Bylo nebylo aneb Jak to nebylo

rubrika: Pohádky


Multipohádka. Každý komentátor se může připojit k jejímu pokračování.

Angioletto


brana_casu_ze_zelene_mlhoviny.jpg"Honzíkůůů...." nese se lesem naléhavé volání. "Prosím, ozvi se mi, moc se bojím!" Chvíli bylo naprosté ticho, jaké dokáže být jen v lese, jen pár ptáčků zpívalo svoje naučené a stále stejné árie. Najednou zapraskaly suché větve na zemi. To jak se někdo přibližoval směrem k volajícímu. "BAF!!!" "Fuj to jsem se lekla, ty jsi nemožný, víš jak se bojím od té doby, co jsme byli zavření u té odporné Ježibaby. Do smrti už nechci vidět perník!" "No tak Maruško, je to už tři roky. Neboj, teď už na nás nevyzraje", snaží se Honzík uklidnit sestru. "Hele, víš co, já už mám těch borůvek dost, raději se vrátíme domů. Stejně jsem je málem leknutím rozsypala." "Tak jo, ale půjdeme tou neprobádanou zkratkou. Slíbila jsi to." Maruška chtěla protestovat, ale představa, že bude dříve doma, ji uklidnila.

Vyrazili na cestu, ze které se postupně stávala cestička, pak úzká pěšinka a pak jen křoví. "A je to tady zase! Že jsme zabloudili?" začala si zoufat Maruška. "Nešil a pojď, támhle vidím nějaký tunel, to bude určitě ta zkratka", odhodlaně vykročil Honzík a Maruška bojácně za ním. Tunel měl stěny z kamenů a bylo z jeho vnitřku cítit vlhko. Přes protesty popadl Honzík sestru za ruku a vyrazil nebojácně dovnitř neznáma.

Šli podél stěny, zdálo se snad už půl hodiny tmou, až i Honzík začal pochybovat: "Ještě kousek a když neuvidíme světlo, vrátíme se." A v tom okamžiku uviděli před sebou ne obyčejné denní světlo, ale jasně zářivou zelenou mlhovinu. "Pááni, co je to?" vyslovili téměř současně. Trošku bojácně se už oba dva přibližovali k tomu úkazu. Honzík natáhl ruku a nic se nestalo, bylo to stejné, jako s obyčejnou mlhou, proto vykročili dál. Prošli zelenou mlhovinou a až nyní uviděli ústí tunelu s denním světlem. "No vidíš, já ti to říkal Maruško, že je to zkratka." Maruška pocítila úlevu a tak poposkočila radostně vpřed. "Hele, tam sedí venku nějací hoši", ještě podotkla.

Přicházejíc k partičce pěti mladíků už zdálky zdravili: "Pozdrav Pánbůh, nevíte, kudy máme jít směrem ke Lhotce?" zeptal se slušně Honzík. Všichni z té party se na ně nevěřícně podívali a ten zřejmě nejstarší vyhrknul: "Ty vole, z který cvokárny ste zdrhli? A co to máte za hadry? Dete na školní besídku nebo co?" Honzík s Maruškou netušili, proč na ně tak divně chlapec mluví a stejně tak divně zírali i oni na podivné oblečení celé party. Raději půjdeme dál, myslel si Honzík a vyrazili prostě rovně za nosem. "Hej, nemáte cígo?" slyšeli ještě za zády a vůbec netušili, o čem ten chlapec mluví. Něco tady nehrálo, ale to nebylo ještě to nejhorší, protože co uviděli později, jim doslova vyrazilo dech.


komentářů: 94         Komentáře (94)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 2 »

79
Astra (neregistrovaný) 30.11.2011, 15:30:53
Axino, ve chvíli, kdy jste psala 76 a 77, já jsem právě odklikávala X.kapitolu. Takže jsem omylem předběhla váš nápad.No nic, ještě dva konce se jistě urodí. A přemýšlí už někdo o dalším tématu?

78
Astra (neregistrovaný) 30.11.2011, 14:23:08
X.kapitola
Ráno bývá moudřejší večera.

Honzík se probudil, když byla ještě tma. Tiše vzbudil i Marušku a něco si dlouho šeptali.Když slyšeli, že vstává i Klára, rozběhli se za ní do kuchyně. Na stole se už kouřilo z hrnků s čajem, krajíce chleba s máslem a s medem voněly celou kuchyní. A Jonášovo štěňátko hledalo a šmejdilo, jestli dostane taky něco na zub.

