Santa Maria del Popolo

rubrika: Pel-mel


Můj odlet do Bologne (Boloně) se blíží kvapným krokem. Co ještě stihnu na starém NČ, to zatím netuším, ale moc už toho nebude. Vrátím se posledního dne v červnu, kdy je ohlášen konec bloguje. Nový NČ se zdá být ještě ne zcela dokončen a nevím, kdy bude zprovozněn. V nejbližší době mohou nastat výpadky, ale až se vrátím z Bologne, vše napravím, už jenom proto, že budu mít víc času. Dnes však budu pokračovat v exkurzi do Itálie. Stejně jako posledně však nezamíříme do Bologne, ale do Říma.

Lucifer


santa_maria_del_popolo.jpgKostel Santa Maria del Popolo se nachází v jednom rohu římského Piazza del Popolo. Podle tradice byl na tomto místě pohřben popel císaře Nerona a měly se tam nacházet i hrobky příslušníků římského rodu Domitiů, z něhož Nero pocházel. Papež Paschal II. dal celé místo zplanýrovat a v roce 1099 tam postavil kapli, aby pozemek zasvětil Bohu. V románu Andělé a démoni přivede Roberta Langdona a Vittorii Vetrovou do kostela jedno z vodítek, které je dovede až k tělu zavražděného kardinála - prvního ze čtyř, u nichž místo vraždy vždy nějak souvisí s jedním ze čtyř živlů. V případě kostela Santa Maria del Popolo šlo o živel země.

Kaple zbudované papežem Paschalem se často zvětšovala; papež Sixtus IV. k ní připojil klášter, v němž za své návštěvy Říma roku 1511 přebýval Martin Luther. Luther byl znechucen korupcí, kterou v Římě viděl, a výsledkem jeho učení byla protestantská reformace.

Z příkazu papeže Alexandra VII. Bernini v 17. století přestavěl průčelí kostela v barokním slohu. Uvnitř se v jednotlivých kaplích nacházejí díla nejlepších italských umělců té doby. V kapli Cerasiů jsou dva Cavaraggiovy obrazy: Obrácení sv. Pavla a Ukřižování sv. Petra. Kapli Chigiů navrhl Raffael a najdeme v ní Berniniho sousoší Habakuk s andělem. V kapli rodu Costa odpočívá Giovanni Borgia, jeden ze synů borgiovského papeže Alexandra VI., spolu se svou matkou jako jeden z historických dokladů papežských prohřešků. Kapli rodu Rovere vyzdobil freskami Pinturicchio, který též namaloval scény ze života Panny Marie pro jinou postranní kapli. Barevná skla v apsidě jsou dílem Guillama de Marcillat z roku 1509; jde o nejstarší barevné sklo v Římě vůbec.

Kaple Chigiů obsahuje spoustu výtvorů několika nejvýznačnějších umělců, kteří v Římě v minulosti působili. V Brownově knize, jak již bylo řečeno, tato kaple ztělesňuje živel země, a dojde v ní k první ze série surových vražd čtyř unesených kardinálů.

Bohatý římský bankéř jménem Agostino Chigi objednal v roce 1513 u malíře Raffaela návrh na dvě hrobky - pro sebe a pro bratra Sigismunda. Hrobky byly nezvyklé tím, že se nad nimi tyčila nástavba ve tvaru pyramidy, čímž Raffael nejspíše napodobil antické římské hrobky, jejichž tvar byl silně ovlivněn uměním Egypta, tehdejší římské provincie. Raffael je též autorem mozaik na stropní klenbě, zatímco oltářní obraz pochází od Sebastiana del Piombo. Agostino, Sigismondo i Raffael však zemřeli ještě dříve, než byla kaple dokončena, a v roce 1526 byla její stavba přerušena docela.

