Jak může vitamín D ochránit proti rakovině

rubrika: Populárně naučný koutek


Vědci objevili, jak hmota může kontrolovat činnost genů.

 

Zuzana


V nedávných výzkumech vědci zjistili, že vitamín D chrání tělo proti celé škále vážných nemocí. Váže se ke DNA tělesných buněk, přímo kontroluje geny a tudíž zasahuje proti nemocem, jako např. sclerosis multiplex, cukrovka nebo rakovina. Poprvé vědci našli přímou evidenci, že vitamín D, který na slunci pleť produkuje, kontroluje network genů, dávaných do spojitosti s velkým množstvím zdravotních poruch.

 

Ačkoliv i mnohé předešlé výzkumy prokázaly spojitost mezi nedostatkem vitamínu D a autoimunními nemocemi jako sclerosis multiplex, revmatická artritida a cukrovka typu 1, nemohli až dosud přijít na to, jak je možné, že nedostatek zmíněného vitamínu může způsobit tolik rozličných zdravotních problémů. Poslední studie prokazuje, že vitamín D se váže přímo k částicím lidského genomu, který uzavírá geny, spojované s těmito seriózními poruchami, což způsobuje, že imunní systém napadá tělesnou tkáň. Neurolog profesor George Ebert z nemocnice v Radcliffe, Oxford, prohlásil, že překvapivé množství genů, které jsou zvýrazněny studiemi, týkajícími se genů co do autoimunního systému a rakoviny, jsou nejspíš regulovány vitamínem D. Je tu prý sice nepřímá, ale velmi zajímavá evidence, že vitamín D hraje hlavní roli v klíčovém geneticko-environmentálním vzájemném působení, které nás vystavuje nemocem.

 

Obrovské množství lidí totiž trpí nedostatkem vitamínu D, jenž sice může být přijímán v malých dávkách v potravě, ale hlavně je produkován pletí, vystavenou slunečnímu záření. Poznatky ukazují, že nedostatkem vitamínu D trpí hlavně lidé žijící v severnějších zeměpisných pásmech s menším slunečním zářením. Výzkumníci, které dotuje " Wellcome Trust", analyzovali lidské buňky, stimulované aktivní formou vitamínu D. Přišli na to, ze příjemce bílkovin vitamín D spojuje dohromady 2 776 míst podél genomu DNA. Taky zjistili, že vitamín má podstatný vliv na změny činnosti 229 genů poblíž těchto míst. Nadbytek genů, spojovaných s množstvím autoimunnich kondicí, má zřejmě něco společného s regulací vitamínu D. Vědci zatím prý nemohou říct, že je to ta prava příčina a pravý vliv, ale zároveň také tvrdí, že to nemůže být náhoda. Existuje podstatná dispozice mezi zvýrazněnými geny a rolí, kterou hrají v autoimunních kondicích. Ty, jak se ukázalo, jsou regulovány vitamínem D.

 

Jestliže studie, publikovaná v časopise Genome Research, bude podpořena dalšími výzkumy, mohlo by se vysvětlit, proč vitamín D hraje tak důležitou roli v širokém spektru nemocí a proč lidé, žijící v severnějších zeměpisných pásmech, vyvinuli během mnoha generací bílou pleť, která absorbuje sluneční záření mnohem účinněji, než tmavá pleť. Sreeram Ramagopalan z Wellcome Trust Centre for Human Genetics na Oxford University řekl, že výsledky výzkumu naznačují, že vitamín D je velmi důležitý. Pokud těhotné matky a děti budou brát doplňky vitamínu D, mohlo by to mít velice prospěšný dopad na jejich zdraví v pozdějším životě.

 

Vitamín D je produkován pletí přírodní cestou, ale pouze na přímém slunci. Sluneční záření obsahuje UVB, které převádí všude přítomnou substanci, zvanou 7-dehydrocholesterol, na vitamín D3. To může být převedeno játry a ledvinami na biologicky aktivní formu vitamínu D. Vitamín D je taky přítomen v relativně velkém množství v rybách, korýších a škeblích a v menším množství ve vejcích a mléčných produktech. Nejsnazší cesta, jak dostat dostatečné množství vitamínu D, je vystavit pleť denně slunečnímu záření - stačí pár minut.


komentářů: 2         Komentáře (2)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

2 han
Zuzana (neregistrovaný) 26.08.2010, 18:19:44
Krivice bude cesky nazev angl. rachitis - objevovala se pry hodne po valce kvuli nedostatku vitaminu D v jidle? Asi to nebyla proziravost ucitelu, ale narizeni z ministerstva zdravotnictvi - ucitele jen vykonavali. Jestli jste byl jednim z trpicich, co povinne polykali rybi pochoutku, mate to ted k dobru. :)

1 Rybí tuk-zdroj vitamínu D.
han (neregistrovaný) 26.08.2010, 07:17:19
Tak vida, jak byli naši učitelé prozíraví, když nás každý týden krmili lžičkou rybího tuku. Pamatuji, že někteří spolužáci neměli daleko ke zvracení, jaká to byla dobrota. Dodnes mám tu velkou, asi litrovou láhev s žlutozlatavou tekutinou před očima. Byla to prevence tuším proti křivici.

«     1     »