"Jak jste se vyspaly, děti?" ptal se Jonáš.
"My už víme, jak se dostaneme zpátky k tatínkovi. Honzíkovi se o tom zdálo", vyhrkla Maruška. "Ale musíme na Lhotku", dodal Honzík. " Jinak se to nepovede".

A tak se zase všech pět sebralo a rychle zpátky až k Jonášovu domu. Tam se děti s Klárou, Jonášem i pejskem rozloučily. Šly k borovicím, objaly je, přitiskly se ke jejich kůře a Klára s Jonášem viděli, jak děti pozvolna ve stromech mizí...jen Maruščin červený šátek zůstal ležet na zemi...

Axina
77
Axina 30.11.2011, 14:05:27
A abychom nemohly být nařčené z plagiátorství (vůbec se nevylučuje, že 2 z nás nebo dokonce všechny 3 máme v hlavě stejný nápad), počkejme, až všechny napíšeme závěr pohádky. Pak se domluvíme a během chvilky to sem nasypeme.

Axina
76
Axina 30.11.2011, 14:02:54
Já mám taky nápad, jak ty děti vrátit zpět. Stojíme zřejmě před poslední kapitolou. Což udělat zase "Kinoautomat"? 3 autorky, 3 různé konce pohádky. Co vy na to Astro? Co vy na to Angioletto?

75
Astra (neregistrovaný) 30.11.2011, 12:42:17
(74)HMM, JÁ JSEM SI TO RÁNO PŘEČETLA.A jsem z toho stife. Mám jediný nápad, jak ty děti vrátit zpátky, ale připadá mi blbější než blbý.. Možná do zítřka?

Axina
74
Axina 30.11.2011, 09:51:55
Astro, kampak jste se ztratila? Čeká na vás tvorba jubilejní 10.kapitoly pohádky Bylo, nebylo. A pak bych chtěla upozornit, že je webu i příležitost k multifilosofování Usmívající se

73
Angioletto (neregistrovaný) 29.11.2011, 22:20:41
Chvíli nedokázal nikdo nic říct. To, co vyslovil Jonáš nahlas bylo něco neuvěřitelného. Ani on sám nechápal, jak by něco takového bylo možné a nebo je to všechno jen žert? Děti však se tvářily tak nechápavě a vážně, že z jejich strany by nemohlo jít o přetvářku.
"Můžete si vzpomenout, jak jste se dostaly do města? Mohly bychom vám pomoct najít cestu domů." Zeptal se Jonáš dětí.
Honzík se pustil do vyprávění o podivné cestě lesem a poté tunelem, který je přivedl do současnosti.
"Honzíku, a našel bys to místo za městem, odkud jste přišly až ke Kláře?"
"Můžeme to zkusit, pane Jonáši." Odpověděl s nadějí v hlase Honzík.
Dnes už je sice pozdě, ale zítra hned ráno vyrazíme na průzkum. Nebuďte smutní, vaší vesničku i tatínka určitě brzo najdeme," uklidňovala Klára děti.
"Jonáši, půjdeš s námi? Byla bych moc ráda. Trochu se bojím, kdyby to nevyšlo, a netuším, co v takovém případě dělat dál." Jonáš rád souhlasil, protože by rád byl u toho, až se tato záhada vyluští. Navíc cítil, že nechce, aby mu Klára opět zmizela a ztratil s ní kontakt. Ani si dodnes nepřipouštěl, že jí má stále rád. Dohodli se tedy, že si vezme sebou věci na pár dní a do zítra přespí u Kláry.
V jejím bytě už všem bylo trošku těsno, ale na nějaké nepohodlí nikdo z nich nemyslel, všichni byly v napjatém očekávání z podivné a dobrodružné cesty, která je druhý den čekala, že ani nemohli usnout. Děti se s velkou nadějí k sobě přitulily a i když se jim v tomto podivném světě plném věcí, které doma nemají docela líbilo, přesto by už raději chtěly být doma u tatínka.
"Dobrou noc Honzíku", "Dobrou noc Maruško," popřály si navzájem, odříkaly si modlitbičku, kterou je naučila ještě maminka a za chvilku na to usnuly se spokojenějším výrazem na tváři.

