16. březen 1939 a jeho logické spojení s Mnichovem 1938

rubrika: Pel-mel


Když dne 16. března za lehkého sněžení obsazovaly německé nacionálně socialistické jednotky zbytek Československa, bylo každému zřejmé, že je to logický důsledek konference v Mnichově na podzim 1938.

 

Milda


Tam totiž bylo Československo okleštěno nejen o oblasti s německou menšinou, případně i většinou, ale i o oblasti s téměř čistou českou většinou. Důvod k tomu byl zřejmý, Československo mělo být zbaveno pohraničních opevnění a vojenských objektů.

 

V Mnichově s německým socialistickým vůdcem Adolfem Hitlerem a jeho přítelem, italským socialistickým vůdcem „Duce" Benito Mussolini jednali britští a francouzští pacifisti. Jejich snaha, zabránit válce za každou, tedy především československou cenu byla korunována přesným opakem. Obsazení Pražského Hradu a všech strategických míst tehdejšího českého státu bylo pouze vnějším efektem, daleko významnější však bylo, že se nacionální socialisté zmocnili československého vojenského arsenálu. Tím se jejich vojenský potenciál hladce zdvojnásobil u umožnil hnát Francouze českými tanky svinským krokem až do Dünkirchenu (Dunkerque).

 

bundesarchiv_bild_183-rmnchener_abkommen,_staatschefs.jpg

 

K obrázku: vlevo v první řadě Chamberlein, britský konzervativec, dále Daladier, francouzský socialista, Adolf Hitler, německý nacionální socialista, Benito Mussolini, italský socialista a hrabě Ciano, italský ministr zahraničí. Vzadu, mezi Hitlerem a Mussolinim zleva německý socialistický ministr zahraničí von Ribbentrop a SS-šéf a diplomat von Weizsäcker.

 

Zatím, co ve Francii ti pacifisté o svém postoji nepochybovali, byly tam rozšířené sympatie k socialistům německého ražení, francouzští socialisté a antisemité tam působí dodnes, v Anglii tomu bylo jinak. Chamberlein byl britský konservativec, v Anglii se kvůli Mnichovu rozpoutala docela solidní palácová revoluce. Někteří, Československu příznivě naklonění politikové protestovali, Chamberlein silně oslabil pozici konzervativců. Vůdcem opozice byl ministr Alfred Duff Cooper, první lord britské admiralty. Na protest proti appeasementu s Hitlerem složil dne 1.října 1938 svoji funkci a spojil se s Churchillem. Dne 3. září 1939 dosáhli vyhlášení války a když se Winston Churchill 10. května 1940 stal ministerským předsedou, stal se Alfred D.Cooper ministrem informací. Mnozí z nás starších si ještě vzpomenou na „Volá Londýn!"

 

Nu, v důsledku všech zrad a nakonec i té smlouvy byla naše republika sprostě okleštěna. Němečtí důstojníci měli mapy z konference v Mnichově, českoslovenští neměli nic. Tak jim to ti Němci nalinkovali podle svého, nějaké vyměřování podle přístrojů a územních plánů by Němcům trvalo moc dlouho.

Tady je další obrázek - zrádci Československa. Zleva Tiso a Tuka, při příležitosti narozenin Vůdce 1938 v Berlíně. Pěkný spolek, sympaťáci, což? Jak to vyměřování „Resttschechei" vypadalo, zase další obrázek.
tuka.jpg novahranice.jpg

sudety.jpgHranice musela být vyměřena a označena za jediný den, na druhý den už jely kolony Wehrmachtu, které ty pohraniční obce obsadily. Jak vypadaly ty nové hranice?

 

Z naší původní republiky zbyl opravdu jenom ohryzek obklopený koncentráky. Ten největší český byl Terezín, přestupní stanice do plynu v Osvětimi (Ausschwitz) a hlavně Brzezinky (Birkenau), můj strýček teta a sestřenice (tehdy 18) byli zavražděni v Treblince, v náklaďáku s kabinou, do které byl zaveden výfuk motoru. Můj tatínek zahynul v t. zv. Sonderbehandlungu Gestápa Brno (v aktech stálo: návrat nežádoucí) a můj starší bratr skončil ve věku 15 let v Birkenau. Na té mapce vidíte vlevo Flossenburg, u Lince Mauthausen, nahoře Gross-Rosen a napravo trochu výše tu dvojici Ausschwitz a Birkenau, mezitím i Chelm. Naštěstí se šíření německého socialismu postavil do cesty socialismus ruský a západní demokratické státy. Ale i po válce se nedařilo, přejít rychle k normalitě, okupace naší vlasti skončila v podstatě teprve 1990. Okupační mentalita však nezmizela, budeme se s ní potýkat ještě desetiletí.


komentářů: 17         Komentáře (17)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

