Cvičení na téma pravé a levé ruky

rubrika: Pel-mel


A nyní se dostáváme k praktickým ukázkám toho, o čem jsme až dosud mluvili. Pochopili jsme už, že pro náš účel postačí, naučíme-li se jedné nezbytné věci: dosáhneme-li stavu, v němž pravá ruka neví, co dělá levá. Je k tomu řada cvičení:

Lucifer


left-hand-doesnt-know-what-the-right-hand-is-doing2.jpgCvičení 1: Co nejpohodlněji se usaďte - nejlépe v křesle s opěradly po ruce, zavřete oči a představte si, že jste se zakousli do zralého, šťavnatého citrónu. Po chvíli cvičení se vám v ústech začnou sbíhat skutečně citrónové sliny.

Cvičení 2: Zůstaňte sedět, oči nechte zavřené a přesuňte svou pozornost z citrónu na své boty. Nebude to dlouho trvat a všimnete si, jak jsou nepohodlné. Nezáleží na tom, jestli vám až dosud padly nebo ne, teď si totiž začnete všímat míst, kde vás tlačí - a uvědomíte si další nepříjemné vjemy: pálení, dření, křivení nehtů, horko, chlad a podobně. Cvičte tak dlouho, dokud se vám až dosud samozřejmé a bezvýznamné chození v botách nestane vysloveně nepříjemné. Poté si kupte nové boty a všimněte si, jak vám v obchodě bezvadně padly, ale jak po krátkém nošení působí stejné těžkosti jako předešlé.

Cvičení 3: Stále sedíte: nyní se podívejte prosím ven z okna. Když se budete trošinku snažit, povšimnete si v zorném poli - proti jasné obloze - četných bublinkovitých, nepatrných kroužků, které, když vaše oči zůstanou v klidu, budou pomalu klesat dolů, ale při mrknutí se znovu vymrští vzhůru. Všimněte si, že čím víc se na ně koncentrujete, kroužky se zvětšují a přibývá jich. Představte si, že by mohlo jít o vážné onemocnění - možné to je. Kroužky by vám jednou mohly zaplnit celé zorné pole a mohli byste oslepnout. Zajděte si tedy k očaři. Pokusí se vám vysvětlit, že se jedná o zcela neškodné mouches volantes. Zákonitě vás napadne, že buďto měl spalničky, když na univerzitě probírali vaši nemoc, nebo že vás nechce informovat o její nevyléčitelnosti, ano: chce vás ušetřit nejhoršího.

Cvičení 4: Pokud se vám nepodařil postup s mouches volantes, nezoufejte. Stejně dobře se můžete zaměřit na uši. Vstupte do pokud možno tichého pokoje a zjistíte, že vám náhle v uších hučí, bzučí, lehounce píská nebo že s určitostí slyšíte nějaký jiný monotónní tón. Za normálních okolností se přes den tón ztrácí mezi zvuky přicházejícími zvenčí; ale když se budete trochu snažit, začnete tón vnímat častěji a připadne vám i hlasitější. Pak už jděte k lékaři. Zde viz cvičení 3 s tím, že lékař bude chtít celou věc bagatelizovat jako normální tinnitus.

(Poznámka pro studenty medicíny: Cvičení 3 a 4 můžete přeskočit. Věříme, že i tak se zabýváte tím, abyste v sobě objevili oněch pět tisíc symptomů, z nichž se skládá diagnostika interní medicíny, nemluvě o jiných lékařských specializacích.)

