Balada o řeči očí

rubrika: Poetický koutek


Tuto baladu jsem zplodila před "sto" lety, jako cvičný náboj do svojí tvůrčí pušky. A byla jsem zvědavá, zda jsem se trefila do některého z lyrických žánrů. Neustále objevujíc Ameriku jsem se až teď dopracovala prostřednictvím internetu k tomu, že ASI vím, o co jde. Ve výkladu o básnických formách se v tomto případku jedná o takzvaný tónický verš…. Abych nemarnila mnoho prostoru, přepisuju tuto baladu do tvaru prózy, nicméně obsah je zachován.

 

Astra (Tahiti)


Jsem ještě mladý. Na bradě rostou mi první vousy. Sotva se holím. A neumím předvídat zrady. Spoléhám zatím na oči, věřím, že pohledem zotročím. I když se k ženě postavím zády, ona vždy musí vědět, že přišel jsem já. A jistě hlavu otočí, aby se porozhlédla.

 

A tak se mi stalo, že jednou jedna zbledla. Pak v prudkém pohybu polil ji nach. Musím se přiznat, že v první chvíli dostal jsem strach, jestli jsem očima neproved něco zlého. Jestli si třeba nemyslí – koukejte ho, jak ten se umí podívat!

 

Po chvíli, když smysly se k ní vrátily, po té malé mdlobě, kterou postřeh jsem jen já, po tom, když znovu přišla k sobě, sklonila hlavu. Čekal jsem jako jelimánek, s jakýma očima se mi vrátí.

 

A teď se držte všichni svatí, z těch očí ke mně přiběhl vánek, a jenom v koutku, někde v dálce, stačil jsem zahlédnout výzvu k válce. A potom, jako bych už nebyl. Pohodlně se posadila ke stolu, kde měla kávu, a na mě teď bylo, abych sklonil hlavu.

 

Nazítří potkali jsme se znovu. A jen já vím, že nespoléhal jsem se na náhodu. Ráno jsem se pěkně oholil a vzal jsem si novou košili, kterou mi naši koupili nedávno k svátku. I oči jsem si myl, jak ještě nikdy snad. To proto, abych se na ni mohl krásně podívat.

 

A přemýšlel jsem taky, mám-li trénovat pohledů škálu, ale pak jsem si řek, že bych byl blázen. Všiml jsem si totiž, že ona má snubní prstýnek, a že přes mé oči vidí nejspíš až na zem.

 

Setkali jsme se u oběda. A já, věda, že strávíme spolu chvíli, udělal jsem to, abych jí byl milý, že jsem usedl naproti jejím očím. A lidi, naštěstí dělala, že to nevidí, já jedl jak kočí. Jí totiž se o mně v noci asi zdálo. Aspoň to tak vypadalo, protože ta na mě hleděla, jako kdyby přestat nechtěla.

 

Vypadám docela dobře, vím, ale přesto si nemyslím, že taková žena jako tato, by nevímco dala za to. Za co? No přece za TO! Však blesklo mi hlavou, že jsem pad asi na tu pravou, když takhle bez ostychu vydává mému smíchu svou zvědavost. Hned tu byla záminka. Už jsem v duchu říkal – dost!

 

A jak tak zvedám oči k odpovědi, stalo se, a jak, to jenom bozi vědí, že z jejího pohledu náhle zmizelo všecko. Zvědavost, zájem, výzva i boj. Najednou byla unavená. Taková dospělá žena.

 

A já jsem se asi zatvářil jako děcko, protože její oči, které se se mnou nadobro rozloučily, řekly jen – chlapče, jak jsi milý, a – řekly to tak, jako to říkává moje maminka.

 


komentářů: 9         Komentáře (9)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

9
Zuzana (neregistrovaný) 19.04.2018, 20:03:09
A k Jirine jeste to, ze, jak asi vyplynulo z meho prispevku (5), ze nepsala jenom do supliku nebo do skrine. Nejen ze poslala spoustu svoji prace mne, ale posilala je i znamym spisovatelum, tem, ktere dobre znala. Posudky byly vesmes pozitivni.
Presto ale neposilala svoje veci kvuli slave, ale byla zvedava na reakce.
Zaslouzi si, a bych to zminila, venovala se psani hodne dlouho. Nakonec sami vidite z toho, co zverejnuje Lucifer, ze talent tady urcite byl.

Mam od lidi velkou sbirku jejich praci, ruznych korespondentu - poslali mi to a potesilo. Zamilovaný Prenesene. Mrkající8
Z. (neregistrovaný) 19.04.2018, 19:47:04
:)) Musim se smat. Stella pise o opojeni nevidanymi moznostmi - zacatky blogu:


Nevim, ktere zacatky byly 'poznamenany 'opojenim nevidanych moznosti', ale zacatky tohoto blogu velkym opojenim a novou moznosti nebyly. Moznosti otevreni blogu tu byly uz davno predtim. Ostatne kazdy jsme meli svoji osobni stranku.

Tak jsme psali celych deset dvanact let pred zacatkem tohoto blogu. Takze v podstate moc noveho se nedelo, pouze clanky byly oficialni - na rozdil of drivejska, kdy jsme psali 'jen' jako prispevatele. Ja jsem se k prispivani bez psani clanku po letech vratila, uvedomila jsem si, ze je docela fuk, kam svoje nazory a postrehy napisete. V podstate mnozstvi clanku jsem psala hlavne proto, abych pomohla v tezke situaci - ta nastala a pomoci bylo treba.