72
Angioletto (neregistrovaný) 29.11.2011, 17:50:52
Oprava: tvorba soch z písku, ne z Písku.

71
Angioletto (neregistrovaný) 29.11.2011, 17:46:26
No konečně. Ano, je to Písek, moje milé, romantické městečko. Hledali zde inspiraci umělci více i méně známí. Nejraději mám Hejduka, který do své velké části tvorby odráží svoji bolest po smrti svých dcerušek. Ty jsou pohřbeny v Písku, ale sám básník leží na Vyšehradě hned vedle svého kamaráda Nerudy. Hejduk si vzal za ženu dceru majitele hostince, a ten tam funguje dodnes. Je přímo v parku, nedaleko jeho sochy a jmenuje se "U Reinerů". Z domu, kde Hejdukovi bydleli je nyní muzeum a je zde dochovaný téměř celý byt. Pro zajímavost je krásná i toaleta - malovaný porcelán. Promítají zde (ne na záchodě) i krátký film, který mě neskutečně dojal. Jak jinak, kvůli těch dětí, které umřely ještě malé. Doporučuji prohlídku. A taky na ostrov, známého i z filmu "Měsíc nad řekou", tam je také hospůdka. Moje mamka tam za mlada chodila tančit.
Co se týče Červené Lhoty, tak tam jsem samozřejmě byla též. Je oproti jiným zámkům celkem malý, ale o to roztomilejší. Obzvláště jeho "nádvoříčko". A to okolí se nedá ani popsat.
U nás je prostě spousta krásných míst.
Znám na Moravě plno lidí, kteří jezdí každý rok do Chorvatska a spol., ale nikdy nebyli v Jižních Čechách. Připadá mi to srandovní(mírně řečeno).
Takže tak. Co se týká ještě mostu, nepamatuju si, že by ho někdo z mého okolí nazýval Jelenní. Chodila jsem po něm od malička a vždycky to byl jen kamenný. Je Jelenní je spíš oficiální název. Ale to je jedno. Zajímavostí u něho každý rok bývá Cipískoviště - tvorba soch z Písku na různé téma. Přeju Axino na jaře hezký výlet.
Teď si dám něco dobrého a budu přemýšlet, co dál ve Lhotce.

70
Astra (neregistrovaný) 29.11.2011, 08:50:41
Červená Lhota je krásná. Taky je to můj hradní favorit. Je nevšední a její architektura je čarovná. A navíc - mám ráda červenou barvu Usmívající se)

Axina
69
Axina 29.11.2011, 07:28:58
Angioletto, kdybyste řekla jen, že ve městě je most starší, než ten Karlův v Praze, tak bych asi vypálila hned, že je to Písek. Zmátla jste mne tím, že se mu říká "malý Karlův" [59].
Takové dva mosty skutečně existují, viz. [61]. Obávám se, že to označení mostu, které mu dali písečtí, není moc rozšířené. Spíš se mu říká Jelení.
Ať je to jak chce, inspirovala jste mne. Až zas bude jaro (a nebudeme muset vyčkávat návratu Proserpiny, když sněží do zahrad), vezmu auto a udělám/uděláme si výlet do Písku. Blízko je totiž státní zámek Červená Lhota (zase ta Lhotka Usmívající se) Obdivuji ho v televizních pohádkách. Nikdy jsem tam nebyla.

http://www.youtube.com/watch?v=3GNS7tqegTA&feature=related

68
Astra (neregistrovaný) 29.11.2011, 07:24:17
(60) Nechce se mi to hledat, ale vzpomněla jsem si, že Lhotka by taky ještě mohla být ve Vozu, co jel, a že jsem to použila já, vzhledem k blízkosti Hájů, kde "žil" Bedřich. Ale to všechno vůbec není důležitý. Vůz už dávno odjel, teď čekám na Bylo nebylo, Angioletto.....

67
Astra (neregistrovaný) 29.11.2011, 07:07:09
(60) Ano, to je pravda. Podlehla jsem klamu. Ale to snad nevadí Mrkající

66
Angioletto (neregistrovaný) 29.11.2011, 05:38:26
Takže si dejme trošku dohromady s další nápovědou:
1. Ve městě je postaven kamenný most, který je podobný pražskému Karlovu.
2. Je starší než Karlův
3. Nově - není na Moravě(netuším, proč by měl být zrovna tam)
Jestli ani to vám nestačí, budu sklamaná.

PS.Axino, to s tou hraběnkou byl žert, myslela jsem, že to tak budete chápat. Jestli ne, tak se omlouvám.

Axina
65
Axina 29.11.2011, 00:29:27
[64] V poslední době je opečováván takovým způsobem, že je div, že ještě stojí Mrkající

«   1    2    3  4  5  6  7   »