Neschopnost pozorovat změnu

rubrika: Pel-mel


Ověřte si, jestli člověk, se kterým žijete nebo pracujete, je stejný jako včera.

Lucifer


fsmp.jpgKdysi v rámci jednoho důmyslného psychologického výzkumu zastavovali badatelé lidi na ulici a ptali se jich na cestu. Když pak náhodný kolemjdoucí vysvětloval, kudy se jde například k radnici, mezi psychologem a jeho oběti prošli dva kumpáni badatelů s dveřmi tak, že na sebe tazatel s kolemjdoucím na chvíli přestali vidět.

Během té chvíle si tazatel prohodil místo s někým jiným. Ten měl na sobě samozřejmě také bílý plášť a v rukou desky. Kupodivu více než polovina lidí pokračovala v popisu cesty, aniž by zaregistrovala, že to vykládají někomu úplně jinému. To vyvolává otázku: Jak víme, že se lidé kolem nás také nemění - naši rodiče, děti jiných lidí, dokonce naši vlastní přátelé?

Absurdní předpoklad? Možná - ale co ten zvláštní případ Froda a žluté vesty...!

Důležitou součástí psychologického bádání je "omezenost" vnímání - jak malá část ze všech informací, které naše smysly mají k dispozici, se skutečně dostane až k vědomí. S tím souvisí i zkoumání (pro nástup internetu jako stvořené) zabývající se tzv. "chybami v kontinuitě" ve filmech. Jsou to maličkosti, třeba že hlavní hrdinka má v jedné scéně na nose pihu, a v další ne, a v závěrečné scéně dokonce dvě! Anebo když se dva milenci líbají v parku v jedné chvíli pod zataženou oblohou, ale hned nato je jasno. A není to jenom zdání! Anebo přes židli zůstane přehozený režisérův svetr. V produkčních týmech jsou lidé, jejichž úkolem je zajistit, aby to, co bylo v jedné části filmu, tam v další také zůstalo, i když se jednotlivé scény natáčejí v rozmezí několika dnů.

Ale i těmto "detektorům chyb" chyby v kontinuitě často uniknou, a tak mají uživatelé internetu alespoň důvod k hodinám neškodného emailování...

Např. jedna webová stránka popisuje, co se stalo v Návratu krále, posledním díle trilogie Pán prstenů, poté, co čtyři hobiti dorazili do Šedých přístavů. Důkladně se tu rozebírá, že jeden z nich, Sam, má na sobě bílou košili a přes ni žlutou vestu s hnědými knoflíky. A na sobě ji má i v okamžiku, kdy se objímá s Frodem. Ale když Frodo odchází na loď, otáčí se a na své přátele se usmívá, Sam už vestu na sobě nemá. A nemá ji ani ve chvíli, kdy tři zbylí hobiti z Šedých přístavů odcházejí. Nejhorší ale je, že když se Sam nakonec vrací domů do Kraje a znovu se shledává se svou dcerou, už ji na sobě zase má! A tak na ni může holčičku přivinout. Je vůbec možné, že se takové chyby dají přehlédnout...?

"My všichni - každý z nás - máme svůj životní příběh, jeho vlastní vnitřní vyprávění; jeho kontinuita a smysl, to je náš život. Lze říci, že tvoříme a žijeme své příběhy a tyto příběhy jsme my." Tak to alespoň napsal dr. Sacks v roce 1985 (Věc identity, Muž, který si pletl manželku s kloboukem).

Z biologického hlediska se jeden od druhého příliš nelišíme. Svou identitu odhalujeme prostřednictvím našeho osobního příběhu. Někteří lidé ho začínají historkami o neštěstí a útlaku, o uvalených břemenech a ztracených příležitostech. Jiní vyprávějí o výjimečných šancích, výjimečných schopnostech a o přízni osudu. A jestli se "skutečné" příběhy lišily - nebo byly úplně opačné -, na tom ani trochu nezáleží. Taková vyprávění mají svou vlastní logiku. Jedinec hraje roli, kterou mu určil jeho životní "příběh", a ne nějaká fyzická realita.

"Zkušenost ani akci nemůžeme pojmout do paměti, pokud nejsou organizovány jako představa, jako obraz," dodává dr. Sacks. Lidská mysl skutečně nezpracovává "surová smyslová data", ale symboly, obrazy, lidské konstrukce z beztvarého světa.

Zdroj: Martin Cohen, Hrátky s myslí - Jak za 31 dní znovu nalézt cestu k vlastnímu mozku

Pozorovatelova poznámka:

A proč jsem tady toto zajímavé Cohenovo pojednání dal? Zkuste hádat...


komentářů: 10         Komentáře (10)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

10
EvaO (neregistrovaný) 29.05.2012, 14:42:33
Žádný z dílů Pána prstenů jsem neviděla. Prostě to není vůbec šálek mého čaje. Ale s tou vestou se to líbí, zvlášť když byla žlutá- zřejmě taková reflexní. Buďto měl defekt na vozidle a musel si ji dle předpisů obléct, nebo ji měl ve vhodou chvíli oblečenou jako děti ze školky, když jdou na vycházku. Trochu jsem toho Tolkiena (doufám, že tak se jmenuje autor oné literární předlohy, zatím jsem to nikde neguglovala) zmodernizovala.
A když se nikomu nic díky žluté vestě nic nestalo, se od radosti objal s nějakým kamarádem Fredem ((pardón - Frodem). A je vymalováno. Pokud dnes moc kecám, tak sorry...

