Fialenka Lenka

rubrika: Pohádky


Přicházím s pohádkou, kterou jsem napsal čtvrtého ledna 2006. Je velmi krátká, možná trochu uhozená (alespoň se tak může zdát, ale ve skutečnosti vůbec ne) a původně jsem ji sem nezamýšlel vůbec předložit. Vysypal jsem ji tehdy v několika minutách; byla to prostě jenom taková urychlená duševní extáze. Proč jsem se nakonec rozhodl ji přece jenom vypustit do čertího pohádkového kolbiště?

Jak jsem předeslal v Čertím poklábosení (komentář pod číslem 7196), byly doby, kdy se mi hlavou občas honila jedna písnička od Jaroslava Wykrenta, která se jmenuje Fialenka. Proč? Těžko říct. Něčím prostě byla vybuzena, no a čím, to nechám na vás. Fialenka se mi už dva dny zase honí hlavou. A tak jsem si vzpomněl na tu svoji urychlenou pohádku, k níž jsem chtěl přiřadit Wykrentovu Fialenku v podobě videa. Jenže žádné takové video jsem na internetu nenašel, dokonce ani text této písničky, pouze zvukový záznam v podobě mp3. Možná to video někdy sám utvořím, ale pro tentokrát jsem tu kratinkou pohádku - skoro tak krátkou či dlouhou, jako je její předehra v podobě tohohle perexu - doprovodil částí textu Wykrentovy Fialenky.

 

Lucifer


Byla jednou jedna Lenka a ta měla fialový nos. Ne proto, že by příliš pila, i když také pila, ale ne příliš, nýbrž proto, že si ho každé ráno namalovala fialovou fixkou. Tak jako jiné Madlenky si strkaly do různých míst na těle různé předměty, nosily kalhoty nahoře zkrácené tak, že to vypadalo, jako že nejdou pořádně obléct a motají se deset čísel pod pasem, tak Fialenka Lenka měla fialový nos.

 

A tím byla na rozdíl od ostatních Madlenek originální.

 

Jak se Madlenkám u nosu houpaly kravské zvonce, nad očima se zavíraly zavírací špendlíky, gatě napůl žerdi tvořily okrasné tukové pásy čili OTPéčka, tak Fialenka Lenka měla krásnou zdravou tvář, padnoucí kalhoty, které zdůrazňovaly její hezkou a dobře stavěnou postavu, ale fialový nos.

 

A všichni se jí kvůli tomu nosu smáli. Všechny ty vlastnoručně vyohyzděné Madlenky s ošklivou mastnou pletí vyšperkovanou zavíracími špendlíky, hřebíky a připínáčky. V jejich očích zapuštěných do kusu sádla pokrytého make-upem, potem, špínou a drobnými kovohutními výrobky byla Fialenka Lenka nepovedenou hříčkou přírody.

 

Za pár let přibyl Madlenkám ke kroužkům v nose, pupíku, obočí či močovodu, kalhotám napůl žerdi a umaštěnému make-upu fialový nos.

 

A Fialenka Lenka se už fialovou fixkou nemaluje.

 

Zůstala jenom Lenka, jak ji pánbů alias příroda stvořili.

 

A tím zase byla originální, a tudíž nepřijatelná.

 

 

Neptej se mě, jaké vlasy princezna má mít,

nakreslíš je pastelkama, jak jen budeš chtít.

Nakreslíš je fialové, a hned jméno má

princezna, co na papíru život začíná.

 

Modré oči přikresli jí, ať vidí, kde je,

ústa pěkně růžová, ať se nám usměje.

Potom zlaté střevíce a v dálce velký hrad,

kolem krásnou zahradu, a pak už hajdy spát.

 

 

Vyrosteš a budeš velká jako každý z nás,

zmizí tvoje Fialenka, všechno vezme čas.

