Čmáranice

rubrika: Pel-mel


"Jaký je to paradox, jaká ironie... Je to podivná říše, v níž nemoc může znamenat zdraví a normální stav může být nemocí... v níž se skutečnost nevnímá v bdělém stavu, ale v opojení." - Oliver Wolf Sacks, Muž, který si pletl manželku s kloboukem a jiné klinické povídky.

Lucifer


jackson-pollock_slow-muse.jpgVýtvarníci, stejně jako spisovatelé a všechny možné další tvůrčí typy, dobře vědí, že nejtěžší je "nápad". Není to jen tak, že nahodilé čmáranice inkoustem či barvou v duchu Jacksona Pollocka jsou terčem posměchu - prohřešují se svou snahou uniknout fázi plánování. Co je těžké na tom postříkat papír různými barvami a na základě zcela libovolných měřítek prohlásit, že některé jsou umělečtější než jiné - výsledky jsou už dopředu v podstatě náhodné a nepředvídatelné. I přesto je "reprezentativní umění" arkadské krajiny se šlechticem v sedle svého největšího koně nenápadité úplně stejně, byť mnohem nenápadněji, jelikož pouze kopíruje realitu. Cákance stejně jako portréty, moderní umění stejně jako klasická malba jsou tudíž posuzovány převážně podle technických kritérií.

Nás ale tohle všechno nezajímá. My se jen chceme dozvědět, jak mocná je něčí představivost. A k tomu nám postačí obyčejná čmáranice. Zkrátka si nakreslete tohle: jednoduchý obrázek se čtvercem, kolečkem a křížkem umístěnými kdekoli.

Medicína se zabývá nedostatkem a ztrátou. Mnohem méně už si dokáže poradit s jakýmkoli přebytkem - s přílišným optimismem v protikladu s depresí, s příliš rychlou reakcí na podnět v protikladu s neschopností reagovat. Gilles de la Tourette v roce 1885 popsal syndrom, který dnes nese jeho jméno a který je vyvolaný nadbytkem nervové energie projevující se motorickými tiky, grimasami, zvláštním smyslem pro humor, nevhodnými poznámkami a antisociálním chováním všeho druhu. Tourette tento problém spojil se ztrátou kontroly ega nad primitivními podněty. V tomto smyslu je to trochu něco jako opilost.

Ve 20. letech 20. století nadělala evropské medicíně pár vrásek na čele tzv. spavá nemoc. První příznaky připomínaly Tourettův syndrom, např. neovladatelné pohyby a křeče. Po nich nastupovala letargie podobná transu. Výše citovaný britský neurolog Oliver Sacks, žijící v New Yorku, pacienty, kteří takhle "spali" čtyřicet let, léčil lékem zvaným L-DOPA, který usnadňuje přenos elektrických signálů v mozku . Ten pacienty dočasně probudil, často u nich ale vyvolával nadměrnou aktivitu, nezvladatelné a výbušné chování, dokonce až záchvaty zuřivosti.

Tourettův syndrom svými horšími tělesnými projevy připomíná Parkinsonovu chorobu, má ale také řadu "psychologických" účinků, od zesílených reakcí na hudbu přes sexuální preferenci po pocit nudy. Jeden z pacientů dr. Sackse (prostý rolník z Portorika, kterému říká Miguel O.) hrál díky bleskovým reakčním časům v kombinaci s pozoruhodnou improvizovanou strategií výborně ping-pong. Když ho dr. Sacks požádal, aby v testu reprodukoval jednoduchou kresbu čtverce s kruhem uprostřed a s křížem uprostřed kruhu, Miguel z nudného čtverce (a kříže) okamžitě udělal draka a z kruhu obličej nadšeného človíčka, který draka pouští na zvlněné šňůře. V práci byl ale hrubý a nespolehlivý. Jako by si musel vybírat jen mezi rozvážností a nespolehlivostí nebo z řady výjimečných schopností v kombinaci s neslušným smyslem pro humor. Když stejný test dostal v průběhu léčby, nakreslil obyčejný čtverec s kruhem uprostřed a s křížem uprostřed kruhu.

Nakonec se to vyřešilo tak, že pacient směl léky užívat pouze během pracovního týdne a o víkendu směl být "nemocný" - "hyperaktivní".

A na závěr jeden postřeh o normálnosti: Kokain coby lék na různé mozkové poruchy v mozku zvyšuje hladinu dopaminu. Navozuje pocit zvýšené vnímavosti a euforii, ale nijak se neliší, jak řekl sám Freud, od "normální" euforie u zdravého člověka.

Zdroj: Martin Cohen, Hrátky s myslí - Jak za 31 dní znovu nalézt cestu k vlastnímu mozku

Poznámka: Upřímně se přiznám, že kdybych byl požádán, abych reprodukoval jednoduchou kresbu jako Miguel, tak bych ji reprodukoval podobně jako Miguel v hyperaktivním stavu. Prášky během pracovního týdne však vážně nepotřebuji.devil


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_