Chyby v matrix

rubrika: Pel-mel


V pozoruhodném a ponurém filmu z kategorie science fiction nazvaném Matrix je počítačový expert Thomas Anderson (jako hacker známý pod přezdívkou Neo, kterého zahrál Keanu Reeves) konfrontován se šokující pravdou, kterou mu odhalí tajemný rebel Morfeus. Neo se dozvídá, že svět, v němž doposud žil, není skutečný. Je to pouze zdánlivá realita, iluze vytvořená všudypřítomnou "matrix".

Lucifer


chyby-v-matrix.jpgSlovo matrix je latinského původu a významem odpovídá českému pojmu matrice, který se však v daných souvislostech příliš nepoužívá. V odborné terminologii se tomu říká matice a představuje odbélníkovou či čtvercovou tabulku čísel nebo nějakých matematických objektů. Matice jsou nejjednodušším nástrojem, jak popsat v souřadnicích lineární zobrazení z prostoru V do prostoru W, přičemž počet řádků a sloupců matice odpovídá počtu dimenzí prostoru W a V. Maticový počet je velmi efektivním matematickým nástrojem, který nachází široké uplatnění nejen v matematice či fyzice, ale v mnohých dalších, především přírodovědných oborech. Na bázi maticového počtu byl vyvinut MATLAB (MAtrix LABoratory), interaktivní programové prostředí a skriptovací programovací jazyk čtvrté generace (Pozn: MATLAB je mým hlavním nástrojem ke zpracování našich experimentálních dat).

Toto téma se zde již objevilo dvakrát, poprvé v Co když žijeme v Matrixu, podruhé ve dvou dílech Žijeme v simulovaném světě? I a II. Autoři níže uvedeného zdroje (Grazyna Fosarová vystudovala fyziku a astrofyziku, Franz Bludorf vystudoval matematiku a fyziku) nejsou jednoznačnými zastánci hypotézy, podle níž je naše realita pouze jakýmsi světem připojeným k neznámému mechanismu, jemuž slouží. Nicméně nepochybují o tom, že základní výpověď filmu je pravdivá: S naším světem, tak jak ho známe z běžného života, něco není v pořádku. Zatímco v předchozích článcích jsem slovo "matrix" skloňoval podle mužského rodu, v tomto případě se budu držet českého překladu a všude bude pouze ta nesklonná matrix. Podívejme se tedy, jak se na to dívají autoři knížky Chyby v matrix:

Náš svět, tak jak ho známe, totiž není reálný. Je to iluze, kterou vytváří matrix. Pokud vám toto tvrzení připadá absurdní, nevadí. Modrou pilulku máte před sebou, takříkajíc "na stole". Stačí natáhnout ruku - a můžete dál žít stejně jako doposud. Nikdo vám to nebude vyčítat.

Pro matematiky je "matrix" cosi jako matematické schéma, plán popisující nějakou transformaci nebo proces projekce, promítání. Jednoduše a názorně řečeno: když si například chcete přečíst text napsaný velmi malými písmeny, použijete k tomu lupu, která text zvětší. Tuto projekci je možné matematicky popsat a také napodobit v počítačových programech - pomocí matrix. Text však už nevidíte jako takový, nýbrž pouze jako uměle vytvořený obraz. Písmenka jsou větší, ale nejen to. Když vaše oko zabloudí k okraji lupy, stanou se nezřetelnými, vidíte je rozmazaně. Jinými slovy: v matrix jsou chyby. Důvodem není nekvalitní práce výrobce lupy, do každého promítaného obrazu se totiž zákonitě a nevyhnutelně vloudí pár chyb, dochází k pokřivení a částečné deformaci.

V tomto případě víme, že se díváme skrz lupu a že reálný text je ve skutečnosti mnohem menší. A jsme si také vědomi toho, že obsah čteného textu není projekcí lupou nijak zkreslený. Jenže s realitou, jež nás obklopuje, to tak snadné není. Není tu žádný Morfeus, který by nás vytáhl z matrix do "správné" reality, z níž bychom mohli novýma očima pozorovat a posuzovat vše, co jsme doposud považovali za "reálné". Pokud ale chceme matrix rozpoznat, musíme to učinit zevnitř, z prostředí zdánlivé reality. Je jasné, že mezi tak jednoduchou "matrix", jakou představuje lupa, a všudypřítomnou matrix, na níž je konstituována veškerá realita, existují propastné rozdíly. "Matrix" vytvořená lupu je mimo jiné statická. Když se na nějaký list papíru s textem podíváme třeba stokrát, pokaždé uvidíme totéž. Naproti tomu je matrix naší reality svou povahou dynamická. Svět je v neustálém pohybu, vše se nepřetržitě mění.

