Solární minimum

rubrika: Populárně naučný koutek


Solární fyzici udajně snad objevili, proč slunce v poslední době zažívá dlouhotrvající období slabé aktivity.

 

Zuzana

 


Poslední tak zvané 'solární minimum' se přihodilo v prosinci r. 2008. Prodloužilo totální délku posledního solárního cyklu - opakující se cyklus sluneční aktivity - na 12.6 let - tedy na nejdelší v téměř 200 letech. Během solárního minima je slunce méně aktivní a produkuje méně slunečních skvrn. Studie, řízená Dr. Mausumi Dikpati z National Center for 'Atmospheric Research' v Coloradu a jeho americkými kolegy, byla publikována v časopisu 'Geophysical Research Letters'.

 

Nový výzkum říká, že delší než předpokládané období slabé aktivity může být spojováno se změnami horké směsi nabitých částic nazývané plazma, cirkulujících na slunci. Třiadvacátý cyklus, který skončil v prosinci 2008, byl delší než je průměr a měl nejmenší počet slunečních skvrn na hvězdném povrchu. Nový výzkum také naznačuje, že jeden z důvodů prodlouženého období slabé sluneční aktivity mohou být změny ve slunečním "dopravním pásu". Podobně jako oceánské proudy, sluneční dopravní pás transportuje plazmu po slunečním povrchu k pólu. Tam se plazma potopí do slunečního centra, než se opět zvedne k poledníku. Během třiadvacátého cyklu se tyto proudy prodloužily až k pólům, zatímco v dřívějších cyklech se protáhly pouze o dvě třetiny.

 

Spoluautor výzkumu Dr. Roger Ulrich z University of California, Los Angeles, řekl, že výsledky výzkumu potvrdily důležitost monitorování slunce. Výzkumný tým použil sofistikované počítačové simulace, aby ukázal, jak změny v dopravním pásu mohou ovlivnit trvání cyklu. Zjistil, že zvětšená délka dopravního pásu a jeho pomalejší tok rychlosti návratu vysvětluje prodloužený třiadvacátý cyklus. Nicméně - fyzik z 'Nasa's Marshall Space Flight Center' v Alabamě Dr. David Hathaway, který se výzkumu neúčastnil, argumentuje, že to byla rychlost a nikoliv rozsah dopravního pásu, která hrála v této věci důležitou roli. Dopravní pás běží v rekordní rychlosti už přes pět let. Dr. Hathaway se nechal slyšet: "Věřím, že toto by mohlo vysvětlit neobvyklé hluboké solární minimum."

 


komentářů: 11         Komentáře (11)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

11
Honza (neregistrovaný) 17.08.2010, 19:02:17
tak na tu porkovou vas zvu, tu umim dobrou (ty vostatní samozřejmě taky). Jinak.... to slovo "soup" se mi fakt líbí, fyzici (někteří) jsou vtipní a leccos poměrně odtažitého normálnímu smrtelníkoj, např. něco abstraktního, nějakou fikci či model, nazvou taknějak hezky, jako milenku ... a tak mají v češtině částice (jež samy o sobě jsou fikcí) vůni, barevnost, podivnost a tak ...

10
Zuzana (neregistrovaný) 17.08.2010, 14:38:04
Proti gustu....rada hrachovou polevku, miluju rybi, porkova je vynikajici, atd.. Bohuzel, oprazena (natoz pak neoprazena!)houska, chleba, pecivo ponorene do kapaliny, pardon do polevky mi polivku nadobro zkazi a nemuzu ji pozrit. Ostatnim rada dovolim, ;) aby jim polevka s plovoucim pecivem chutnala, rovnez nemam nic proti opozici v debate, kdyz je k tematu. ( V clanku je o polevkach, tak jen dal..,)

9
Honza (neregistrovaný) 17.08.2010, 00:45:47
takže máme téma ...
a deme s kůží na trh ...
na férofku polífku ...
já lidem dovolim, aby jim mý polífky nechutnaly, dovolim jim, aby si z toho vytahali to, co nemusej na kraj talíře a snědli jen zbytek ...ale nezabrání mi to, abych neservíroval svý polífky v plný parádě ...
vopražená houska musí NUTNĚ bejt do...
rybí polífky
hrachový polífky (nepoplíst s hráškovou)
pórkový polífky
k cibulačce (tam už je grilovaný pečivo se sejrem ...)
vopraženej chleba do česnečky ...

jinak, soup se vopravdu ve fyzice často používá, všimla ste si toho správně a je to prima, fyzikálové bejvaj ftipný ...já mam fyzikály rád, často sou to muzikanti nebo básníci ... mam ovšem blíž k matematikům ... ty to nebejvaj ...

8
Zuzana (neregistrovaný) 16.08.2010, 15:27:30
No ja tam prave 'polifku' radeji neuvedla;), protoze v tech terminech tapu, radeji jsem to vynechala. I kdyz vim, ze 'soup' v anglictine i americtine znamena zdaleka nejen tu polivku, ale prave taky smes zakladnich prvku, ridkou kasi, odpad a zbytky pri chemickem procesu, oblaka, mraky, hustou mlhu + hooodne dalsich slovicek a vyrazu - presto Lucifer dokazal vybrat a 'soup' ve spravnem prekladu znovu zaradit co clanku. S plasmou/plazmou je to diskutabilni, cesti wikipadisti by s vami jiste souhlasili.

Jinac ale pro polifky vseho druhu - s jedinou vyjimkou te, v niz plavou oprazene housky, jsem stoprocentne.

