Každý máme svého vězně?!

rubrika: Pel-mel


Internet je zdrojem bezpočtu informací. Objevují se v různé podobě a některé z nich kolují v tomto bezbřehém oceánu jako přílohy e-mailů, které rozesílají známí známým i méně známým. Tím se do povědomí příjemců těchto e-mailů a čtenářům jejich příloh dostávají např. i následující informace:

EvaO


ruzyne_1.jpgNedávno jsem se účastnil rozhovoru několika lidí. Žehrali na stát, jak je obírá, kde může. Na daních hlavně. Na různých poplatcích. A kam, že ty peníze jdou... Pak přišel jeden známý, který pracuje pro Vězeňskou službu České republiky. Jeho příspěvek do debaty vzal dech všem. Tak doporučuji - vezměte si nitroglycerin, pokud budete číst dál...

Všichni pojištění přemýšlí, kam asi jdou jejich pojistky, když musejí platit u lékaře. Je spousta lidí, kteří prostě nemarodí. Sami dbají o to, aby k lékaři nemuseli, svým životním stylem. A když se jim stane třeba úraz, nejenom, že zacvakají poplatky a léky, ale ještě ostrouhají na nemocenské. Anebo novorozeně. To je, pane, spotřeba nemocniční elektřiny, stravy a všeho. Tam ty poplatky „opravdu chápu". Ať si holátko zvyká. Platit bude až do smrti. Možná by časem měli zavést poplatky, kterými se bude přispívat na úmrtí. Vždyť vás musejí odvézt, převléct, sepsat úmrtní list - to je teprve práce. A přece byste nechtěli, aby to za vás někdo platil.

Všichni přemýšlí, co se platí z jejich daní. Je toho spousta a spousta. A teď si představte ten šok, když uvedený zaměstnanec státu, velmi tiše - na půl úst, aby ho snad neslyšelo moc lidí, řekl tu šokující zprávu:

Ministerstvo práce a sociálních věcí, nebo zkrátka prostě „sociálka", dává měsíčně na každého vězně 16 000,- Kč z našich daní! Dýcháte ještě? Pak jste docela otrlí, protože většině kolem stojících tato zpráva vyrazila dech. Nebudu teď uvažovat, nakolik tato zpráva může být nadnesená. Ale kdo by platil všechno to okolo (soud, převozy z věznice a do ní, pobyt vězně - pokud nechce pracovat a všechno to hradit sám). Také nebudu počítat, kolik stojí daňové poplatníky měsíčně provoz celé věznice. Mám jiné informace.

Našel jsem si dostupné informace o nejznámější pražské věznici Ruzyně. Už tam je spousta zajímavostí. On to asi málokdo čte, jinak by asi už dávno lidé vznesli otázku „Cože?!", při čtení těchto informací. Vězte tedy, že věznice například zajišťuje (dle zákona):

- věznice poskytuje obviněným pravidelnou stravu za podmínek a v hodnotách, které odpovídají udržení zdraví a přihlížejí k jejich zdravotnímu stavu a věku,
- věznice zajišťuje právo obviněným na poskytování duchovních a sociálních služeb,
- věznice zajišťuje obviněným knihy, denní tisk a časopisy...
A co právě Ruzyně nabízí vězňům dále? Zadržte dech, zklidněte tep a čtěte...
- Jazykové kroužky (němčina, angličtina),
- sociálně právní poradenství, rozpravy s duchovním, besedy pro odsouzené na dané téma,
- kroužky (výtvarný, hudební, akvaristický, šachový, zahradnický, právního minima, audio, video),
- akce kulturního a sportovního charakteru, individuální činnost dle vlastního výběru (návštěva koncertů a sportovních akcí, nohejbal, volejbal, košíková, stolní tenis, tenis).

Stačí vám to už? O povinnosti pracovat není nikde ani řádka.

Ne, já nejsem zastáncem toho názoru, že ve vězení končí vždy skutečně vinní a že jsou všichni a bez rozdílu nenapravitelní, ale přesto - jsou tam z nějakého důvodu. Všechny ty předchozí volnočasové aktivity si ale třeba moje známé, matky několika dětí, prostě nemohou pro své děti dovolit. A málokdo ze spousty dalších lidí ani pro sebe.

Co z toho tedy vyplývá? Nepříjemná bilance - platíte na zábavu těch, kteří jsou na okraji společnosti. Tak by se to dalo říci. Ale nechť si každý udělá názor sám, já jen konstatuji informace. A jestli čekáte dnes nějaké řešení, máte ho mít. I když není nic moc.
Až mě všechno přestane bavit a prostě nebudu mít náladu, asi se nechám zavřít. A vy mi hezky našetřete...

Co kdybych si po dopolední hodině klavíru, chtěl ještě po odpolední svačině (vězni jedí pětkrát denně) zahrát třeba tenis? Tak nevím... Možná by bylo někdy lepší, kdyby odsouzení zůstali venku a my všichni šli do vězení. Oni by pak museli pracovat na nás. To by asi byl skutečný trest a tryzna - každý měsíc vidět na složenkách a účtech, kolik stojí svoboda a život v této zemi.