Život budou pastelky, s nimi kreslit budeš svět,

jenom tvoje Fialenka nevrátí se zpět…

 


komentářů: 45         Komentáře (45)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Stella
47
Stella 28.09.2013, 12:29:28
Astro, hezké odpoledne!

Asi takhle (jak by řekl v rozhovoru dobrý fotbalista). Kořeny stromu musí být dva! Pevné. Tedy : ti dva. Otec, matka.
Co se pak děje v koruně a jak ji kdo sestřihává a dere, to už je další kapitola.
Ale v dítěti to zakořenění zůstane.

Nevěř, že L. V. shazuje ze stolu otázky, protože je starý. Dělají to všichni! On to asi jenom už neopovídává.
Taky mě to u pánů štve. Když raději otázku neslyší. On aspoň zpívá.

Není na světě problém, který by nazahnalo dobré jídlo a dobré pití - parafrázuji jednoho klasika.
Tak ať se máte dobře!

Češtinem si nelam hlavu! Normál!! Usmívající se

Astra
46
Astra 28.09.2013, 10:23:49
Stello, přesná charakteristika - zánlivé bezpečí! Tohleto s ním proberu. Bude to popírat, ale ukecám ho. Mám ho přečtenýho do morku teď už jeho křehkých bolavých kostí. Jen abys věděla, debata s ním je nesnadná, co mu nejde pod fousy, okamžitě háže pod stůl, zmlkne a začne pět, což už beru jako stařecký výraz jeho bezradnosti samotného nad sebou...ježišmarjá, jak je to česky? Napsala jsem to dobře? Ten češtin člověku někdy dává zabrat S vyplazeným jazykem Na ty ovečky se poptám! Třeba i budou Usmívající se

Stella
45
Stella 28.09.2013, 09:15:23
Kdo by řekl, že ta fialová Marfuša bude mít takový ohlas. Bude takovou inspirací.
Asi je to tím, že ve skutečnosti to, co této rvačce předchází, není vůbec pohádka!

Ať přemýšlím, o čem chci, stejně vždycky dojdu k partnerským vztahům - až jsem se za to vždycky styděla. A konečně k témuž dospívá tolik suverénních chlapů! To se mi ulevilo!

h, ad 43: platí pro pány.

Astro, já vím, že L. V. je takový patriarchální. Ale mně se to líbí - je z něj cítit pradávné bezpečí. Z nějakého prastarého ukotvení. Nevím, jak bych to teď nazvala. Zdánlivé bezpečí? Myslím, že ne.
Prostě. Měly by být věci, o kterých se nepochybuje.
Ta nechuť k novotám: Inu, je to chlap. Nějaká Madla se vždycky najde, která ty moderní detaily v každodenní mizérii zajistí...Proč by se namáhal.
Zajímalo by mě, jestli tato slova řekl opravdu Machovec, jak L. V. uvádí, nebo mu je do úst vkládá L.V.: Mohla být celým člověkem, a zůstala ženou.
Jestlipak by Ti zazpíval Ovečky zaběhnuté?

Přeji dobrou pohodu při návštěvě!

Lucifer
44
Lucifer * 27.09.2013, 12:34:40
Helejte se, chlapi, nedělejte mi z pohádky eintopfový boršč. Úžasný

h
43
h * 27.09.2013, 12:24:43
Je stejně jen jeden způsob výběru partnerů. Musí to klapat v posteli. Všechno ostatní se dá nějak okecat nebo přetrpět, přesměrovat, zvyknout si, počkat, až se to upraví. S tím prvotním zmíněným to nejde.

