Orfeus a Eurydika v první polovině září

rubrika: Pohádky


Léto se zvolna končilo, a ačkoli Orfeus čekal víc, tak i za to, co se mu tohoto léta dostalo, byl vděčen. Člověk někdy tak úpěnlivě čeká něco, čeho se nedočká, protože to za dané konstelace není možné, a přitom si nevšimne, že se dočkal něčeho, co sice nečekal, ale přišlo to jako přinejmenším plnohodnotná náhrada toho, co očekával zcela zbytečně.

 

Lucifer


Orfeus se už dva roky a pár měsíců pokoušel najít něco, co by mu nahradilo Eurydiku, která naprosto neočekávaně odešla do Hádovy říše. Krátce předtím než odešla, začala ho znovu hledat. Po mnoha a mnoha letech, kdy byli vedle sebe. Vedle sebe, ale čím dál tím víc od sebe. Orfeus to tak trochu začal vnímat až v samotném závěru, jenže nejen pozdě, ale plně si to uvědomil až po jejím odchodu.

 

Když si to uvědomil, srazilo ho to do naprosto ničivého bezvědomí, že ani náhodou v něm nevypučela představa, že by se mohl vydat do Hádovy říše a pokusit se ji získat zpět, anebo tam s ní zůstat. Když se tu a tam probral k vědomí, cítil, že musí žít a dědictví Eurydiky v sobě nějak uchovávat, ale nevěděl jak.

 

Horko těžko se začal probouzet k normálnímu životu. Nacházel nové podněty a sem či tam si na Eurydiku vzpomněl, leč vzpomínky začaly pozvolna blednout jako plátna starých mistrů, která nebyla nikým restaurována.

 

Po tom dvou a půl letém období Orfeovy resuscitace však přišla první polovina září a Orfeus si náhle uvědomil, že musí Eurydiku navštívit v Hádově říši, ať se stane, co se stane. Pochopil, že něčeho je jí ještě dlužen a pokud má smysl, aby ve svém životě pokračoval, musí ten dluh splatit. A tak se bez řečí a jakýchkoli gest vydal na cestu za svojí Eurydikou.

 

Když dorazil k řece Styx, čekal ho tam na loďce Alzheimerem postižený a rachiticky vyhlížející stařec Charón. Orfeus ho přátelsky poplácal po zádech a s nenucenou hravostí mu sdělil, že si přeje, aby ho živého převezl do Hádovy říše, jelikož ho tam čeká Eurydika, po níž se mu stýská. Charón měl blbé kecy, že to nejde, ale Orfeus ho zmátl jakousi neuchopitelnou pokerovou hláškou, že vypluli. Když tam dopluli, hleděl na ně Hádes jako puk z bažiny. Charón dostal padáka a jeho místo zaujal Orfeus, který si po dlouhém pokerovém smlouvání nechal od Háda do své styxové loďky nasáčkovat Eurydiku.

 

Od té doby až do skonání věků spolu plují sem a tam po řece Styx, která je v první polovině září nejkrásnější, a až její krása začne dohasínat, bude se zdobit barevnými listy poznání.

 

A z toho krásného snu, který v jeho duši zůstane navždy, v němž jeho Eurydika zůstane navždy, aniž by jí už musel něco vracet, se Orfeus konečně a naprosto probudil do normálního života, kde ho čekalo to, co nečekal, ale přišlo to jako přinejmenším plnohodnotná náhrada toho, co očekával zcela zbytečně.

 


komentářů: 26         Komentáře (26)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

26 A ten čas podzimu téměř tu
mefi (neregistrovaný) 10.09.2014, 23:14:12
.

Tak jako kapka času
vůně vína kvasu
s tou dobou zimy počasí
v říjnu příchod ohlásí

Tak jak hlásná trouba
u ponocného chlouba
tak časné noční kapky
obtisk bláta tlapky

I záře v září dočasu
listům jeseň zápasu
I štěstí chvíle rozmarné
tomu dává, tomu ne

Až s cvalem jeseně
žízně pramen ožije
Kvítí plamen rozluky
zimní poutě nádechy

A stisk vůně podzimní
listům pádu uzemní
let svistu bez hlasu
provoní se v úžasu

:-:

Stella
25
Stella 10.09.2014, 21:22:52
A už je to historie...
Na to, že čas vůbec není, je ho všude hodně.