17 K Luciferově info o stažení komentářů na žádost autora
idol (neregistrovaný) 19.03.2010, 07:47:12
Snad zdvořilým vyslovením svého názoru "nezhřeším" proti vyžadované asertivnosti mých příspěvků, kterou respektuji. Z mého pohledu bylo pro Honzu již na Neffově Podrbání charakteristické, že vlastní stanoviska často odvolával, tam bez technické možnosti jejich dodatečného stáhnutí, jako má jak vidno zde. S ohledem na uvedenou okolnost mne v příčinné souvislosti napadá, aniž bych jakkoliv moralizoval, natož někoho napadal, zda má vůbec cenu vyjadřovat stanoviska, která vzápětí odvolávám, či nechávám vymazávat? Osobně v takovém počínání dosti postrádám smysl.

Lucifer
16 redakční poznámka
Lucifer 18.03.2010, 11:15:40
Na žádost Honzy zde byly smazány jeho komentáře, které se nevztahovaly k tématu úvodníku.

15 K vymazávání komentářů
idol Luciferovi (neregistrovaný) 17.03.2010, 20:14:25
Motto: "Nesouhlasím s tím co říkáte, ale až do smrti budu hájit vaše právo to říkat." Autor: Voltaire

Lucifere, osobně se plně ztotožňuji se shora citovaným stanoviskem Voltaira. Samozřejmě, pokud nejde o patické svinění stránek bezobsažným tapetováním, anebo o vyslovené netisknutelné vulgárnosti, což rozhodně můj styl nikdy nebyl. Takže, pokud jde o tvé dilema ohledně mého komentáře - myslím, že to nejsprávněji řeší Voltaire. Aspoň já bych sebe nestavil nad něj.
PS 1) Oceňuji Mildovo stanovisko 2) Pokud jde o Honzu - raději "no comment", než se zde k němu opakovat

14 Kvůlivá mně bych Pavla nemazal
Mgr.Milda (neregistrovaný) 17.03.2010, 16:38:10
on za to nemůže, že je takovej! A myslím si, že hodně lidí se srdečně zasměje, lidi to mají rádi, když se trochu nadává. Já mám ovšem svoji informaci, že Wehrmacht vstoupila na území tehdejší provizorní republiky už 14. března 1938,druhý den byla v Praze a třetí den to zpečetili Hitler a Hácha. Šlus a šmytec. Kdy se odpojili Slováci a kdy zabrali Poláci Těšínsko, stojí na té mapě v článku.
Takže Pavle-idole, drž se zpátky, argumenty bereme, pomluvy jsou zde zbytečné.

13 Co píše Milda k mému komentáři k jeho zdejšího úvodníku
idol (neregistrovaný) 17.03.2010, 14:26:45
Milda na mých stránkách k věci píše: "...... V tom článku o Mnichově mi šlo o toho lorda Coopera, o tom psaly německé nacistické prameny jako o darebákovi, v Česku měli tenkrát jiné problémy, než číst současnou německou propagandu. Takže to pro české historiky bude novum, zatím se ale nikdo nehlásil, obávám se, že mají také jiné zájmy.
Takže ti přeju hezký den a musím tvůj příspěvek na NČ pochválit, až na nenávistné poznámky na moji adresu to bylo docela hezky napsané. Nějakou tu nevraživost ustojím, bránil jsem tenkrát ty ženy na NP a to považuji za povinnost slušně vychovaného chlapa. Co bys udělal ty, kdyby se na tvoji dceru v tramvaji sápal nějaký pobuda?" /citace/.

12 K Honzovi
idol (neregistrovaný) 17.03.2010, 14:15:33
Honza, nejen, že nepopisuje pravdivě naší vzájemnou mailovou korespondenci, kterou jsem na jeho přání s ním slušně vedl /mohu doložit/, nýbrž opět manipuluje v rozporu s neoddiskutovatelnými zásadami demokracie, nyní Lucifera proti mně.
PS Trapné - protože husákovské, Honzo!

11 Luciferovi
idol (neregistrovaný) 17.03.2010, 14:03:03
Svůj komentář č. 5, pokládám za naprosto korektní a nevidím důvod k jeho mazání. Sám Milda, na mých stránkách www.idol.estranky.cz, se k němu vyjadřuje v podstatě shodně se mnou. Doporučuji ti odsuzující stanovisko přehodnotit.
PS Oceňuji, že věc konzultuješ s ostatními účastníky

Lucifer
10 A ještě technická poznámka
Lucifer 17.03.2010, 11:57:17
Kdo mne zná delší dobu ze Psa, ví, že jsem se také občas nevyvaroval osobním útokům, ale nikdy ne tak urážlivým. Poslední dobou jsem vlastně už jen chodil požduchovat kajana, ale to bylo o několik řádů jinde a kajan to evidentně bral jako legraci. Kdybych měl pocit, že se ho tím nějak vážněji dotýkám, nechal bych toho okamžitě. Rozhodně mi příjde naprosto nepřípustné navážet se někomu přímo do osobního života.

