Neurotický lampář

rubrika: Pel-mel


"Je blázen ten, kdo si vyláme zuby na minulosti. Vždyť je to žulový kvádr a je dokonán. Přijímej den tak, jak jsi jej dostal darem, a nepotýkej se s něčím, co nelze vrátit." - Saint-Exupéry

Lucifer


lampar.jpgPátá planeta, kterou navštívil Malý princ, je ze všech nejmenší. Je právě tak velká, aby se na ni vešla lucerna s lampářem. Tento člověk je malá, redukovaná osobnost. Malému princi se od samého začátku nějak nezdá: Malý princ si nedovedl vysvětlit, k čemu může být někde na planetě bez domů a bez lidí svítilna a lampář. Ukazuje se, že věc je ještě podivnější. Malý princ se lampáře ptá, proč právě zhasl svítilnu. To je příkaz, odpovídá lampář. To znamená, že musím zhasnout svítilnu. Vzápětí ji opět rozsvěcuje, a tak se Malý princ táže dál: Ale proč si ji právě rozžal? Lampář odpovídá: To je příkaz. Malý princ je na tom stejně jako my - nerozumí. Není čemu rozumět, říká lampář, příkaz je příkaz.

Lampář tráví svůj život tím, že v minutových intervalech zháší a zase rozsvěcuje lucernu. Malému princi odhalí své strašné tajemství: Je to hrozné zaměstnání. Kdysi to vyhovovalo. Zhášel jsem ráno a rozžíhal večer. Zbývající část dne jsem si mohl odpočinout a zbytek noci spát... Planeta se rok od roku točila rychleji, a příkaz se nezměnil!... No a teď se otočí jednou za minutu a já nemám ani vteřinku klidu. Rozsvěcuji a zháším jednou za minutu. Pěkné bláznovství! Malý princ dává svému hostiteli radu. Jako dobrý dialektik si říká: Vždyť člověk může být současně věrný příkazu a přitom trošku pohodlný. A lampáři navrhuje: Tvá planeta je tak malá, že ji obejdeš třemi kroky. Stačí, když půjdeš dost pomalu, abys zůstával stále na slunci. Když si budeš chtít odpočinout, půjdeš... a den bude trvat tak dlouho, jak budeš chtít. Jenže na to neurotický lampář odpoví: To mi moc nepomůže. Já totiž rád spím. Tak to se nedá nic dělat, říká na to Malý princ, a sám lampář opakuje: Nedá se nic dělat.

Hvězdný lampář, tento člověk nutkavě vyplňující daný příkaz, opravdu není nesympatický. Rozhodně je oddaný svému úkolu. Malý princ si lítostivě povzdechl a řekl si: Je to jediný člověk, se kterým bych se mohl spřátelit. Ale jeho planeta je opravdu moc malá. Není tam místo pro dva... Lampář je připoutaný ke svému příkazu jako otrok na galéře. Nemá čas ani místo na vztah s druhým člověkem. Neurotický lampář symbolizuje nutkavost v nás. Jaký krásný malý svět by měl, kdyby si ho dovedl užívat! Tisíc čtyři sta čtyřicet západů slunce a právě tolik východů za jediný den!

Kdo vůbec dal lampáři příkaz? Kdo to byl, kdo příkaz nekorigoval, když se stal nesmyslným? To už lampář dávno neví. Zapomněl to a jen se bezmyšlenkovitě drží doslovného znění dávného příkazu. Říká si asi něco jako "služba je služba", "žiji, abych pracoval" nebo "povinnost je povinnost". Už se neodvažuje klást otázky po smyslu svého jednání a svého bytí. Je nepoučitelný. Je neschopný změny. Jeho já hledá naplnění v tupém poslouchání příkazu, který je už dávno anachronismem. Lampář pervertuje věrnost a povinnost. Následuje jako v hypnóze nesmyslný cíl. Nežije, je žit. Je obětí své neurózy, deformace vnímání a jednání. Svou nemalou schopnost zaujetí a spolehlivosti dává do služeb nesprávné věci.

Ale co je ještě horší - svým jednotvárným plahočením lampář způsobil, že se zhroutila planeta jeho duše. Není na ni místo pro dva. Přiznává, že jestli v životě něco miluje, je to spánek. Míní tím svoji dřímotu. Jen se do ničeho nepouštět! Jen nevybřednout z psychodynamické bažiny tlejícího starého života, jen se neodvážit čehokoli nového! Lampář sám říká, že jeho situace je bezvýchodná, že se nedá nic dělat. Nedá se nic dělat, protože nic nedělá, protože nezpochybňuje svůj falešný život, neptá se po jeho základech.

