D

«     1     »