Cvičení 5: Nyní jste dostatečně kvalifikováni a nakonec máte i talent k tomu, abyste své schopnosti zaměřili z vlastního těla na vnější prostředí. Začneme se semafory. Určitě jste si všimli, že většinou, když se k nim blížíte, svítí zelená, a přesně ve chvíli, kdy už se chystáte křižovatkou rychle projet, blikne oranžová a červená. Úspěšní budete, když přestanete poslouchat rozum, který se vám snaží namluvit, že vám na křižovatkách svítí zelená asi stejně tak často jako červená. Nebudete ani vědět jak, a začnete každou červenou přičítat smůle, která vás provází; zelené semafory budete ignorovat. Nebude trvat dlouho a napadne vás, že si z vás tropí blázny nějaká vyšší nepřátelská moc, s vlivem sahajícím nejen mezi stěnami vašeho domova, nýbrž od Osla po Los Angeles. - Pokud nejezdíte autem, jsou zde samozřejmě náhradní řešení: fronty, do nichž si stoupnete před poštovní nebo před bankovní přepážkou, jsou vždycky ty nejpomalejší; vaše letadlo je vždycky u nejvzdálenějšího východu z odbavovací haly atd.

Cvičení 6: Nyní již víte, jakou moc mají temné čáry. Toto poznání vám umožní učinit další důležité objevy, váš pohled je od nynějška zaostřen na podivné souvislosti, kterým až dosud vaše tupá a necvičená inteligence nevěnovala potřebnou každodenní pozornost. Pečlivě prozkoumejte domovní dveře, dokud na nich nenajdete alespoň nepatrné škrábnutí, kterého jste si nikdy nevšimli. Položte si otázku, co by to mohlo znamenat: Co když je to poznávací znamení nějakého gaunera, který se k vám chce vloupat, aby vás o všechno připravil - zatím si vyryl do dveří zvláštní znamení, aby si vás identifikoval. Neměli byste podlehnout tomu, abyste celou věc bagatelizovali, a na druhou stranu byste se dopustili chyby, kdybyste celé věci přišli na kloub. Zabývejte se vrypem na dveřích pouze ve svých domněnkách, nesnažte se je ověřit a úspěch cvičení je zaručen.

Jestliže jste si takto zkusili přemýšlet, jestliže jste svůj vnitřní zrak zaostřili na neobvyklé mysteriózní souvislosti, určitě vám neujde, do jaké míry je celý náš každodenní život zapleten do osudových tenat. Čekáte například na autobus, který tu měl už dávno být. Čas trávíte tím, že si čtete noviny, ale nedá vám to, abyste pořád nevyhlíželi. Najednou vám šestý smysl řekne: "Teď přijíždí!" Rychle se otočíte - a opravdu, v dálce se objevil autobus. Je to divné, ne? A přece je to jen nepatrný příklad jedné z mnoha forem jasnovidectví, které se ve vás pomalu rodí a nabývá na důležitosti ve chvílích, kdy ostatní možnosti nejsou pro vás tak výhodné.

Cvičení 7: Jakmile jste přesvědčeni, že se děje něco podezřelého, promluvte si o tom s přáteli a známými. Neexistuje lepší metoda, jak odlišit opravdové přátele od těch, kdo oděni v rouše beránčím jsou v podstatě podlými vlky, kteří s vámi hrají neviditelnou hru. Ti se totiž - i přestože jsou mazaní, nebo spíš právě proto - prozradí tím, že se vám budou snažit namluvit, že vaše domněnky nemají hlavu ani patu. Ostatně: nepřekvapí vás to; dá rozum, že ten, kdo vám chce uškodit, to nevytrubuje do světa. Pochopitelně se vás spíš bude snažit odvést od vašich údajně nepodložených podezření a přitom vás bude přesvědčovat o svých nejlepších úmyslech. Zpravidla se dozvíte ještě, kdo je s ním v komplotu, a hlavně vám bude jasné, že na celé věci doopravdy něco musí být, protože proč by se jinak snažili tito "přátelé" přesvědčit vás o opaku?

Zdroj: Paul Watzlawick, Úvod do neštěstí


komentářů: 3         Komentáře (3)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
3 A už začly blikat světla ve studiu


1 U pokladny stál
Olgoj Chorchoj (neregistrovaný) 11.12.2011, 00:12:28
Doporučuji od času 2:13 Usmívající se

http://www.youtube.com/watch?v=Oqps8_9hw_I

«     1     »