Na blogu zacinali ostrileni kozaci, co od 'opojeni' moznostmi odpochodovali uz daleko a za nevidane je uz davno nepovazovali. Lidem, kteri se seznamili s internetem daleko pozdeji, to samozrejme mohlo - nebo jeste i ted muze - tak pripadat.

7
Z. (neregistrovaný) 18.04.2018, 19:49:43
Opravuji Beatles a Jirininych, ostatni chybky nechavam byt..

6
Z. (neregistrovaný) 18.04.2018, 19:47:04
Pekna balada. Uz jsem to uz chtela napsat, ale zaprve byla tu Stellina poznamka o psani do skrini a supliku - asociaci jsem vzpomnela na zacatky bblogu a zaroven dodatek k vcerejsi basin (a vyroci zitra).

Za druhe tu mame emergency s topenim.

eatles na svoje devcata moc velkou kliku nemeli navzdory faktu, ze napadnic meli hafo.

Yoko je svym spusobem vyjimka - prinejmensim jako jednecny artist a silna osobnost, a tim byl i Lennon a proto ho Yoko inspirovala a pritahovala.

Jen nazor.

5
Zuzana (neregistrovaný) 18.04.2018, 17:01:40
K vcerejsi Jirine basni toto:
Mam tu dost Jirinych basin I prozy, (velice dobre, podle me).
Doslo k tomu tak, ze Jirina vsude hledala Lucifera. L.lezel s uracem v nemocnici, ale nemocnnice se neobtezovala rodine tuto zavaznou zpravu oznamit. Pritom Lucifer byl v tezke kondici a upozorneni blizkych byla akutni zalezitost. !

Jirina se obratila i na me, protoze jsem tehdy s Luciferem na blogu spolupracovala. Nevedela jsem co se stalo, ani kde se nachazi.

Po tydnu nemocnice konecne konktaktovala ustav a ze zamestnani pak kolegove konecne volali rodinu.
Rodina navstivila zraneneho pacieta a Jirina mi pak sdelila, co se stalo. Pozadala me taky, abych na blogu oznamila ctenarum, ze Lucifer utrpel uraz a nejaky cas potrva, nez bude blog zase v provozu.
To jsem ucinila. Jirina me pak sem tam napsala, jak leceni pokracuje. Taky me pozadala, abych tam doktorum zavolala o podrobnosti, protoze pry rodine odmitali ty detaily sdelit.

Mne doktori rekli hodne, tlumocia jsem to rodine a a ujistila je, ze situace je sice vazna, ale je velka nadeje na zlepseni. Samozrejme je to trochu uhlidnilo. Po dvou mesicich leceni byl L. doma.

Pokud jde o nas emigranty,\'vyresili\' to komunisti - co bylo v nasem byte ukradli nebo vyhazeli. Po nas zustaly jen zdravotni karty na stredisku, kde je ( ty karty) po sametu narychlo ukradli a zlikvidovali taky.

mefi
4 2 Astra (Tahiti)
mefi * 18.04.2018, 13:27:08
.
Hurricane Hearn - Take A Shot

https://youtu.be/9209dtFrIKA
.
Mrkající

Stella
3
Stella 18.04.2018, 08:49:50
Minule báseň nalezená náhodně ve skříni, dnes báseň mnoho desetiletí někde ukrytá.
Proč se ty talentované ženské schovávaly?
Ptejme se mužů... To holení mají za to!


2
Tahiti (neregistrovaný) 18.04.2018, 07:59:20
Zdar, milý Kocoure. Vždyť píšu hned nahoře, že je to pokus sto let starý. Teď je doba jiná. Mládí je úplně na jiné úrovni - a mimochodem - to byl kdysi pouze trénink na to, jak se dělá balada.Čili v obsahu nejde o nějaké současné pravdy, jen se prostě tenkrát hodil jako téma.
Venku je tak krásně, všechno se zazelenalo pod těmi prvními dešti - trávit čas u počítače je přímo hřích. Jdu ven, sice si zakýchám, neb mi vadí pyly, ale nenechám si ujít ten rozmach, který je i tady, uprostřed města pěkně vidět. Mám sice dost hloupý cíl vycházky, jdu na RTG plic, odkud vyjdu buď jako optimista, nebo naopak. Ale cíle bývají různé.... Ahoj

1
Starý kocour (neregistrovaný) 18.04.2018, 00:36:36
Jak pěkně se dá povídat o jedné mylné představě. Ale ta představa aspoň byla poctivá. Dále budou pokračovat ty konzumnější. A nakonec to bude předvedení své síly. Třeba finanční.
A potom - očekávání jistého úspěchu. Když k němu nedojde, bude přísahána pomsta. To už se budou fousy muset holit každý den. Pesimista?

Přicházejí.
Svět o básníky, básníci zase o iluze. Nebo možná jenom já sám jsem přišel o možnost si něco pěkného představovat.

Pěkná sonda do mládí. Jenom Astro - jestli to není také mylná představa.

Ale klid - ti mladí jsou většinou lepší, než vypadají na první pohled, že?

«     1     »