Ať již je "stvořitelem" matrix kdokoliv, nelze mu upřít mimořádnou inteligenci. Učinil všemožná opatření, která mají zaručit, že její podstatu neprohlédneme a dál budeme ukolébáváni v přesvědčení, že projekce, kterou nám strčil před nos, je skutečná realita. Ale pozor! Změny, které všichni dobře známe, mají jednu důležitou vlastnost - probíhají nepřetržitě. Řídí se určitou logikou (jedna událost navazuje na druhou, po včerejšku následuje dnešek atd.), která odpovídá našemu myšlení a představuje normální způsob, jakým matrix funguje.

Existují však výjimky. I všudypřítomná matrix obsahuje chyby. Názorně to dokládá scéna ze stejnojmenného filmu:

Neo se vypraví s Morfeem, Trinity a několika dalšími kamarády na exkurzi do matrix. Když se navracejí do skutečného světa a procházejí chodbou jakéhosi domu, míjejí otevřené dveře. Neo v nich uvidí proběhnout černou kočku. Jen o několik vteřin později se celá scéna zopakuje! Neo překvapeně vykřikne: "Páni! Déjà vu!"
Ostatní se zarazí a zůstanou stát. "Co jsi to právě řekl?" zeptá se Trinity.
"Nic. Měl jsem malé déjà vu."
"Co jsi viděl?"
"Kolem proběhla kočka a po ní ještě jedna, která vypadala úplně stejně."
"Úplně stejně? Byla to stejná kočka?"
"Možná. Nevím to určitě. A co má být?"
"Déjà vu velmi často představují chyby v matrix. Dochází k nim, když něco předělávají."

A právě tyto chyby v matrix nám ji umožňuji odhalit, i když se nacházíme v jejím vnitřku. Jinou otázkou je, zda je způsobují tvůrci matrix, nebo jestli k nim dochází spontánně (protože ani matrix není a ani nemůže být dokonalá). Jak se nakonec ukáže, v úvahu přicházejí dokonce obě možnosti. Zážitky déjà vu jsou ještě docela neškodné. V této knize jsou vylíčeny mnohem bizarnější efekty, které přesvědčivě ukazují, že s naším světem není něco v pořádku. Správněji bychom ovšem měli říci: něco není v pořádku nikoliv s reálným světem, nýbrž s naším obrazem světa. Moderní věda už má vysvětlení pro mnohé bizarnosti, k nimž dochází. Požaduje to ale vysokou cenu - musíme se vzdát dosavadního modelu světa a přijmout ideu obsáhlejší reality, jež se skrývá za naší všední skutečností.

Autoři knížky nejsou tak troufalí, aby vám slíbili totéž, co Morfeus nabídl Neovi: Jediné, co ti nabízím, je pravda. Troufají si však slíbit, že to, o čem se v ní dočtete, změní vaše vidění světa, vaše představy o tom, co je "reálné". Začnou se vám rýsovat nové souvislosti. A na závěr svého úvodu znovu citují Morfea:

Můžeme vám jen ukázat dveře. Projít jimi musíte sami.

Knížka je navíc doplněna o celou řadu úvah a teoretických modelů především z moderní kvantové fyziky, z nichž mnohé zde již byly zmíněny.

Zdroj: Grazyna Fosarová, Franz Bludorf - Chyby v matrix


komentářů: 4         Komentáře (4)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

4
Sirius C (neregistrovaný) * 08.07.2017, 17:19:37
vidiet matrix..resp pozerat sa na co vidim bolo nieco uzasne nakolko som nanho cumel cely cas s otvorenymi ustami a bolo tazke si uvedomit ze nesnivam,,tak premakane opisana problematika ,,matrixu,,samotneho resp. toho co si myslime ze je...bola uchvatna od A po Z...velmi som dakoval za tento film nakolko zrozumitelnou cestou ukazoval zalezitosti kvantovej fyziky a tzv chyb,,matrixu,,_to je vsetko co sa vymyka ,,normalu,,
Mrzi ma len jedna vec a sice ze vela ludi to nepochopilo a bude trvat este daky cas kym sa stotoznia s tym co ,,oni nechcu aby ste vedeli,,
Pravda musi zostat utajena a masy musia mat ucenie priamo umerne ich nedokonalemu rozumu..Albert Pike

Axina
3
Axina 16.01.2012, 10:31:56
Viděla jsem všechny 3 filmy o Matrix. Zvlášť první mne nadchnul (v té době) neobvyklostí ústřední myšlenky. A přiznám se, že jsem (snad) úplně porozumněla zápletkám až po dalším shlédnutí a po ověření si na netu, že to i jiní chápou stejně.
Jenom na vylehčení: Matrix je prý koncipován(a) tak, že pokud dojde k situaci, že je prozrazen(a), postará se o nápravu. Honem si přečtěme článek ještě jednou, než nám zmizí Usmívající se

2
Astra (neregistrovaný) 16.01.2012, 08:34:23
Moje přihlašovací písmenka mi před chvíli sdělila, že jsem ANDA A Usmívající se To je pravda!

1
Astra (neregistrovaný) 16.01.2012, 08:32:56
Díky, díky! Konečně vím téměř dokonale, co je to matrix. Dveře se mi pootevřely...

«     1     »