Kde byla vynalezena gilotina?

rubrika: Pel-mel


Tak, a dneska budeme sekat hlavy. Neděste se, půjde pouze o legrační kviz. Dneska zcela mimořádně. Takže, usaďte se v poklidu a zde je ta hlavy sekající otázka: Kde byla vynalezena gilotina? Vyberte si jednu z následujících odpovědí, a pak si klikněte na celý článek, abyste se ubezpečili, kde vám tu sekačku na hlavu vynalezli:

a) Pomezí Anglie a Skotska
b) Pomezí Francie a Belgie
c) Francie
d) Itálie
e) Pomezí Francie a Itálie
f) Španělsko

Lucifer


lady_guillotine.jpgV yorkshirském městě Halifax.

Halifaxské popraviště tvořily dva pětimetrové sloupy, mezi nimiž visela železná sekera, zavěšená na olovem vyplněném nosníku, který se ovládal lanem a kladkou. Podle oficiálních záznamů na něm bylo v letech 1286 až 1650 popraveno nejméně 53 lidí. Středověký Halifax zbohatl na obchodě s látkami. Před továrnami se nechávalo na rámech sušit velké množství drahých látek. Krádeže znamenaly vážný problém a městští obchodníci potřebovali účinný odstrašující prostředek. Dneska jsou krádeže ještě mnohem vážnější a účinný odstrašující prostředek je asi jako potlesk vyplašeným slonům.

Toto a později i podobné skotské zřízení zvané Panna pravděpodobně inspirovalo Francouze, kteří si pro přístroj vymysleli vlastní jméno. Doktor Joseph Ignace Guillotin byl humánní, mírumilovný lékař, jemuž vadily veřejné popravy. Roku 1789 předložil Národnímu shromáždění ambiciózní plán reformy francouzského trestního systému a zavedení humánnějších metod, což se dnes jistě mnohem mírumilovněji aplikuje v podobě lukrativních sociálních zařízení. Guillotin však navrhoval něco o kapku jiného: standardizovaný mechanický způsob popravování, jenž by neznevýhodňoval chudé (byli nedbale věšeni) a nahrával bohatým (co byli vždy čistě sťati).

Většina návrhů byla rovnou zamítnuta, ale myšlenka efektivního stroje na zabíjení se ujala (asi bychom se minulostí někdy měli nechat inspirovat). Guillotinovo doporučení převzal a vypiloval Antoine Louis, tajemník Chirurgické akademie. Byl to on, a nikoli Guillotin, kdo v roce 1792 sestrojil první funkční zařízení s charakteristickou diagonální čepelí. Nějaký čas se mu podle jeho strůjce dokonce říkalo Louison nebo Louisette.

Z jakýchsi důvodů se však nakonec ujalo spíše Guillotinovo jméno a navzdory snahám jeho rodiny už se popravčímu stroji jinak neříkalo. Lidová legenda, že Guillotina zabil jeho stejnojmenný vynález, se nezakládá na pravdě. Lékař zemřel roku 1814 na infekci z hnisavého zánětu v rameni.

Gilotina se stala první "demokratickou" popravčí metodou a začala se používat po celé Francii. Za prvních deset let její existence na ní bylo podle odhadu historiků sťato 15 000 lidí (dneska si ti lumpové mohou tak akorát zatleskat). Toto číslo překonalo pouze nacistické Německo, kde v letech 1938 až 1945 skončilo na gilotině zhruba 40 000 odsouzenců (tak samozřejmě tudy cesta nevede). Poslední Francouz, kterého na gilotině popravili, byl tuniský přistěhovalec Hamida Djandoubi, odsouzený v roce 1977 za znásilnění a vraždu mladé dívky (ještě mu předtím měli ufiknout koule).

Není možné přesně dokázat, jak dlouho zůstává uťatá hlava při vědomí, pokud vůbec. Nejbližší odhad je patrně pět až třináct vteřin.

A těm, kdož tenhle kviz úspěšně nezvládli, nabízím druhou možnost. Někdy tuším za francouzské revoluce se jeden z popravovaných dohodl s jedním přihlížejícím, že až mu tu hlavu utnou, bude mrkat. Kdo to byl a kolik mrknutí stihl?

Zdroj: John Lloyd a John Mitchinson, Kniha všeobecné nevědomosti (Co je PRAVDA, a co je úplná BLBOST?)


komentářů: 1         Komentáře (1)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Axina
1
Axina 03.01.2012, 04:32:11
Morbidní téma...

Nenašla jsem odpověď na druhou kvízovou otázku, ale další informace na dané téma jsou třeba tady:

http://www.gamepark.cz/poprava_byla_opravdu_bezbolestna_263141.htm

Moc jsem se nesnažila odpověď vygooglovat. Jak říkám, morbidní téma...!

«     1     »