Dlouhá léta bez potíží a nemocí

rubrika: Pel-mel


Silvestr a Nový rok považuji za jeden dvojitý den, dvouden, skutečný nový rok začíná druhého ledna. S novoročním povzbuzením tedy přicházím až dneska a bude obsahovat jednoduchý návod, jak dosáhnout dlouhého a šťastného života bez potíží a nemocí.

Lucifer


hunza-valley-at-karimaba.jpgTento "recept" pochází od jednoho velmi prostého národa, jemuž se až dosud podařilo šikovně se vyhnout všem civilizačním vymoženostem. Zkusme si to však nejdříve představit jako pohádku.

Představte si, že jste lékař a po dlouhé, dobrodružné cestě dorazíte do vysoce položeného, velmi odloučeného horského údolí. První, čeho si všimnete, je, že zde žijí velmi šťastní lidé a navíc neznají pojem nemoc. Ani jediný z nich netrpí zácpou, artritidou či rýmou. Jako lékař začnete být velmi zvědavý: národ bez nemocí? Ani trochu rýmy nebo revma? To přece není možné. Žádné nemoci stáří? Neuvěřitelné! Nevěříte svým očím ani uším, protože čím víc se ptáte a čím déle zkoumáte, tím získáváte jasnější představu: tito lidé neznají žádné nemoci! Žádné křečové žíly ani žaludeční vředy, rakovinu ani infarkt - nic. Všichni jsou zdraví jako řípy, vitální a mají radost ze života.

Ale ani to ještě není všechno: dožít se sta let se zde považuje za úplně normální. Stoletý člověk dosáhl nejlepšího věku a je na vrcholu svých tělesných a psychických schopností. Denní tvrdá, fyzická práce, pohlavní potence a štíhlost bez náznaků celulitidy, volejbal a jiné hry jsou v tomto horském údolí normálním všedním dnem. Zde nepotřebují žádné starobince. Jedinci staří 145 let dokonce pracují každý den a jsou schopni hodinového pochodu bez jakékoli námahy a jsou šťastní.

To, co jsme však doposud považovali za pohádku, je resp. byla skutečnost - v zemi národa Hunza, vysoko nahoře na střeše světa na severní špici Indie, v Himálaji. Řečené údolí bylo po staletí odříznuté od ostatního světa. Tak zůstali Hunzové ušetřeni všech "požehnání" civilizace. Objevil je skotský lékař McCarrison. Co u nich viděl, bylo tak neuvěřitelné, že u nich zůstal celých sedm let.

"Recept" Hunzů se skládá ze tří částí:

 

1. denně hodně pohybu na čerstvém vzduchu;

2. jednoduchá, ale zdravá strava;

3. učit se ovládat emoce a žít s kladnými city.

 

Stejnými pravidly se řídí i mnohé jiné národní skupiny, například tibetští mnichové. Každá z těchto tří částí byla podrobena četným zkouškám, dokazujícím jejich účinnost - životní způsob Hunzů je zárukou dlouhého a šťastného života.

Zdroj: Arnold H. Lanz, Pět Tibeťanů - záruka dlouhého života.


komentářů: 6         Komentáře (6)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

6
Ludmila (neregistrovaný) 02.04.2012, 20:39:46
Všechno řídí geny. Někdo kouří jako tovární komín a rakovinu plic nedostane. Někdo jí střídmě a má chronické střevní potíže. I ta délka stáří je genetického původu.

Lucifer
5
Lucifer 02.01.2012, 14:30:49
A takhle to vypadá, když se civilizační vymoženosti sáčkují už do malých dětí

http://www.novinky.cz/koktejl/254929-radost-z-darku-se-zvrhla-v-hystericky-zachvat.html?ref=ostatni-clanky

Lucifer
4
Lucifer 02.01.2012, 13:45:03
[2] Ani já volejbalu neholduji, upřednosťuji pohyb na čerstvém vzduchu a ze všeho nejvíce mi padnou hory nebo alespoň vrchovina. Učit se ovládat emoce zřejmě znamená něco jako nestřečkovat, a když už, tak jedině s kladnými city ]Mrkající

Lucifer
3
Lucifer 02.01.2012, 13:40:19
[1] Tady je kupříkladu Hunza děvče

http://belfun.com/amaury/images/20010821%20Hunza%20Girl.jpg

Na tuto oblast dost zvláštní, že?

2
Liška (neregistrovaný) 02.01.2012, 12:08:15
Akorát ten volejbal by mě nebavil Usmívající se

A co je myšleno pod "učit se ovládat emoce a žít s kladnými city"? To se dá vyložit různě... jako dobré i jako divné nebo autoritativní...

Axina
1
Axina 02.01.2012, 11:21:40
Obdivuhodné...
Kdysi jsem někde četla, že člověk jako organismus je "naprogramován" na délku života asi 130 let. Všechna běžná úmrtí jsou vlastně předčasná, způsobená civilizačními chorobami.
Nešlo by sem dát nějaký odkaz, jak Hunzové vypadají?
Taky mne při čtení článku napadl známý bonmot: Skoro každý se chce dožít vysokého věku, ale nikdo nechce být starý Usmívající se

«     1     »