Pauliho efekt

rubrika: Pel-mel


Wolfgang Pauli (1900-1958) byl významný švýcarský fyzik, který se vyznamenal hlavně na poli kvantové fyziky a teorie relativity.

 

Lucifer


Za svůj vylučovací princip, který ve své omezenější formě praví, že v atomu se nemohou nacházet dva elektrony ve stejném kvantovém stavu, dostal v roce 1945 Nobelovu cenu za fyziku. Tradovalo se o něm, že jak byl vynikajícím teoretikem, tak nešikovným byl praktikem. Už jenom jeho pouhá přítomnost v laboratoři prý působila, že docházelo k poruchám fyzikálních přístrojů. Tento „makro-psychokinetický" fenomén byl pojmenován Pauliho efektem. Nejvážnějším „incidentem" byl požár cyklotronu v Princetonu, kde byl tehdy Pauli na stáži.

 

Legenda praví, že jednou se na univerzitě v Göttingenu porouchal velmi drahý přístroj. Pauli se zdál být z obliga, poněvadž tou dobou měl být Zürichu. Chyba lávky! Nebyl. Dodatečně se ukázalo, že se v inkriminovaný okamžik nacházel na göttingenském nádraží, kde čekal na přípoj při cestě z Kodaně do Zürichu.

 

V pátek, jak už bylo řečeno, jsme prováděli rozsáhlá měření na řezacím plazmatronu. Vše probíhalo k naší spokojenosti a vpodvečer jsme se zdárně blížili k závěru. Chybělo udělat už jenom jedno měření, poslední, ale velmi důležité. A co čert nechtěl, začaly problémy. Jednou to nenastartovalo, potom ano, ale blbě, pak jsme museli vyměnit opotřebovanou součástku, pak se zase porouchalo něco jiného atd. Když už to trvalo víc jak půl hodiny, vzpomněl jsem si na Pauliho efekt a žertem vyzval přítomné, aby se šel někdo podívat, zda se někde poblíž nemotá Pauli. Nikdo se samozřejmě nikam podívat nešel, ale faktem je, že hned vzápětí se nám to poslední měření povedlo.

 

Tak mě napadá, že moje průpovídka mohla působit jako zaklínadlo. Když se vám tedy v laboratoři života nebude dařit a věci se vám budou takříkajíc porouchávat pod rukama, zkuste říct tohle: Běžte se někdo podívat, zda se někde poblíž nemotá Pauli.

 


komentářů: 4         Komentáře (4)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

4
Zuzana (neregistrovaný) 30.01.2011, 23:03:19
Geronte, po odjezdu generalu vse vzdycky funguje normalne. ;)

3
Geront (neregistrovaný) 15.02.2010, 09:33:18
Popsaný efekt je znám pod různými jmény obecně. V Garchingu se tomu říká Generalefekt, vzniklo to tak, že se přijela na experiment podívat skupinka generálů, tehdy ještě z Bonnu. Nepodařilo se předvést ani jediný, jinak efektní pokus. Po odjezdu generálů vše fungovalo normálně.

Lucifer
2
Lucifer 07.02.2010, 18:30:16
Hu is the new leader of China

1
Zuzana (neregistrovaný) 07.02.2010, 18:19:14
Who cares.

«     1     »