Tony Cermak

rubrika: Pel-mel


Antonín Čermák (Anton J. Cermak) byl prvním starostou Chicaga, který se narodil mimo Spojené Státy.

Lucifer


tony_cermak.jpgNarodil se v Kladně roku 1873, jeho otec byl horníkem a o rok později se s rodiči vystěhoval do Spojených států na základě nabídky programu Abrahama Lincolna Homestead Act. Čermákovi se usadili v Braidwoodu (Illinois), kde se Antonín stal po vzoru svého otce horníkem. Po čase ho však zlákaly chicagská jatka. V Chicagu se však posléze začal věnovat podnikání s nemovitostmi a roku 1902 byl za demokratickou stranu zvolen do sněmovny státu Illinois.

Roku 1931 byl Tony Cermak zvolen starostou Chicaga, které tehdy bylo považováno za druhé největší české město - v té době tam žilo přes sto tisíc Čechů. Čermák se hrdě hlásil ke svému českému původu a tím si získal popularitu nejen mezi Čechy, ale i dalšími přistěhovalci z Evropy o něco později oslovil chicagské černochy. 15. února 1933 doprovázel prezidenta Franklina D. Roosevelta během návštěvy Miami na Floridě. Při jednom prezidentově projevu se jistý Giuseppe Zangara, stavební dělník italského původu, pokusil Roosevelta zastřelit. Padlo šest střel, ale ani jedna netrefila Roosevelta. Zraněno však bylo pět okolostojících a nejhůře právě Tony Cermak. Při převozu do nemocnice prý Rooseveltovi řekl:

Jsem rád, že jsem to byl já a ne vy, pane prezidente.

O necelé tři týdny Čermák na následky průstřelu krajiny břišní zemřel. Zemřel v době, kdy se k moci začínal dostávat Hitler. Franklin D. Roosevelt vedl proti Hitlerovi válku, ale jejího konce se nedočkal.

Zangara skončil na elektrickém křesle, ale o pozadí střelby v Miami se stále vedou spory.

Shodou okolností se nejbližší stanice metra od hotelu, kde jsem na konferenci ubytován, jmenuje Cermak-Chinatown. K hotelu pak dojdu pěšky po ulici, která se jmenuje po Čermákovi. Stanice téže linky metra (červené), která Čermákovi směrem od downtown předchází, se jmenuje Roosevelt. Když jsem se procházel po chicagském downtown, tak jsem si všiml, že jsou zde velmi pohledné dívky. Něco mi připomínaly, ale furt jsem nevěděl co. A pak jsem si vzpomněl na Čermáka a tu velkou českou kolonii, a došel jsem k závěru, že ty dívky v sobě mají alespoň nějaké české geny.

A teď pointa: Při letu do Chicaga jsem si vzpomněl na Al Capona (Lady in black). Spory o pozadí střelby v Miami vedou tímto směrem. Zangara měl totiž pouze pětiranný revolver Smith @ Wesson. Tu šestou kulku, do Tonyho Cermaka, zřejmě vystřelil někdo jiný - někdo, kdo se chtěl pomstít za odchycení Al Capona. Čermák se totiž také zasazoval za zrušení prohibice, která umožňovala vzestup gangsterů jako Al Capone.


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_