Astra
42
Astra * 27.09.2013, 12:21:31
Stello, mě Vaculíkem naštvat nikdy nemůžeš, ostatním to je asi egál. Chystá se ke mně na návštěvu, musím mu říct, jak zavařuje tím svým názorem na ženskost. Ludvíka nelze poslouchat - je to zpátečník, který pohrdá novotami. Když vidí počítač, tak se osype, s mobilem dtto. Je to už šíleně stará nepřizpůsobivá škola. Dráždívalo mě to, ale už je mi to fuk. Když je tady, a schyluje se k nějaké rozepři - řeknu náhle - zazpíváš mi? To je jak když zmáčkneš na mašince čudlík - začne pět. Podotýkám, že zpívá krásně, neustále chodí trénovat do sboru Wlastenci, každé pondělí tam pějí stařenky a starci národní písně. Ovšem potom je zase k nezastavení. Musím předložit něco na zub či panáčka slivovice, pak dá pokoj. Je to staroch, ale má pořád svůj mladistvý hlas, když zavřu oči, můžu se vracet o celá desetiletí zpátky. Je dobré mít tak úžasného přítele. Mrkající S vyplazeným jazykem

rezy
41
rezy * 27.09.2013, 12:13:56
a i když nechci malovat četa na zdi pekla, tak by mě nepřekvapilo, kdyby si nakonec Fialenka Lenka nezačala něco s ometalizovaným punkerem.

rezy
40
rezy 27.09.2013, 12:07:58
někde jsem četl, že jsou v podstatě dva způsoby výběru partnera. První je velice jednoduchý, líbí se mi, je silný krásný, rychlý hbitý etc. tak je to ten správný a tečka.

Druhý způsob je uvahou komplikovanější a je zaměřen na jedince co mají nějaký handicap se kterým zápolí. Nejsou hezcí, rychlí, krásní ale jsou právě tímto opakem. Čím jsou přítažliví? Jednoduchá úvaha: Ten musí být skutečně vnitřně silný, když to dokáže překonat.

rezy
39
rezy * 27.09.2013, 11:46:06
Jaképak kličkování či přebíjení trumfů, jistě znáš tenhle klip
http://www.youtube.com/watch?v=ZuYx_z9KU68
jak se zpívá a jak tu naznačil/a h, každé zboží má svého kupce...

h
38
h * 27.09.2013, 11:25:06
Bylo již psáno. Ale připomeňme. Snad se to vztahuje k tématu i debatě.

Byla jednou jedna princezna a byla strašně vošklivá. Všichni jí to říkali. Měla divnou bradu, bledej pihatej kobylí ksicht, krk i ramena, šedozelený voči s dlouhejma řasama jako kráva, vlasy jak počúranou slámu, plandavý prsa, velkej zadek a malou pneumatiku kolem břicha. Každý ráno se dívala do zrcadla a hledala něco, co by se aspoň vzdáleně podobalo tomu na obálkách časopisů. Marně. Už z toho prohlížení začala švidrat. A jak se cejtila blbě, dokonce se začala hrbit a trochu kulhat.
Jednoho dne jel kolem princ, kterej už dlouho hledal nevěstu. ukazovali mu na obrazech ty nejkrásnější paní ze všech království, ale vybrat si nemohl. Až se tatík, pan král, rozhněval a vyhnal ho z domovského hradu, ať si tedy hledá princeznu sám. A tady ji uviděl. nikdy předtím nevěděl, že to je jeho typ, ale teď si byl jistý na sto procent....(tenkrát se ještě o úchylkách tolik nevědělo, :))
A jak to dopadlo ?
No, vzali se ... a šťastní spolu nebyli.
Princezně se totiž za čas přestalo líbit, že jí má rád takovou, jaká je...

Lucifer
37
Lucifer * 27.09.2013, 11:13:36
Starý Kocoure, stačilo sem dát video z nějaké techno párty, a přebil bys mi eso dvojkou. Oba se mě furt snažíte přebít něčím, co jsem tady už sám několikrát psal. Jenže já tady popisuji jistý jev, který pozoruji už skoro dvacet let a nejsem zdaleka první, natožpak jediný. Najděte si tady třeba články od Koukolíka nebo Machovce. Zapadá to všechno do sebe.