7
Honza (neregistrovaný) 16.08.2010, 14:45:32
[5] mi zajímá čistě jako osobní sdělení, věcně nejni co řešit ...
[6] je príma .... já sem teda pro plasmu ... nevidim důvod přoč degradovat a přeměňovat tisíce let starej pravopis ...
a s tou polévkou ... ta vaše verse (sic) byla naprd (škádlim), ta Lucíkova .... taky (ale víme, jakej je ...) ... já sem pro polífku ...

6
Zuzana (neregistrovaný) 16.08.2010, 13:53:21
Jinak na prekladu ma zasluhu i Lucifer, nebot poopravil nejen nespravne pouzite slovo 'plazma', mela jsem puvodne 'plasma' - ale pridal slovo 'smes' k horkym nabitym casteckam, ktere jsem tam mela puvodne. Zkratka fyzik versus laik. Ono tam puvodne stalo : "hot soup of charged particles called plasma", ja to z rozpaku zkratila na horke nabite castecky a Lucifer potom nahradil tu polivku slovickem smes - coz jsem kvitovala s povdekem.

5 Honza:
Zuzana (neregistrovaný) 16.08.2010, 13:42:40
Dekuji za nazor.
Takze radeji o tech vyzkumech pomlcet? Na rozdil od clanku o umeni ( s pouzitim, s dovolenim, dat narozeni, jmen a nekdy i vlastnich vyroku umelcu), se k tomu nemohu vyjadrit, nejsem z oboru. Z me strany se jedna ciste o preklad ze zvidavosti - docela me ten clanek zaujal.
Vy rikate, ze psat o vyzkumech je 'degradace objevovani prirody' - hned k tomu mate zprofanovany vyraz 'medializace'. To maji vedci sve vyzkumy drzet pod poklickou? Mam za to, ze je dulezite, aby o vysledcich vedeckeho zkoumani lidi vedeli. Nejen, ze to mnohe zajima, ale nakonec - kdo tyhle vyzkumy plati a dotuje?
Az bude rec o 'obrazcich', dam vedet. ;) Uz sice o nich rec byla mockrat, ale zase jste si stezoval, ze lepsi by bylo psat o fyzice a fyzicich.

Proc by mel clovek, jenz prelozil clanek o vysledcich vedeckeho zkoumani mel psat basne, to nikdy nepochopim. Ze ev. muze psat basne je jina vec - ja osobne o svoje pubertalni vyplody, (davno basne nepisu, kdyz nepocitam recesni versiky ve forovych debatach), svet rada usetrim.
Zkratka z vaseho prispevku kouka vzkaz, ze vedecke casopisy si sve clanky o vyzkumech mohou strcit za kloboucek a radeji psat basne do Honzova boxu, pripadne mu zpivat do telefonu. A zeptejte se pratel, kteri profesionalne zkoumaji, zda by se obesli bez clanku ve ved. casopisech a misto tech posilali sve basnicky. :) Eventualne z vedeckych casaku vyrobili mlsotniky, versotepniky, saloony a komposty. :)

4 pro Zuzanu
Honza (neregistrovaný) 16.08.2010, 11:29:42
jelikož jsem vzal, dle svého zvyku, osobně a vážně jemné a vyjímečně milé a přátelské pošťouchnutí ...klábosnice je tu ...
tedy ... podobné výzkumy mi přijdou jako inženýrskej přístup (tedy lepší zedník), a dále ... mediálizace těchto věcí je mi odporná a považuji ji za degradaci jinak docela prima vobjevování tajemství přírody.
Vlastně se desítky let tímto intezívně nezabejvam, čistě jen proto, že mi to přijde tak trochu nudný a nedůležitý.
Prostě jedu v plazmatu jinýho druhu ...
Mý mnohem chytřejší kámoši (se kerejma sem psychicky, pocitově, byť ne v rovině IQ, na jedný vlně) sou teoretický fyzikové, tedy matematici a filosofové. Postavit dům je těžký, ale snadný a krásný, ovšem tadle krása má hrozně omezenej rozsah, nejni nekonečná.
Jediný, co je nekonečný a neskutečně krásný je pocit, iluze toho domu, ta se dá donekonečna měnit, rozvíjet atd.
Mně by zajímaly nějaký závěry, pocity iluze, poselství, emoce, něco hluboce lidskýho, co jako se přitom Slunečním nebo, kýhoďasa, Pozemskym, vodehrává. To je realita. To jediný je lidský a skutečný.
To je jak s vobrázkama nebo básněma.
Joooo, Z., pošlete mi ne jednu jedinou, ale aspoň tři svý básně, plís. Já si vás tak líp přečtu ...Hoďte perlu sviním. Mejla máte.

3
Zuzana (neregistrovaný) 16.08.2010, 02:05:53
A do tretice: ze se k tomu nemuzes odborne vyjadrit chapu, ale duvodem asi nebude zaneprazdneni 'jinym plazmatem'.

2
Zuzana (neregistrovaný) 16.08.2010, 01:25:04
Jinak ja jsem to poslala trochu jako recesi k memu prohlaseni, ze do fyziky nekecam, neb to neni muj obor - zda se k tomu bude nekde ze zdejsich nadhledovych fyziku, remeslniku, filozofu (atd. v jednom) vyjadrovat neni az tak podstatne. Aaaale, priznavam, precetla bych si to z jejich klabosnice docela rada. ;)

1
Zuzana (neregistrovaný) 16.08.2010, 01:08:17
A moje poznamka: prave jsem nasla jeden clanek v novinkach, poukazujici na BBC zdroj, zrejme ten, na nejz upozornujes. To jsem v dobe odesilani clanku do redakce nevedela, zde: http://www.novinky.cz/veda-skoly/208690-fyzikove-vedi-proc-slunce-zustalo-v-utlumu.html

;)

«     1     »