Ideály, které do nás vtloukali rodiče, vychovatelé nebo náboženští funkcionáři, se mohou projevovat jako neurotické příkazy. "Nesmíš lhát!" To je jistě správné, pokud se to nepovýší na absolutní, rigidní formuli. V životě dospělého jsou přece situace, kdy se uchylujeme k milosrdné lži nebo kdy je lepší diplomaticky zalhat. "Nikdy nesmíš opustit druhého člověka!" Je to tak? Jestliže se člověk - ať žena nebo muž - po nemalém trápení a po zralé úvaze rozhodne pro nový počátek, nemá snad právo dát přednost věrnosti sobě samému před věrností zničeného vztahu? "Musíš být věrný svému zaměstnavateli!" Je to pravda, i když mě zneužívá?

Příkazy, které jsou absolutní nebo se přežily, nás mohou terorizovat. Právě destruktivní ideály z minulosti a příkazy, které se staly nepravdami, jsou tím, co nám nejvíce brání žít svůj život. Necháme na sebe navléci těsný plášť názorů, ideologií, hrubých zjednodušení a fanatismu ve věcech morálky, chování, jedení, pití, bydlení, sexuality, vztahů a práce. Teď trpíme tím, že se vlastním rozumem a citem v těchto cizích poselstvích vůbec nevyznáme. Přizpůsobili jsme se až k nepoznání a zradili vlastní touhy, potlačili vlastní přání. Jak říká stará terapeutická moudrost: Neurotik dává přednost poznanému neštěstí před dosud nepoznaným štěstím.

Poselství z dětství svírají náš život železnou obručí a často jejich působením ustrne náš další růst. My všichni jsme více nebo méně neurotickými lampáři. Naše poselství znějí: "To ty nikdy nedokážeš!" nebo "Nedělej to, na co jsi příliš hloupý!" nebo "Kluci nebrečí!" nebo "Na sebe mysli až v poslední řadě!" Tato poselství nás na jednu stranu dohánějí k překvapivým výkonům, jsou jako rány bičem pro galejníka-neurotika. Vedou však často duši do slepé uličky. Neurotický životní scénář nás odnaučuje schopnosti žít sám za sebe a podle vlastního hlasu. V tomto specifickém smyslu píše Nietzsche ve Vůli k moci: Musíme zničit morálku, abychom osvobodili život.

Kdo se chce rozvíjet, udělá dobře, když odhalí svá raná prokletí. V zábranách, která nám nedovolují žít, vězí staré úzkosti a překonané představy o sobě, která nás spoutávají a nutí, abychom potlačovali některé části svého já. Až jednou zanecháme svého dennodenního zmáhajícího rozsvěcení a zhášení, budeme moci získat zpět všechno to, co jsme v sobě popřeli: nadání, svobodu, zvídavost, odvahu, sexualitu, rozhodnost. Můžeme se změnit. Jen lampáři zůstávají stát na místě.

Zdroj: Mathias Jung, Malý princ v nás


komentářů: 11         Komentáře (11)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
11
Lucifer 12.06.2012, 16:37:01
[10] Saint-Exupéry ve zkratce vyjádřil v podstatě totéž jako Jung (viz perex - ten citát mě de facto i z trošku jiných důvodů přivedl k myšlence tuhle kapitolu tady zveřejnit). Já jsem totéž zase jednoduše vyjádřil v [3]. Motat do toho cikánku a bezdomovce je zcela mimo mísu. Vůbec to s tím nesouvisí. Lidé, kteří nic netvoří a jen parazitují, se pochopitelně neřídí žádnými příkazy. Tedy někteří samozřejmě ano, ale jsou to vždy velmi pragmatické příkazy jejich parazitických vůdců.

Svobodný člověk automaticky neznamená, že je netvůrčí parazit. Pracovitost a dobrovolná věrnost svému údělu má smysl pouze tehdy, když dotyčný člověk ví, co dělá, proč to dělá, k čemu to slouží a co užitečného mu a komukoli jinému to přináší.

Můj názor je, že Mathias Jung Exupéryho lampáře rozvedl zcela perfektně a bez chybičky. Nevím, co bych k tomu ještě mohl dodat.

