Pel-mel


« strana 3 »

Glosárium o dubnu


Jistě jste si všimli, že téměř veškerá pozornost medií se v dnešní době tak či onak točí kolem jistého nekamarádského a zákeřného viru. Jmenovat nemusím, jistě víte, o koho jde. Snažila jsem se tedy pro glosárium najít nějaké jiné „zajímavosti“ a nechala jsem se inspirovat historií všech možných událostí, které se staly v dubnu. Vznikl z toho takový trochu chaotický (můj) seznam, ale pro odpoutání se od nepříliš povzbuzující reality těchto dnů se každá snaha počítá.

 

Marky


Celý článek »

komentářů: 2         


Koronáč


Určitě jste si všimli, že probíhá pandemie v podobě koronaviru COVID-19. Dle aktuální informace v době, když to píšu, na tento virus v Česku zemřelo 23 lidí (detekovaných infikovaných 2 492, uzdravených 25). V jiných zemích to vypadá mnohem hůř, viz  Confirmed Cases and Deaths by Country, Territory, or Conveyance. Celkový počet mrtvých na Zemi od chvíle, kdy tato pandemie začala být vnímána, je téměř 37 000. Opravdu?

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 23         


Glosa: Home Office


Práce z domu bývá zmiňována při náboru nových zaměstnanců většinou jako benefit. V posledních týdnech si tento benefit užívá docela dost lidí. Podle informace operátorů, v současné době do práce přestala jezdit skoro polovina zaměstnanců. Vím, někteří mají úplné volno, ale těch asi není tolik, jako těch co se ráno připojují ze svých kuchyní, obýváků, ložnic, teras, (koupelen!?), v ideálním případě pracoven, do firemních sítí.

 

Marky


Celý článek »

komentářů: 5         


Z perspektivy satelitu (Trochu pod mikroskopem, více dalekohledem)


Současná situace není ani přirozená, ani nevyhnutelná. Ale zároveň máme mnohem více možností, než si myslíme. Znalost historie slouží právě tomu, abychom si nekonečných možností byli vědomi. Historické události se ovšem nedají předvídat a vývoj nelze vysvětlit žádnou nevyhnutelnou zákonitostí. Dějiny jsou totiž chaotické, a nepatrné změny mohou vést k úplně odlišnému než předpokládanému výsledku. V Číně luskne šupinami zvířátko, v Austrálii se vznese černá labuť… Žádný historický optimismus, o němž jsme se učili ve škole, v knize Yuvala Noaha Harariho (Sapiens, Stručné dějiny lidstva) nehledejte.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 9         


Glosárium


Mám pocit, že právě teď se toho kolem nás děje nějak hodně. Není to moc sranda, ale co už, virům neporučíš. Napsala jsem pro vás dvě malé glosy k událostem minulého týdne. Říkám si, že by se z toho třeba dala udělat tradice.

 

Marky


Celý článek »

komentářů: 8         


Stručný popis mojí ranní návštěvy praktického lékaře


U praktika ani noha. Veplula jsem tam majestátně se slovy - nic mi neschází, jen pár léků, a lascivně jsem mu podala lékařskou zprávu od mojí plicařky. A hlavně každému - sestře samozřejmě taky, podala jsem jednu studentskou pečeť z hořké čokolády s dalšími slovy - to máte na nervy.

 

Astra


Celý článek »

komentářů: 27         


Tlapky na střeše


O veverkách se ví, že se žijí v lesích a v parcích, prakticky na celém území naší země, ale že se budou vyskytovat i v naší zahradě, jsem opravdu nečekala. Žijeme v malém satelitu u Brna, v blízkosti polí, lesíků a průmyslových hal. Občas sem zabloudí nějaký ten zajíc, srnka, nebo bažant a před pár lety jsme si všimli, že jedna veverka chodí sbírat pod sousedovic lísku oříšky. Občas na mě zvědavě jukala od plotu. Rezavá potvůrka, ale děsně rychlá, ani vyfotit mobilem se nenechala. Čas od času jsme ji pak zaznamenali v rohu zahrady, ale jen tak zdálky.

 

Marky


Vše se změnilo loni v zimě, kdy k nám začala chodit pravidelně na zahradu, loupala starou kůru z lípy a nosila ji v tlamičce někam pryč. Pak se pokusila několikrát ukrást přehoz z houpačky. To se jí sice nepovedlo, ale snažila se. Podařilo se mi natočit její drzý pokus o loupež.

 

Se to zaseklo…

 

Chtěla přehoz odnést na veliký stříbrný smrk, který je na hranici naší a sousedovy zahrady. Pochopili jsme, že si tam veverka zřejmě chystá hnízdo a nechávali jsme jí na terase lískové oříšky a slunečnicová semínka. Někdy v dubnu, se nám po tújích začalo promenádovat malinkaté veverčátko, levitovalo na koncích větviček jako nějaký provazochodec. Byla to taková malá myška s huňatým ocáskem. Začali jsme mu říkat Pizizubka, podle večerníčku s Křemílkem a Vochomůrkou. Netuším, jestli je Pizizubka holka nebo kluk, ale když už jsme mu dali to jméno, tak ho bereme jako kluka. Doufali jsme jen, že ho nechytí nějaký dravec, kterých tady kolem nad poli hlídkuje každý den celkem, dost a už jsem zažila, jak zřejmě krahujec chytil svoji oběť (asi myš nebo ještěrku) přímo u naší terasy.

 

Pizizubka samozřejmě neušel pozornosti kočičí party. Kočky z něj jsou naprosto nadšené a vyhlížejí, kdy se kámoš s luxusním ocáskem zase objeví. Veverčák si troufá čím dál blíž, nemá problém poskakovat po terase, chodí nám po parapetu u obýváku a provokuje kocoury.

 

Ty jo, veverka!

 

Někdy jistí situaci ze střechy.

 

Kuk

 

Brzy po ránu, když ještě skoro spím, poslouchám veverčí tlapky, jak pobíhají nade mnou po střeše, je to jako malá dešťová přeháňka. Zřejmě Pizizubka tančí nějaký ranní rituální tanec mezi solárními panely. Zrzavý artista umí šplhat i po fasádě, tak vždycky doufám, že uvidím jeho huňatý ocásek u okna, mám potom nějak hezčí celý den.


komentářů: 35         


«   1  2    3    4  5  6  7 . . . . . . . . . .  154  155  156  157  158   »