Co je zajímavého na Skotsku?

rubrika: Pel-mel


Dnešní kviz nebude páteční, neboť je pondělí, ale zato bude velmi jednoduchý, takže se nenechejte zmást. Vaším úkolem je z pouhých šesti možností vybrat tři, které nepochází ze Skotska:

a) Anglická centrální banka
b) Kostkované sukně
c) Chloroform
d) Dudy
e) Puška zadovka
f) Whisky

Lucifer


musical-performer-in-scottish-kilt.jpgSprávné odpovědi jsou b), d) a f). Jak je to tedy se Skotskem?

Název Skotsko pochází od keltského kmene Scotů, který přišel v pátém a šestém století z Irska a usadil se v místech nazývaných Římany Caledonia. V jedenáctém století již ovládal celé Skotsko. "Skotská galština" je ve skutečnosti dialektem irštiny.

Kostkované mužské sukně zvané kilt vynalezli Irové, ale samotné slovo kilt pochází z dánštiny (kilt op znamená podkasat).

Dudy jsou staršího data a pocházejí zřejmě ze Střední Asie. Zmínka o nich se objevuje ve Starém zákoně (Daniel 3, 5, 10, 15) a v řecké poezii z 4. století před Kristem. Do Británie je přinesli pravděpodobně Římané, ačkoli nejstarší piktské dudy pocházejí z 8. století po Kristu.

Další skotská specialita haggis (mleté skopové vnitřnosti vařené v ovčím žaludku) se jedla již ve starověkém Řecku (Aristofanes ve hře Oblaky z r. 423 př. Kr. vypráví o její explozi).

Ovesná kaše neboli porridge se zase našla v žaludcích neolitických lidí z doby před 5000 lety, jejichž těla byla objevena v močálech střední Evropy a Skandinávie.

Whisky byla vynalezena ve staré Číně. Dříve než do Skotska se dostala do Irska, kde ji zprvu pálili mniši. Slovo whisky pochází z irského uisge beatha, odvozeného z latinského aqua vitae neboli živá voda.

Složitý systém klanových kostkovaných látek neboli tartanů je naprostý mýtus, který vznikl počátkem devatenáctého století. Veškeré tradiční oblečení skotské Vysočiny, včetně tartanů a plédů, bylo po povstání roku 1745 zakázáno. Vojáci z anglických posádek ve Skotsku si pak pro zábavu začali navrhovat vlastní tartany a oblékli si je také u příležitosti státní návštěvy krále Jiřího IV. v Edinburghu roku 1822. Královna Viktorie tento trend podporovala a brzy se z něj stala velká viktoriánská móda.

Skotští vynálezci ovšem také nezaháleli. Ke skotským objevům patří anglická centrální banka, asfalt, barevné fotografie, chloroform, dálnopis, desetinná čárka, elektrické generátory poháněné mořskými vlnami, elektromagnetismus, Encyklopaedia Britannica, hypnóza, injekční stříkačka, inzulín, jádro buňky, kaleidoskop, Kelvinova stupnice, kolesový parník, kukuřičná mouka, lék na malárii, lodní šroub, logaritmy, magnetická rezonance, marmeláda, mlžná komora, nákladní auta, nalepovací poštovní známky, námořnictvo Spojených států, nepromokavý plášť, ocelové lano, očkování proti tyfu, otisky prstů, parafin, parní buchar, pedály klavíru, pedály kola, plnící pero, pneumatiky, poštovní razítko, pojištění motorových vozidel, radar, reflexní dalekohled, sekačka na trávu, spořitelny, tachometr, trubková ocel, ultrazvuk, univerzální standardní čas, termoska a puška zadovka.

Zdroj: John Lloyd a John Mitchinson, Kniha všeobecné nevědomosti (Co je PRAVDA, a co je úplná BLBOST?)


komentářů: 2         Komentáře (2)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

2
hahaha (neregistrovaný) 14.02.2014, 20:16:13
Já udělala všechno blbě. Plačící Křičící

Axina
1
Axina 19.12.2011, 13:33:06
Tentokrát jsem odpověděla na 100% správně. Musíte mi věřit. Je to jednoduché. Nejtypičtějšími věcmi pro Skotsko se zdají být kostkovaná (skotská) sukně, dudy a whisky. Takže to zrovna nejsou ony Usmívající se

«     1     »