Lucifer
36
Lucifer * 27.09.2013, 11:05:59
Starý kocoure a rezy, hezky tady kličkujete. Připomínáte mi jednu povídku, kterou jsem kdysi napsal, možná tady někde je. Spočívá zhruba v tom, že ten, kdo je přesvědčený, že když se podívá z okna, tak tam uvidí modrou kouli, tak ji tam uvidí, i kdyby tam byla červená krychle. Když se mu bude někdo snažit dokázat, že tam nemůže vidět nic jiného než červenou krychli, tak si vždycky něco vymyslí, aby dokázal, že tam vidí modrou kouli atd.

Nikde jsem tady nepsal, ani se nesnažil naznačit, že na Jarkově koncertu je průměrný vzorek české populace. To bych tak nějak jaksi byl proti vše, co jsem v tomto ohledu napsal předtím, bych zcela proti sobě. Docela se divím, že vás taková ptákovina vůbec napadla. Pouze jsem demonstroval, že je stále ještě dost lidí, kteří nejsou pokrytí brizolitem, kovohutními výrobky a jakkoli jinak nepřirozeně zmasakrovaní. Udělal jsem to proto, že jste předtím oponovali s tím, že to zmasakrování svého těla je úplně normální, že tím projdou všichni, tedy až na malou skupinku mých vysoce kulturně vzdělaných spolupracovníků. Není to pravda. Není tam modrá koule, ale červená krychle.

A já se nepohybuji jenom v metru, a také ne jenom po celé Praze, ta pohádka byla napsána v roce 2006 a na toto téma jsem v různých dobách na toto téma napsal řadu věcí, zde mimo jiné série šílenství doby. Prostě se nám tady množí jedinci, kteří své tělo i duši dobrovolně masakrují nejrůznějším stupidním způsobem. Má to nějaké příčiny, není to věc, která by se opakovala furt dokola po celá staletí atd...

Je to zkrátka marné, vy tam stejně zase uvidíte modrou kouli a šikovně to nějak vykličkujete. Úžasný

35
ABC (neregistrovaný) 27.09.2013, 10:54:50
Myslím, že jste to, rezy, trefil. Ony doufají! Zatím se ty ropuchy schovávají za něco. Aby si jich, ve skutečnosti, někdo všiml...

rezy
34
rezy 27.09.2013, 09:34:26
ano, Kosoure, skrytá statistická závislost je černá mora každého statistika. Samozřejmě, že dělat statistiku oblečení (pokud nás zajímá český průměr)v sále kde hraje Jarek je nesmysl. Jsou to statisticky závislé veličiny. Ani to metro není dobrý vzorek. Já tady ve Vršovicích každé ráno potkávám spoustu lidí, chodím ty měststké procházky každý den cca 3km a nic co popisuje Lucifer nepotkávám. Přitom je tu mládeže mraky, několik základních a středních škol, spousta rezidentů. Prostě ranní mumraj. A nic, žádný vyjímečný břízolit, který bych musel litovat.. Vrátil bych se k tomu příběhu o ropuchách a princích,

33 Pro LUCIFERA:
Starý kocour (neregistrovaný) 27.09.2013, 09:12:05
Nikomu nikdy nebráním Lucifere, aby stál na jakékoliv straně. (Navíc - jsem tu host.)
Nekritizuji - i když někdy nesouhlasím. Nemohu. Mám prostě jiný názor, jinou zkušenost a jen doufám, že se to tady smí.
===
Jenom bych nesměle podotkl, že lidé, kteří si přijdou poslechnout koncert Jarka Nohavici jsou už tímto faktem jaksi předvybraní. Lidé, kteří si přijdou na punkový koncert jsou zase předvybraní jinak, podle jiných kriterií. Ta obecenstva se opravdu nedají nerozeznat*. Toť vše, už mlčím. Usmívající se


*/ Dá rozeznat i publikum operní, operetní a dokonce i muzikálové. Publikum je vlastně "integrovaný divák". Nějak vypadá, nějak je oblečen, má určitý věk a odlišně se i chová.

«     1    2  3   »