Axina
10
Axina 12.06.2012, 16:12:52
[3]+[4] No rozhodně jsme se trefili víc do toho, jaký aspekt lidské povahy je v příběhu lampáře prezentován Saint-Exupérym. Ne kritizován Jungem.
Ale budu mluvit jen za sebe:
Těžko chtěl Saint-Exupéry pranýřovat "hloupé" lidi, kteří nejsou schopni revidovat své chování vzhledem ke změně podmínek. Takových moc není. Naopak, svět je plný lidí, kteří jsou tak "vyčuraní", že se okamžitě a střelhbitě přizpůsobí změněným podmínkám, jen když z toho něco kápne.
Lampář je úctyhodný svou oddaností úkolu. Schválně jsem ve svém předchozím komentáři uvedla ty dva extrémy - bezdomovce a cigánky. Takoví lidé jsou skutečně "svobodní". Netrápí se žádnými předsudky, nenechají si nic vnutit (zejména ne práci). Mají snad být pro to pro nás vzorem?
Neberme chování lampáře tak úplně doslova. To by nám vyšlo, že je blbec. Stejně jako král, domýšlivec, pijan nebo zeměpisec... Jeho chování je karikatura určité lidské vlastnosti. Pracovitost a dobrovolná věrnost svému údělu patří mezi ty úctyhodné.
Na závěr připouštím, že i lampář by měl mít v sobě tolik realismu a sebeúcty, aby uměl říct "A dost. Měl jsem plno dobré vůle. Ale dříví na sobě štípat nenechám!". Malý princ byl na planetě lampáře příliš krátce Usmívající se

9
Honza (neregistrovaný) 12.06.2012, 08:21:28
Urijáše krásně zpívaly brněnské Synkopy 61

8
EvaO (neregistrovaný) 12.06.2012, 08:07:14
Já fo pořád říkám, že zdravý selský rozum je nade vše. Nebýt otrokem dogmat a nesmyslů, používat vlasní mozek a umět zůstat nad věcí.

7
Anna Kopecký (neregistrovaný) 12.06.2012, 00:33:59
[5] urijáše beru. dobrou ;)

Lucifer
6 p.s.
Lucifer 12.06.2012, 00:23:24
look at yourself

http://www.youtube.com/watch?v=ccjddip-80k

Lucifer
5
Lucifer 12.06.2012, 00:17:34
[4] Zkrátka a dobře či nedobře

http://www.youtube.com/watch?v=DKxZY0DIxIk&feature=related

]Mrkající

Dobrou

4
Anna Kopecký (neregistrovaný) 11.06.2012, 23:51:39
(3)anebo netrefili, co tím chtěl básník (Jung) říct

Lucifer
3
Lucifer 11.06.2012, 20:07:40
Oba jste to napsali velmi hezky, i když píšete o něčem úplně jiném, ba přímo opačném než Saint-Exupéry a Mathias Jung. Z vašeho úhlu pohledu mi nezbývá než se k vám připojit. Stejně tak se však připojuji i k tomu druhému. Jsem také lampář, ale ne ten zmanipulovaný ]Mrkající

2
Honza (neregistrovaný) 11.06.2012, 09:31:56
my někteří lampáři nakupujeme a vaříme řadu hodin každý den jen proto, abychom zažehli lampu ve svém srdci (péčí o druhé) a dále další lampu v srdcích jejich, když jim pokrm servírujeme ... dělám to již 35 let, denně ... a ještě se mi tato planeta neomrzela ...

Axina
1
Axina 11.06.2012, 07:39:33
Jsem lampář. Vím to.
Vím to, když vláčím tašky s nákupem. Když vařím oběd a venku se krásné letní ráno změní ve slunečné dopoledne a jen okny ke mně proudí svěží vzduch. Když strávím celý víkend u PC, abych dokončila projekt a lékaři mohli snáze dostát nesmyslně komplikovaným administrativním požadavkům na ně kladeným.
Vím to, když míjím zcela svobodného bezdomovce sedícího na obrubníku a hladícího svého psa, nástroj citového vydírání těch, co mají "drobáky". Vím to, kdy míjím předčasně zestárlé, vyžilé cigánky sedící svobodně před vybydleným bytem a klábosící mezi sebou s nezbytnou cigaretou v ruce. Vím to. Ale teď mne omluvte. Musím jít rozsvítit svoji lampu...

«     1     »