Musím přiznat, že když si člověk zkusí dělat vlastní blog, začne se na podobné útoky dívat s ještě větším odstupem. Tedy ne každý, jak je vidět.

Problém, který zřejmě má idol, spočívá hlavně v tom, že na jedné straně hlásá svobodu i nepříjemných názorů, ale na druhé straně odmítá jakýkoli jiný názor akceptovat. Svoje působení na Psím podrbání zahájil tím, že se prakticky do všech okamžitě navezl. On to považoval za legraci, ale když mu bylo sděleno, že to někomu nemusí připadat jako legrace, ba co víc, že se ho to může osobně dotknout, nejen že nepřestal, ale naopak, jak to dělají malé děti, své úsilí ještě zvýšil.

Klasická ukázka, kterak dotyčný odmítá akceptovat realitu, je, že si myslí, že nerozbíjí žádná fóra, ačkoli kudy prošel, tudy ničil. Výměnu kritických nízorů si představuji trochu jinak.

Lucifer
9 Redakční poznámka
Lucifer 17.03.2010, 11:33:04
Počkám, zda se k tomu ještě někdo vyjádří, nicméně můj názor je, že příspěvky typu [5], které obsahují hrubě urážlivé osobní útoky by se zde neměly objevovat. Bez ohledu ke svému obsahu, lichocení na adresu blogu respektive mé osoby nevyjímaje. A naopak, jakýkoli názor prezentovaný kultivovanou formou je vítán, ať už jako komentář nebo jako příspěvek poslaný na emailovou adresu blogu.

Nehodlám se znovu vyjadřovat k tomu kdo a jak tento flame war začal, ale pokud má autor komentáře pocit, že si s někým musí něco osobního vyřídit, ať si to vyřídí na svém blogu a netahá to sem. Tady to nepatří.

Závěrem. Jsem nakloněn představě inkriminovaný příspěvek smazat. Pokud však bude převažovat názor, že ne, tak ne. ]Mrkající V první řadě však přihlédnu k vyjádření autora úvodníku.

8 Neměňme historii, Mildo!
idol (neregistrovaný) 17.03.2010, 10:50:12
Okupace ČSR německými vojsky začala 15.3.1939 a nikoliv 16.3., jak jsi nesprávně uvedl ve svém úvodníku, Mildo! /x/ Faktem je, co uvádíš mimo svůj úvodník až dnes, že Hitler podepsal na pražském hradě Protektorát 16.3.1939.
PS Přimlouvám se za neopravování historie, pokud jde o nesporná fakta zejména. Děkuji za pochopení, jakož i za případné neusilování docílit u Lucifera mé vybanování odsud, vážený kolego diskutére.
x) klikni: http://cs.wikipedia.org/wiki/N%C4%9Bmeck%C3%A1_okupace_%C4%8Cech_a_Moravy

7 Obsazování začalo už 14.
Mgr.Milda (neregistrovaný) 17.03.2010, 10:35:32
dne 15.března dorazily nacionálně socialistické jednotky do Prahy. Protektorát byl však vyhlášen samým A. Hitlerem až dne 16. března 1939. Takže rozhodnutí Emila Háchy bylo už předem vojensky zajištěno. Oficiálně existuje tedy protektorát od 16.3., na tom nelze nic změnit.
Situace se měla opakovat 21. srpna 1968, dělnicko rolnická vláda s. Brežněva však ztratila odvahu, když byla konfrontována s odporem národa. Ten se vytratil teprve v době normalizace.

6 Faktická poznámka
idol (neregistrovaný) 17.03.2010, 09:48:41
Německá vojska obsazovala ČSR ve skutečnosti 15.3.1939, nikoliv 16.3., jak nesprávně uvedeno v Mildově úvodníku.

