Schizofrenie

rubrika: Pel-mel


Včera jsem napsal, že se obrátím na Západ. Na tom se nic nemění - ten obrat však bude provázen přechodnou fází, ve které se střetne Západ s Východem. Zbytek tohoto horkého letního týdne bude věnován něčemu, co Východ a Západ svým způsobem spojuje - schizofrenii.

Lucifer


mimozemstanlucifer.jpgBude to cesta, která vede dovnitř lidské duše, která je opředena mýty od nejprostšího šamanismu k nejpropracovanějším věroukám, od plodného mysticismu k paranoidnímu "antinomianismu". Tato cesta bude popsána na základě knížky Mýty atd. od západního autora Josepha Campbella, která zde již byla uvedena prostřednictvím Finnegans Wake a Mytologie lásky I, II a III. Na úvod této schizofrenické cesty zde ocituji pasáž z její první kapitoly:

Položme si otázku, jaký význam má slovo "pravda" pro moderního vědce. Je bezpochyby jiný, než by mu přisuzoval mystik. Ve smyslu absolutním věda nechce a ani nemůže tvrdit, že má "pravdu", a to je bezesporu nejdůležitějším principem vědeckého poznání. Věda není a nechce být definitivní. Je to pokusný systém pouhých "fungujících hypotéz" operujících s dosud známými fakty.

Ale není zde přeci jen jakýsi skrytý úmysl spokojit se se jednoho dne s "dostatečným" množstvím známých údajů a okolností?

V žádném případě! Čeká nás jen nepřetržité hledání nových fakt, protože naše mysl dychtí po rozvoji. Tento rozvoj bude vždy měřítkem člověka žijícího v moderní západní civilizaci, měřítkem světa, který tento člověk utváří. Světa změn, nových myšlenek, nových vynálezů, nových veličin. Světa neustálé transformace, nikoli strnulého a zpátečnického světa knižně definované "pravdy".

Ano, moji milí! Nevíme zhola nic a ani naše věda nám nezjeví, jak se věci mají. Honíme se za pravdou a zapomínáme, kolik různých tváří může mít. Z tohoto důvodu se i zdá, že naše revelace jsou živější a mají vyšší hodnotu než to, co nám kdy dala nebo i jen našeptala naše stará náboženství. Staré spisy nás vedou k pohodlí a odrazují nás od nových obzorů. Říkají nám, že nahoře je milující, dobrotivý a spravedlivý pánbůh, který nás shůry shlíží, bdí nad námi a čeká nás vždy s otevřenou náručí. Na druhé straně naše věda tvrdí, že nikdo neví, co je nahoře nebo zda vůbec je nějaké "nahoře".

Je možné pouze konstatovat, že jsme svědky tajuplné přehlídky jevů, které jsou přinášeny smyslovým ústrojím do naší mysli tak, jak to povaha mysli dovoluje. A pak jsou zde zcela odlišné obrazy vnitřní, s nimiž se setkáváme většinou ve spánku a které nás mohou překvapit i ve stavu bdělosti a v některých případech dokonce způsobovat šílenství. O pozadí těchto forem se můžeme pouze dohadovat a o krůčky se přibližovat pomocí hypotéz k jejich vnitřních i vnějších souvislostí. Co a odkud jsou nebo kdy vznikly (jak už se obvykle ptáme), je absolutní záhada. To je jediné známé absolutno, jelikož je absolutně neznámé. A je na nás, zda to dokážeme připustit.

Je odzvoněno božím přikázáním. Není nic, v co by člověk měl věřit, nic, co by měl dělat. Naproti tomu je samozřejmé, že každý má možnost volby a může se zabývat kteroukoli z těchto starých "her", ať už vznikly ve středověku, na Východě nebo dokonce v dobách primitivních národů. Žijeme ve zmatené době a pokud na to máme nervy, můžeme si věřit, čemu chceme - jde jen o to, ubránit se pomatení.

Takže se máte na co těšit a doufám, že si v tom, milí spoluobyvatelé Západu, najdete alespoň něco málo i ze sebe.

Váš univerzální Pozorovatel ];-)


komentářů: 2         Komentáře (2)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
2
Lucifer 24.08.2011, 14:57:03
Šamani byli jenom takovou lehkou předehrou. Dál už to bude trochu náročnější ]Usmívající se

1
Liška (neregistrovaný) 24.08.2011, 14:35:15
Těším se! Následujícího článku o šamanech už jsem se dočkala a dobrý a těším se dál.

«     1     »