Axina
9
Axina 29.05.2012, 11:19:43
Sam měl na sobě bílou košili se žlutou vestou. Pak se objal s Frodem a udělalo se mu horko Usmívající se) Tak si vestu sundal a dal ji do mošny nebo do torny nebo co to v té době nosili jako příruční zavazadlo. Když se Frodo otočil na přátele, viděl už Sama bez vesty. Pak šli hobiti domů. Cestou Sam zchladnul a navlékl se do vesty. Když se vítal s dcerkou, tak měl vestu na sobě. Troufám si tvrdit, že když vlezl s celou rodinkou do Dna pytle (tak se jmenovalo jeho obydlí), sundal si cestovní oblečení a s tím i onu žlutou vestu. Ovšem to už ve filmu není... Usmívající se

8
EvaO (neregistrovaný) 29.05.2012, 09:00:39
(6) Nic si z toho nedělej. Taky kolikrát nevím, co tím chtěl básník (či Lucifer) řici. Tak to berme opět s nadhledem Usmívající se.

Axina
7
Axina 29.05.2012, 08:22:31
[6] To zas bude těžký den Mrkající

Lucifer
6
Lucifer 29.05.2012, 08:17:59
[3] Nerozumím jazyku tvého kmene.

5
EvaO (neregistrovaný) 29.05.2012, 08:05:01
Přečetla jsem si (3), který naskočil současně s mým komentářem. Tak jen doplním. Záleží vždycky na úhlu pohledu - optimistický verzus pesimisticý , jejich mix je zřejmě realistický, tudíž ten nejrozumnější. Nic není jen černé nebo bílé, obvykle je "pravda" někde uprostřed. Tak bych se mohla přenést k nedávné debatě na ČPK, zda pokročilá technika (neustálé změny) je naše zkáza či pomoc. A tady to o zlaté střední cestě platí určitě. Obecně žádné extrémy a ode zdi ke zdi, pěkně rozumně středem Usmívající se.

4
EvaO (neregistrovaný) 29.05.2012, 07:49:12
Zajímavé pojednání. Nikdy jsem si přiliš detailů ve filmech nevšímala. Zajímala mě vždycky osa příběhu, možná díky mé životní filozofii "nadhledu". I v našich českých filmech k několika překlepům došlo, už to ti všímaví prezentovali. To neřeším. Obecně se má ale za to, že ženy mají větší smysl pro detail, zatím co chlapi vidí ty daleké perspektivy (a mnohdy se i díky tomu jaksi nadnášejí nad skutečnou realitou). Kontinuita změn - měníme se všichni. Fyziologická změna je přirozená, na změny duševna mají vliv přibývající životní zkušenosti, jistě i schopnost či snaha se stále učit. Podstata člověka, jeho základní charakteristika se ale asi nemění. Charakteristické vlastnosti (pečlivost, spolehlivost či nespolehlivost, způsob jednání s lidmi, manuální zručnost atd. ) jsou nám nějak dány. Částečně geneticky, částěně výchovou, či spíš osobním příkladem rodičů. Jinak si myslím, že jsou změny podstatné a nepodstatné. Ty nepodstatné vidět s nadhledem (např.typu překlepů ve filmech), na ty podstatné reagovat, abychom něco neprošvihli. Aby to nebylo tak jednoduché, mohou se zdánlivě nepodstatné změny měnit v podstatné. Mám tu na mysli třeba určité zprvu drobné projevy ve zdravotnim stavu, jakože nic se neděje, ale když je přehlížíme, mohou přerůst ve vážný zdravotní problém. Obecně ale jistě platí, že změna je život, jak říkal Donutil (či spíš Franta Kocourek ") furt se něco děje" a je na nás, jak si s tím poradíme.

Axina
3
Axina 29.05.2012, 07:49:00
Lucifere, ptáš se, proč jsi sem dal ono zajímavé Cohenovo pojednání. Obávám se že proto, že se to hodí do koncepce tvé pesimistické teorie "lidí kompletně mimo realitu". Když si člověk nevšimne, že popisuje cestu úplně jinému člověku, než tomu, který ho původně oslovil, tak je klidně možné, že si nevšimne ani jak je s ním manipulováno.
Opakuji - neplatí to vždy. Záleží na bystrosti jedince. A také si nemyslím (viz ČPK), že bystrý jedinec je negativními jevy rozhodujícím způsobem ovlivňován. Rozumný člověk se nenechává na potkání vyvádět z míry. Jedná tak, jak to považuje za správné. Bojovat začíná až v okamžiku, kdy je míra manipulace neúnosná a nelze jí vzdorovat pasivně, tj. ignorací.

2
kopretinka (neregistrovaný) 29.05.2012, 00:42:50
Zvláštní případ Froda a žluté vesty... a pak je tam řeč o Samovi. Je vůbec možné, že se taková chyba dá přehlédnout? :)


«     1     »