Lucifer
24
Lucifer * 10.09.2014, 20:24:46
The Dark Side of the Moon, jedno z nejúspěšnějších hudebních alb historie

http://cs.wikipedia.org/wiki/The_Dark_Side_of_the_Moon

i s Časem je tady

http://www.youtube.com/watch?v=kom0r3U8V8s

Lucifer
23
Lucifer * 10.09.2014, 20:00:02
Čas? Vzpomněl jsem si na Čas od Pink Floyd

http://www.youtube.com/watch?v=JwYX52BP2Sk

Nevinný

Stella
22
Stella 10.09.2014, 09:06:41
Vítězslavo, ta nezvalovská samozřejmost pochrupává doma v šuplíku? Křičící

Lucifer
21 Orfeo ed Euridice

astra2
20
astra2 09.09.2014, 21:10:46
Vy dva jste ale děsný lidi. Tak na dobroubodrou posílám jednu krátkou

ČAS

Jsem čas, tvůj přítel,
jsem tvoje krásná chvíle.
Jsem všechno, co dnes je ti milé,
cos včera chtěl a zítra budeš mít.
Jsem věčný, není ve mně klid.
Jsem s tebou, jsem tvůj.
Ale ty pamatuj, že jenom tehdy nosím svoje vědra láskyplná, když... (zde ať si pozorný čtenář domyslí to svoje)


Tak byebye, baby

Stella
19
Stella 09.09.2014, 21:07:58
Že vám skáču do řeči... Ubezdušit je myslím krajové(mládí), obezdušit - rusky. Lucifer na všechno musí jít vědecky. Mrkající
Dnes je bordó měsíc.

astra2
18
astra2 09.09.2014, 21:01:32
Lucíku, ty na to na všechno jdeš moc vědecky. Což tě šlechtí, samozřejmě. Ubezdušení mě rozesmálo, i když je to strááášně smutný.
Přeju dobrou a bodrou a modrou i zelenou, nejvíc červenou a bleděmodrou. Nejlepčí je ovšem noc bordó! Takové noci mám nejraději Mrkající S vyplazeným jazykem

Stella
17
Stella 09.09.2014, 20:57:10
A nezamlouvejte ten volný verš! Měl by tu být a hotovo. Psala to velmi mladá žena! Ať je tady taky jiný pohled...

Pamatovat si všechny císaře je obdivuhodné.

Lucifer
16
Lucifer * 09.09.2014, 20:45:41
Mimochodem, Claudiův syn, který se měl stát jeho následovníkem, se jmenoval Britannicus, jenže se nestal, protože ho nechal ubezdušit Nero.

Tady je Caligula, syn Germanica

http://cs.wikipedia.org/wiki/Caligula

A tady Britannicus, syn Claudia

http://cs.wikipedia.org/wiki/Britannicus

Lucifer
15
Lucifer * 09.09.2014, 20:39:19
Astro, jenže Caligula byl synem Římany velmi ctěného Germanica. Jako malý kluk už doprovázel římské legie a nosil ty malé botičky. Když se stal císařem, tak působil velmi decentně a přínosně. Jenže pak mu prý naprosto hráblo, což ale nemusí být až tak naprostá pravda. Republikáni už od Caesara furt kuli pikle. Udělal prý z jednoho koně senátora a z tažení k atlantickému pobřeží přivezl do senátu mušle. Čert ví, jak to všechno bylo. Po jeho likvidaci vyhrabala germánská garda odněkud z pod stolu v císařském paláci jeho strejdu Claudia, který se pod tím stolem třásl jako osika, a v zájmu zachování svého statusu z něho udělala dalšího římského císaře. Úžasný

14
G (neregistrovaný) 09.09.2014, 20:32:21
Tak na dobrou noc jedna má oblíbená, při které mi naskakuje husina, kdykoliv ji zaslechnu.
Cali-, nebo clavi- , mi to to prostě naskočilo, a ten Deva zpěv je bezva... imho »
http://www.youtube.com/watch?v=rUh3dZPIQCQ&feature=youtube_gdata_player

astra2
13
astra2 09.09.2014, 20:26:18
To já viděla kdysi film Caligula a rozhodně na to nemám ty nejlepší vzpomínky. Bylo to v Záhřebu. Noční představení. Mládež, která tam byla mocně zastoupená, postupně během filmu odpadávala, holky mdlely, kluci je vynášeli. Ani já jsem se neměla nejlíp, ale vydržela jsem do konce. Dost nezapomenutelný zážitek Nerozhodný

Lucifer
12
Lucifer * 09.09.2014, 20:09:55
Mimochodem, krátce po zhlédnutí toho seriálu jsem vyhrabal jakési dvě knížky o té to antické římské době, jedna byla originál od jakéhosi tehdejšího dějepisce, druhá v té době naše soudobá rekapitulace, oba autory si momentálně nepamatuji, no a v té druhé byl seznam všech římských císařů, který jsem se naučil nazpaměť. Až tak mi v té době hrabalo. Úžasný

«     1    2   »