Pravá láska je jablko z rajské zahrady

rubrika: Pel-mel


Na počátek tohoto velmi zaneprázdněného týdne, který zakončím přistáním na O'Hare International Airport v Chicagu, jsem si připravil recitaci z mnou nedávno ulovené knížky Příliš brzy starý, příliš pozdě moudrý od Gordona Livingstona.

Lucifer


adam_and_eve.jpgGordon Livingston absolvoval vojenskou akademii ve West Pointu a lékařskou fakultu Hopkinsovy univerzity. V letech 1968-1969, na vrcholu války, sloužil ve Vietnamu jako chirurg. Když se vrátil zpět do Států, začal pracovat jako psychiatr. Naslouchal vyprávění svých pacientů - o tom, co v životě funguje a co ne a o tisícerých způsobech, jak, mnohdy vlastní vinou, dokážeme být nešťastní. Sám přitom utrpěl velké ztráty - v rozmezí třinácti měsíců přišel o dva své syny. Starší spáchal sebevraždu a mladšího zabila leukemie. Ze svých celoživotních zkušeností vytěžil Livingston třicet základních pravd, které vetknul do názvů třiceti esejí této knížky. Kupříkladu: Pokud mapa nesouhlasí s terénem, je chybná; Jsme to, co děláme; Naše největší síla je zároveň naší největší slabostí; Nejbezpečnější věznice si budujeme sami v sobě; Jen zlé věci se odehrávají rychle; Rodiče dokážou formovat chování svých dětí jenom k horšímu; Smích je projevem odvahy a dokáže léčit;

Pravá láska je jablko z rajské zahrady:

V biblické pověsti o vyhnání z ráje Adam s Evou navždy definovali znaky, které nás činí lidskými: slabost a vzájemnou touhu, která překonává dokonce i naši oddanost Bohu. Co bylo na tom jablku tak neodolatelného, že to stálo za výměnu dokonalého, nekonečného blaha za život v hanbě a dřině? ("V potu tváře budeme dobývat chléb svůj.") Vývoj normálního lidského jedince v sobě v jistém smyslu obsahuje prodloužený příběh pádu. V dětství procházíme řadou zklamání, díky nimž postoupíme od nevinné víry k drsnější realitě. Opouštíme představu jednu po druhé - Santa Clause, vílu, která nám zaplatí za vytržený zub, víru v dokonalost rodičů i v naši vlastní nesmrtelnost. Jakmile opustíme jistotu a pohodlí těchto dětských představ, díky Adamovi a Evě je nahradí pocit, že život je boj plný bolesti a ztrát, který špatně skončí.

Nezdá se vám pozoruhodné, když se nad tím zamyslíte, že namísto aby byl člověk touto situací beznadějně zdrcen, po celý ten krátký čas, který je mu na zemi vyměřen, se nepřestává snažit dosáhnout štěstí? Nejvíce se k němu přiblížíme, jak naznačuje už Starý zákon, tím, že se k někomu či jeden k druhému přimkneme. Ve své povídce Evin deník vložil Mark Twain Evě po vyhnání z ráje do úst tato slova:

Když se podívám zpátky, rajská zahrada mi připadá jako sen. Byla krásná, kouzelně krásná; nyní je ztracená a už ji nikdy neuvidím. Zahrada je ztracená, avšak já jsem našla jeho a jsem spokojená.

Nikdo nemůže každý den uvažovat o troskách ztracené lásky, a nestat se přitom cynickým a nežasnout nad tím, jak si lidé vybírají partnery, s nimiž spojují svůj život. Je to možná způsobeno nedostatkem dobrých příkladů, které jsme v mládí měli. Jen málo lidí obdivuje lásku a oddanost, která panovala mezi jejich rodiči.

Nepřipadá vám to jako ironie: když se lidé zamilují, nepotřebují pro to žádné ospravedlnění. Všeobecně se uznává, že proces, jímž jsou k sobě lidé přitahování, je záhadný a nevysvětlitelný. Všichni hovoří o fyzické přitažlivosti, společných zájmech, jakýchsi mlhavých sympatiích, které je k sobě táhnou a nutí je k rozhodnutí sdílet spolu své životy. Jejich okolí to akceptuje a připravuje drahý a složitý obřad, kterým pár oslaví začátek společného života. Jakmile se však ti dva přestanou milovat, nastane usilovné pátrání po důvodech tohoto stavu: Co se stalo? Čí je to vina? Proč jsme to nemohli vyřešit? "Už se nemáme rádi" není ve většině případů uspokojivá odpověď.

Do značné míry je to problém výchovy. Člověk by předpokládal, že se tak důležité oblasti lidského života věnuje určitá pozornost ve školách. Simon a Garfunkel ve své písni shrnuli své středoškolské vzdělání následovně:

Když pomyslím na všechny ty pitomosti, které jsem se naučil ve škole, je div, že jsem vůbec schopen myslet.

Mezi tak nepodstatnými předměty, jako je trigonometrie, dílny a všeobecně oblíbená "zdravověda", marně hledáme lekce o lidské osobnosti a chování, obsahující užitečné informace o tom, jak se vyhnout katastrofálním chybám při výběru přátel a milenců. Takže i natolik důležitý úkol, jak vybrat, do koho se máme zamilovat, musíme řešit metodou pokusů a omylů. Kdyby jen ty omyly nepřicházeli tak draho!

Představme si učivo na téma "hledání štěstí". Začne se diskusí o definici lásky. Následuje poučení o poruchách osobnosti, do nichž bude zahrnut popis takových, které by mohly někomu zlomit srdce. Pak přijdou na řadu "vlastnosti vhodného manželského partnera". Hovořit se bude také o laskavosti a empatii a o tom, jak je rozeznat. Nakonec bychom jako externí přednášející pozvali lidi, kteří prošli nepříjemnými rozvody, i ty, kteří žijí ve šťastném manželství. Ty druhé bychom museli vybírat velmi obezřetně. Klišé jako "nikdy jsme neusínali rozhádaní" nebo "všeho s mírou" svědčí o filosofii zaměřené spíš na přežití než na potěšení. Kam se poděla nekonečná láska?

Pokud nás mohou Adam a Eva se svým působivým pádem něčemu naučit, pak je to fakt, že spojení dvou lidí nám nabízí základní kompenzaci za všechna břemena lidskosti: nutnost dřít se, všechno to "hloží a bodláčí" a celoživotní vědomí smrtelnosti. Co to zakázané ovoce obsahovalo, že jeho ochutnání vyvolalo boží hněv?

Rajská zahrada je ztracená, ale já jsem našla jeho a jsem spokojená.


komentářů: 4         Komentáře (4)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

4
Marie (neregistrovaný) 20.06.2011, 07:24:07
Raná zamilovanost - to je svátost života. V ty chvíle každý pochopí, že přichází a zároveň už odchází to nejkrásnější. Jako když se narodíme, tak právě začínáme umírat. Klika je, že rané zamilování nás v životě může potkat víckrát Usmívající se

Lucifer
3
Lucifer 20.06.2011, 01:31:51
A na závěr končím ve stínu kapradiny

http://www.youtube.com/watch?v=NzA77NhLZUc&feature=related

]:)

Lucifer
2
Lucifer 20.06.2011, 01:25:44
A ještě možná

http://www.youtube.com/watch?v=PfA1ptOuDC4&feature=related

Čert tě vem ];-D


«     1     »