Ivan Hladík

ruzyne_2.jpgPoznámka:

Tak čtenáři, co vy na to? Přežili jste bez infarktu? Nepotřebovali jste doušek něčeho ostřejšího na povzbuzení? Můžeme se tomu divit, můžeme nesouhlasit, ale řečeno slovy velkého českého génia Járy Cimrmana „to je tak asi všechno, co s tím můžeme udělat“. Jistě, nemusí být vždycky pravda všechno, co se napíše. Ale na každém šprochu je pravdy trochu a v tomto případě i ta trocha může být dost silné kafe pro daňové poplatníky. Jak už to tak na tom světě chodí, všechno souvisí se vším. Kdyby nebyla ekonomika tam, kde je (o příčinách by to byl hodně obsáhlý komentář), třeba by nebylo tolik nezaměstnaných, tudíž ani tolik kriminality a tak by na každého slušného a daně platícího člověka připadlo toho vězně jen půl ...


komentářů: 5         Komentáře (5)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

5
EvaO (neregistrovaný) 04.04.2012, 21:46:16
Vidím, že jsem na (3) napráskala chyb jak maku. S těmi řemeslníky je to fakt bída. Až tu nebudou takoví, jako je můj přítel (elektro, plyno, vodo-poradí si se vším), nebo náš dobrý známý (zedník, obkladač-super), tak fakt nevím, kdo je dokáže nahradit. Po r.1989 šlo učňovské školství cugrunt, zdeformoval se pohled na lidskou práci a zelenou s puncem jakési elity společnosti dostali jen právníci, bankéři, finančníci a manažeři (jak píše i Lucifer v (3)). Ještě bych dodala i tuneláři, ale ti se i přes své čachry machry ve velkém mezi kriminálníky nikdy nezařadili, protože vždycky se paktovali s někým, kdo těmto velkým rybám pomohl zdárně a rychle uplavat bez poskvrnky. A o tom propouštění vězňů jsem už bohužel taky slyšela. Sice jsem k tomu slyšela i stanovisko soudce (v rádiu), že pak by trest ztrácel smysl (kdyby se delikventi pouštěli automaticky po polovině trestu). Ovšem obávám se, že řada kriminálníků je nenapravitelná a ty asi nenapraví žádný trest.

Lucifer
4
Lucifer 04.04.2012, 11:37:31
[3] Ten problém je jinde. Možná o tom napíšu něco do pel-melu. Teď jen pár střípků: Řemeslníci se přestávají rodit, do učebních oborů se hlásí čím dál tím méně dorostenců. Buď jdou na VŠ, nebo se zkrátka snaží při/uživit jinak, často kriminální činností. Ti, co jdou na VŠ, se povětšinou snaží stát manažery nebo něco na tento způsob, zkrátka naučit se živit nějakou manipulací s penězy. Těch, co se hlásí na technické či přírodovědné obory, ubývá a ti schopnější pak mizí někam do zahraničí, protože tady se tím dá uživit jen velmi málo, pokud ovšem dotyčný do toho nezařadí nějakou peněžní manipulaci atd. Naše vláda se prý chystá problém s finančními nároky vězeňské služby vyřešit tím, že polovinu věznů nechá propustit, včetně vrahů, kteří si odkroutili více jak polovinu trestu. Pokud ani na to nebudeme mít, tak je nakonec možná nechat propustit všechny atd.

3
EvaO (neregistrovaný) 04.04.2012, 10:20:27
Problém je dneska i v tom, že práce není dost ani pro lidi netrestané. Vím, že se říká, že kdo, práci si najde. Ale vezmeme-li statistiku volných pracovních míst a počet nezaměstnaných, tak jasně vylývá, že pro všechny není. A to ještě nemluvím o skladbě volných míst podle profesí. U některých se lidí opravdu nedostává. Přeškolovat se lze, ale jen v menší míře a ne na všechno. jenže to jsem se od těch našich vězňů dostala zase někam jinam. Tak hezký den.

Axina
2
Axina 04.04.2012, 08:37:34
Smířila bych se s tím, že něco z daní jde i na vězenství. Ale to by mělo být financováno také z práce pravomocně odsouzených! Současný stav jsou zřejmě pozůstatky z dob sametové revoluce. Za socialismu seděli ve vězení lidé i kvůli svému politickému přesvědčení. Takže při změně režimu se tiše přijalo, že vězňům nepřísluší žádná práce, zato dostatečné množství oddechových a sportovních aktivit. (Navíc: Žádný strůjce převratu se nemůže být jistý, že taky neskončí ve vězení). A darebáci se svezli s tím. Takže současný stav je takový, že ve vězení nesedí zřejmě ani jeden člověk kvůli svému politickému smýšlení, ale ti, kteří se skutečně provinili. Ovšem nemají se vůbec zle. V článku myslím není zmíněno, že cigarety, mobil ani drogy není ve vězení nic nedostupného. Pouze to má svoji cenu. Hnus.

Lucifer
1
Lucifer 04.04.2012, 00:12:32
Měl bych k tomu velmi jurodivý komentář, ale poněvadž jsem kompletně znavený, tak si ho nechám na příště - pak už to však nebude komentář, ale povídání ]Mrkající

«     1     »