K obnově projektu došlo až v 17. století, když se Agostinův prasynovec, Fabio Chigi, stal papežem Alexndrem VII. U Berniniho objednal rekonstrukci chrámového průčelí a dovybavení vnitřních prostor kaple. Jedním ze sochařských doplňků je mramorové sousoší starozákonního proroka Habakuka s andělem. Oba jsou zachyceni v okamžiku, kdy anděl zdvihá Habakuka za vlasy do vzduchu, aby jej dopravil do Babylonu s jídlem pro Daniela, který je uvězněn v jámě lvové. V jiném výklenku kaple je pak socha samotného Daniela.

Mozaika zpodobující kostlivce na podlaze kaple zdobí poklop uzavírající vstup do rodinné hrobky. Takových vchodů je v podlaze kostela několik; vesměs označují místo, kam jsou pravidelně pohřbíváni příslušníci té které rodiny. V románu se o nich hovoří jako o kostnici či o "ďáblové díře", a odpovídá to zmínce o "zemním hrobě s ďábla dírou" ve verších, které Robertu Langdonovi a Vittorii Vetrové slouží jako stopa. V podobné rodinné hrobce byl nakonec pohřben i sám Bernini, nachází se však v jiném římském chrámu: Santa Maria Maggiore.

Rodinný erb Chigiů se nachází na mnoha místech v kapli i jinde v kostele. Šest pahorků s hvězdou se objevuje jak na mozaice na podlaze kaple, tak na klenutém stropě. V románu je podoba tohoto erbu popsána jako pyramida s hvězdou, což lze označit za adekvátní popis pouze v tom smyslu, že ony pahorky jsou navršeny nad sebou, takže celkově mohou připomínat tvar pyramidy.

Zdroj: Simon Cox, Andělé a démoni - fakta


komentářů: 8         Komentáře (8)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
8
Lucifer 22.06.2012, 10:07:58
[7] Tak jest ]Mrkající

Axina
7
Axina 22.06.2012, 09:19:23
[4] Ještě symboličtější by bývalo bylo nechat vyjít poslední článek na NČ ve 3:21 Usmívající se

Lucifer
6
Lucifer 22.06.2012, 01:15:39
[5] Anno Kopecký, bylo mi velmi příjemné tě na starém Čertovi tu a tam vidět. Píseň je hezká, upadám do děsivého blues. Tož na viděnou na novém Čertovi ]Usmívající se

5
Anna Kopecký (neregistrovaný) 22.06.2012, 01:07:42
[4] V 01:23 už budu spát... tak si funus starýho NČ odbudu s předstihem... třeba s touhle krásnou muzikou:
http://www.youtube.com/watch?v=h8tuTSi6Sck&feature=fvwrel
salve!

Lucifer
4
Lucifer 21.06.2012, 21:14:04
[3] Všechno vypadá, jak má být, a tuhle noc, přesně v 01:23, se přijdu se starým NČ rozloučit.

Nečekejte nijaká tklivá slůvka, slzami promočený kapesníček či fanfáry jakéhokoli jiného druhu. Vše proběhne tiše až plaše, a do půlnoci se možná už narodí nový NČ ]Usmívající se

Axina
3
Axina 21.06.2012, 13:25:31
[2] Vypadá to, že nový web bude spuštěn v pátek večer, ještě před tím, než majitel webu odcestuje.
Určitě dá sem na starého NČ, na hlavní stránku, příslušné prohlášení. Adresu už před časem prozradil:

www.neviditelnycert.cz

2
Astra (neregistrovaný) 21.06.2012, 12:07:40
Já myslím, že jakýchkoli souhlasů netřeba. Určitě to bude pěkný a hlavně čiperný. Už aby to bylo!

Axina
1
Axina 21.06.2012, 09:30:28
Webmaster nových webových stránek Neviditelný čert mi dnes sdělil, že po té, co odsouhlasíme, že podoba webu vyhovuje, potřebuje 1-2 dny na finální přesun dat. Pak může být web spuštěn.

«     1     »