Na dluh evoluci

rubrika: Pel-mel


Loni v květnu jsem byl na zajímavé přednášce profesora Zrzavého o evoluci.

 

Lucifer


Zahájena byla, jak jinak, poukazem na Hájkovo extempore o tom, že nepochází z opice. Nebudu tady rekapitulovat, co vše jsem se o evoluci dozvěděl. Snad jen k pousmání zmíním problém s lysostí člověka.

 

Mezi různými evolučními hypotézami je jedna, která se zabývá otázkou, zda to, že lidská opice olysala, bylo hybnou pákou jejího přežití a následného vývoje v druh Homo sapiens. Ta praví, že lysost opočlověkovi umožnila efektivně honit po buši gazely, páč se tolik nezapotil, jako chlupatá zvířata. Nad tím se rozhořela plodná diskuse a jeden z účastníku uvedl, že má doma dva křečky, jednoho normálně chlupatého a druhého vyšlechtěného do lysé formy, a že ten lysý vykazuje větší známky inteligence. Dokumentoval to tím, že když je mu nabízena mrkev v poloze na čtyřech nedosažitelné, tak se postaví na zadní jako veverka, zatímco chlupatý křeček si počká, až mu tu mrkev dají přímo před čumák.

 

Někteří přítomní však podotkli, že otázka, který ze dvou křečků je inteligentnější, není až tak elementární. Prvoplánově se samozřejmě lysý křeček jeví jako inteligent, páč chápe, že když nepřijde hora k Mohamedovi, musí Mohamed k ní. Ovšem druhý křeček může být svým způsobem ještě inteligentnější, páč ví, že tu mrkev nakonec stejně dostane, tak proč by se namáhal.

 

Zde přichází okamžik, kdy bych měl podotknout, že v přednášce se mimo jiné řešily tři základní koncepty lidského vývoje: Bůh, inteligentní design a evoluce. Přičemž pan přednášející byl názoru, že první a třetí jsou konzistentní, zatímco prostřední hybrid je na exkomunikaci jak z vědy, tak z církve. V prvním případě je zbytečná věda, ve třetím Bůh.

 

Přijde mi, že dnešní vědecko-technická revoluce nabízí člověku něco podobného jako onen diskutér svým křečkům. Inteligentní design. Zatímco lysý křeček, na vyšší příčce evoluce, se vyčerpává, chlupatý nemehlo si počká.

 

Přesto však tu a tam evoluce udeří a chlupatí křečkové dostanou leda tak po čumáku. Jen houšť a větší kapky!


komentářů: 2         Komentáře (2)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
2
Lucifer 23.02.2010, 23:13:21
Já to taky zanedbávám. Nahrnula se práce. Vpodvečer jsem vylezl z laboratoře a hned zmasírovat sebraná data. Tenhle týden asi bude chudší. Laškoval jsem s představou, že by se na novém NP mohl citovat NČ, ale čert to vem. Čert je jenom jeden a i když pod úvodníkem není 500 příspěvků, není nutno se jinde podbízet...

1
Honza (neregistrovaný) 23.02.2010, 23:02:27
zanedbávam tě. Úvodník jak vyšitej. Na Np-dis. by to mělo 500 příspěvků. Evoluce, vopice, nespadli sme z měsíce. K tomu je ochotnej pindat každej. Já radši pomlčim. Naposledku sem volal za svý peníze do ábíčka, poněváč tam spáchali sugestivní článek vo vývinu člověka z vopic a eště se demagogicky zaštiťovali vědeckejma poznatkama...hahaha
Básně píšu, ale nějak se sem nehoděj...taky píšu porno. Máš málo rubrik...(smajl).

«     1     »