5 Luciferovi a spol.
idol (neregistrovaný) 17.03.2010, 08:26:40
Poprvé, na základě dnešního Mildova odkazu v Adminově fóru, jsem nakoukl. Přelétl jsem i dílčí diskuze ke mně. Zejména mne upoutala Luciferova upoutávka na Mildův úvodník k 15.3. se zmínkou o mně, že "se chytnu za nos", nebo něco v tom smyslu /nechci se s tím hledat - chci reagovat na smysl/. Úvodník není špatný, avšak dovoluji si k němu podotknout následující. Obsahuje notoricky známá obecná fakta. Pokud přináší čtenáři něco nového, tak informace autora o postižení jeho rodiny němci za Protektorátu, co měl patrně Lucifer na mysli shora připomenutou zmínkou o mně. K tomu mám názor takový, jako vyjádřil již v XIX. stol. K. H. Borovský - "Sláva otců hezký šperk je pro syny, avšak ctěn chceš-li býti - dobuď si cti sám". Nehodnotím Mildu podle jeho tatínka, ani maminky, či příbuzných zavražděných nacisty patrně z rasových důvodů, jak zmiňuje, nýbrž jak se na netových diskuzích projevuje on. Chci uvést, že pro mne Milda připravil největší zklamání, myslím 16.2. u Admina, kdy mu o mně vědomě lživě oznámil, že jsem údajně státním zaměstnancem - pracovníkem pražského magistrátu, s cílem docílit mého vybanování z fóra. Nemohu to hodnotit jinak, než jako podlé záludné lhaní, dokonce z nízkých - "mala fide" důvodů, takže bez polehčujících okolností, naopak s okolnostmi přitěžujícími - s cílem zbavit druhého práv, která mu nesporně mají patřit. Takže - bez ohledu na uváděná utrpení a oběti Mildových příbuzných za Protektorátu, já nemám důvody vážit si Mildova charakteru. Vedou mne k tomu i další důvody, avšak shora uvedený pokládám za snadno ověřitelný a tedy průkazný a dostatečně vypovídající. Proto nebudu unavovat dalšími okolnostmi, které můj zmíněný negativní názor na Mildův charakter podporují. Včera jsem zjistil, že na Adminově fóru působící "Občan", je náš známý Honza. Právě vzhledem k jeho podpoře shora zmíněného Mildova "mala fide" úsilí, mu zde tímto chci dodatečně vyjádřit opovržení, které jsem uváděl na svých stránkách www.idol.estranky.cz k Občanovi, aniž bych věděl, že jde o Honzu. Teedy - Honzo, jseš větší charakterový mrzáček, než jsem si o tobě do včerejška myslel! U Adminu též exhibuje známá MarieL., jako "Luna". Dnes tam má docela dobrý úvodník o lásce a sexu. Bohužel, neupřímný, jak je pro ní charakteristické. Sama není právě představitelem lásky k bližnímu, jak o sobě ráda a často demonstruje - bližší viz. na Psím podrbání v mých stránkách /nechci je zde propagovat - Luciferův blog je lepší - pouze se s tím zde nechci opakovat/. Pár slov k Luciferovi - gratuluji ti k tomuto blogu - má větší úroveň,než jsem si dokázal představit a pokud nebudeš po husákovsku a Lunině, Mildově a Honzově, jako Admin účelově vybanovávat z mala fide důvodů přispěvatele, jejichž názory se ti nelíbí, byť nepíší vulgárně, či jinak nepoužitelně, např. jako svého času Rádio Jerevan, který shora zmíněným kupodivu nevadil a nevadí, budu rád, když sem budu mít možnost vstupovat. Myslím, že je nesmysl tvrdit o mně, že fóra likviduji. To ze strany jediného diskutujícího ostatně ani docílit nejde. Druhá věc je, pokud mne nemají rádi lidé, kteří jsou nečestní, nedemokratičtí a "malí", že takovým vadím. S tím je to u mne tak, co mi paměť sahá a na demokraticky vedených fórech to nemůže býti ničemu užitečnému na škodu. Smyslem diskuzí má jistě být rivněž výměna i kritických názorů a ne pouze pokrytecké kamarádské selanky obsahující vzájemné lichocení, či bezobsažné slovní hříčky. Ještě chci vyjádřit potěšení, že jsem se zde po měsíční odmlce setkal opětovně se Zuzanou, která na zaniklém Neffově Podrbání, mi byla jediná názorově blízká. Zuzano - přijměte přátelský pozdrav do NYC, pls. Díky! Závěrem všem přeji Hezký den! /mně nemilé necharakterní zásadně nepřevychovávám - námět na samostatný příspěvek/ a Lucifere - děláš to dobře - tedy tobě gratulace a speciální dík!

Lucifer
4
Lucifer 16.03.2010, 21:40:04
Musím se omluvit Mildovi, že zhruba do jedenácté hodiny dopolední nebylo u tohoto skvělého úvodníku uvedeno jméno autora. Stalo se to tak, že článek byl připravován delší dobu a v jednom momentu jsem se rozhodl vytvořit novou verzi. Ze staré jsem želbohu zkopíroval pouze hlavní text. Jméno autora popřípadě podtitulek se totiž píše do jiného rámečku. Což jsem pohříchu objevil až před polednem...

3
Zuzana (neregistrovaný) 16.03.2010, 21:39:09
Vyborny uvodnik, Mildo. Tezko mi je k tomu vyjadrovat, sama jsem tu hroznou dobu nezazila, ale moji dva blizci pribuzni jeden v Buchenwaldu a druhy v Kounickach. :(

«     1    2   »