Bláznivěnka

rubrika: Pohádky


Pohádka na dobrý den

Lucifer


pippi-dlouha-puncocha.jpgByla jednou jedna dívka a kupodivu to nebyla princezna. Královský protokol ji tudíž nijak neomezoval, a tak mohla bláznit, jak jí bylo libo. Je zjevné, že jí nemohli říkat jinak než Bláznivěnka. Bláznivěnka to však takhle nevnímala, ba právě naopak, měla pocit, že se všichni kolem zbláznili. Když se odlišujete od davu, bude vás dav vnímat přesně opačně, než jak ho vnímáte vy.

Pro vnějšího pozorovatele je tenhle efekt vcelku logický a samozřejmý. Vnější pozorovatel však může zaujmout různá stanoviska. Buď považuje za blázny obě strany barikády, nebo jednu, nebo druhou, nebo žádnou. Nejjednodušší je první varianta, neboť to může pozorovat s bohorovným klidem a pocitem, že je absolutně nad věcí. Další dvě varianty jsou trochu složitější, neboť bude soucítit se stranou, která je považována za bláznivou, ačkoli to vnímá přesně naopak. Nejnáročnější variantou je ta poslední, čtvrtá. V tom případě totiž pozorovatel fandí oběma stranám, trápí se, že si vzájemně ubližují, a povětšinou marně hledá východisko, jak oběma stranám pomoci.

Nejvíce ublížený si tak v tomto prapodivném dramatu nakonec připadá vnější pozorovatel číslo čtyři a nakonec se z toho také zblázní.

Existuje však ještě jedna varianta, varianta číslo pět, ke které se může pozorovatel číslo čtyři dopracovat jen po velmi náročném duševním úsilí. Spočívá v tom, že dospěje k závěru, že jediným skutečným bláznem je on a ostatní si na to jen hrají, protože je nic lepšího nenapadlo. Tím se pozorovatel číslo čtyři recykluje do varianty číslo jedna.

Z pozorovatele číslo jedna, popřípadě čtyřky recyklované do jedničky, se tak stane z pohledu davu a Bláznivěnky, která se k němu logicky přiřadí, Bláznivec. Celý dav pak bude čekat, až se objeví další vnější pozorovatel.

A tak dále.

Příjemný bláznivý pátek


komentářů: 5         Komentáře (5)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

5
Angioletto (neregistrovaný) 15.04.2011, 22:15:09
Mimochodem, na obrázku poznávám Pipi Punčochatou a jak si pamatuju, byla docela solidně trhlá, ale zároveň velmi citlivá k lidem i ke zvířátkům. Pak kde je vlastně ta hranice normálnosti?!

Lucifer
4 Angioletto
Lucifer 15.04.2011, 16:33:46
Také jsem si půdodně myslel, že to bude jenom o ní, ale hned v úvodu jsem narazil na jiný problém a protože jsem to celé napsal běhěm pár minut (pak mě opustila inspirace), tak jsem se k ní už nedopracoval ]Mrkající

3
Angioletto (neregistrovaný) 15.04.2011, 15:13:00
O Bláznivěnce jako takové jsme se ale Lucifere nic moc nedozvěděli. Jen to, že byla možná cvok. To se ale právě předpokládá, že může nastat mnoho humorných situací a to by určitě stálo za přečtení. Doufám, že bude ještě pokračování. Já osobně každý den aspoň jednou musím prohlásit v souvislosti s tím, co se kolem mě děje, že - Svět se zbláznil! Poté si hned pokládám i otázku, jestli jsem se víc zbláznila já nebo ostatní.

Lucifer
2
Lucifer 15.04.2011, 11:06:34
Také doufám, že vydrží, a nejenom mně.

1
Najihu (neregistrovaný) 15.04.2011, 10:28:26
Radost a úsměv. Doufám, že vydrží

«     1     »