Kdo vynalezl šampaňské?

rubrika: Pel-mel


A je tady další kviz z všeobecné nevědomosti. Tentokrát bude velmi lehounký a každý, kdo se trefí do správné odpovědi, nechť si své šampaňské oslavně odšpuntuje. Takže se připravte a zde máte na výběr, kdože to bublinkové víno vynalezl:

a) Italové
b) Španělé
c) Číňané
d) Francouzi
e) Belgičané
f) Angličané

Lucifer


champagne_marie_antoinette.jpgJestli jste zaškrtli Francouze, tak vás musím zklamat a věřte tomu, že velmi nerad. Francouzi to nebyli. Kdybych tu knížku nečetl, dopadl bych asi stejně, takže si z toho nic nedělejte. Jistě vás uspokojí představa, že i pro některé Francouze to bude možná překvapení - nebo dokonce šok -, ale šampaňské je anglický výraz.

Jak vám řekne každý Angličan, který si doma vyrábí zázvorovou limonádu, bublinky vznikají přirozeně kvašením. Problém vždy spočíval v tom, jak je kontrolovat. Angličané si perlivé víno zamilovali v 16. století. Dováželi tehdy sudy zeleného, neperlivého vína z kraje Champagne a přidávali do něj cukr a melasu, aby začalo kvasit. Vyvinuli rovněž silné, vypalované skleněné lahve a korek k jeho uchování.

Podle záznamů anglické Královské společnosti byl recept, který se dnes nazývá méthode champenoise, poprvé zapsán v Anglii roku 1662. Francouzi přispěli svým důvtipem a smyslem pro reklamu, ale teprve roku 1876 se dopracovali k modernímu suchému šampaňskému neboli brut (a dokonce i to bylo určené k exportu do Anglie). Velká Británie je největším odběratelem francouzského šampaňského. V roce 2004 spotřebovali Britové 34 milionů lahví. To představuje téměř třetinu celého vývozního trhu - dvakrát tolik co USA, třikrát tolik co Německo a dvacetkrát tolik co Španělé.

Benediktský mnich Dom Pérignon (1638-1715) šampaňské nevynalezl: ve skutečnosti strávil většinu života snahou odstranit z vína bublinky. Jeho slavné zvolání "Rychle sem, piji hvězdy" bylo vymyšleno koncem devatenáctého století jako reklamní slogan. Pérignonův skutečný odkaz spočíval v tom, jak zručně mísil odrůdy hroznů z různých vinic a používal drátěný nebo konopný košíček na udržení korku.

Američané mohou díky právní kličce nazývat své víno rovněž šampaňské. Madridská smlouva (1891) stanoví, že tento název se smí používat pouze v kraji Champagne. Versailleská smlouva (1919) to znovu potvrdila, avšak Spojené státy podepsaly s Německem separátní mírovou smlouvu. Jakmile byl zákaz zrušen, američtí obchodníci s vínem této mezery okamžitě využili a k zlosti Francouzů začali volně prodávat své "šampaňské".

Pohárek ve tvaru misky, z něhož se šampaňské občas pije, nebyl vytvořen podle odlitku prsu Marie Antoinetty. Poprvé se začal vyrábět roku 1663 (v Anglii), dlouho předtím, než se stala královnou. Žádné alternativní teorie o anglickém ňadru se zatím neobjevily.

Když se řekne whisky, všichni si představují Velkou Británii, obzvláště pak Skotsko s Johnnie Walkerem (Jeníkem Chodcem), a někteří k tomu přidají Američany s jejich Bourbon whiskey (jako třeba můj oblíbený Jack Daniel's) - a oni jim to naservírovali Číňané. Britové se odškodnili na Francouzech, kterým naservírovali gilotinu a šampaňské. Tak si té mezinárodní spolupráce važte a těšte se na příští kviz z všeobecné nevědomosti.

Zdroj: John Lloyd a John Mitchinson, Kniha všeobecné nevědomosti (Co je PRAVDA, a co je úplná BLBOST?)


komentářů: 3         Komentáře (3)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

3
Bára (neregistrovaný) 08.04.2015, 17:55:39
Zdravím všechny,
šampaňské je fajn při speciálních příležitostech, ale je třeba ho dobře vybrat a nenechat se ošálit obchodníky Usmívající se Článek je fajn, jen pokud á někdo zájem, něco o šampaňských se můžete dočíst i zde http://www.donperignon.cz/prave-francouzske-sampanske/ kde najdete nějakou tu historii i srovnání různých odrůd Usmívající se Ale nejlepší je samozřejmě testovat vlastními chuťovými buňkami Usmívající se

2
EvaO (neregistrovaný) 13.01.2012, 20:20:05
Když se řekne Pálava, není pochyb. Nejen krásný přírodní útvar na Břeclavsku, ale i skvělé jihomoravské bílé víno. V Břeclavi jsem bydlela 20 let, takže vína z tohoto kraje jsem okusila. A není lepších, ať si říká kdo chce, co chce, podle mě nemají konkurenci !!!

Axina
1
Axina 13.01.2012, 03:17:32
Kdybych neznala Luciferovy kvizy, tipovala bych Francouze. Ale už vím, že je to vždycky past. Tak jsem tipovala absurdní variantu - Číňany. Taky špatně. Já snad si půjdu nalít skleničku sektu Usmívající se

«     1     »