Splašené vesmíry

rubrika: Populárně naučný koutek


Přišel čas, abych se definitivně rozloučil s velmi podnětnou procházkou galerií vesmírných modelů od Johna D. Barrowa. K tomuto účelu jsem použil několik výňatků z poslední kapitoly zmíněné knížky, která se nazývá stejně jako název tohoto příspěvku. Psaní populárně naučných knížek Johna D. Barrowa se mi velmi líbí, protože jejich autor to umí velmi uchopitelně, vzletně, literárně, podnětně atd., čemuž mi nezbývá než se klanět, ačkoli o něco podobného se též snažím. V posledním přívěšku této kosmologické galerie nenaleznete pouze jeden klikací odkaz. Vše už tu bylo řečeno, a pokud se vám některé termíny nebudou zdát zcela uchopitelné, tak si to můžete zopakovat v primárních a sekundárních odkazech uvedených v pojednání Falešné vesmíry – Simulovaná realita I.  

 

Lucifer


V létě 1996 se v Princetonu v New Jersey konala velká kosmologická konference, která byla součástí oslav 250. Výročí založení Princetonské university. Novinkou konference bylo, že nenabízela obvyklé spektrum vystoupení, ale dvojice nebo trojice řečníků se snažily „prodat“ určitý model vesmíru poukazy na jeho přednosti a nedostatky jeho konkurentů, jako kdyby šlo o politického kandidáta. V té době byli kosmologové spokojeni s myšlenkou jednoduchého inflačního vesmíru; o chaotické či věčné inflaci moc nepřemýšleli, slovo „multiverzum“ ještě nevstoupilo do jejich běžného slovníku.

 

Jedním z favoritů byl model předložený Michaelem Turnerem. Šlo o vesmír rozpínající se v téměř kritickém režimu, jak předpovídá inflační schéma. Vystupovala však v něm velice malá známá kosmologická konstanta – kterou nejdříve navrhl a posléze zase zavrhl Einstein –, jež vede k repulzivnímu gravitačnímu efektu a dnes expanzi vesmíru urychluje. Turner poukázal na to, že úspěch tohoto modelu příliš nepřekvapuje, protože dodaný parametr – kosmologickou konstantu – je možné ladit tak, aby se dosáhlo co největší shody s pozorováním.

 

Model dostal název „lambda-CDM“; „lambda“ je obvyklé označení kosmologické konstanty a „CDM“ je zkratka anglického termínu „cold dark matter“, chladná temná hmota. Tou chladnou hmotou je nesvítící látka, jejíž existenci je třeba předpokládat, má-li se vysvětlit skutečnost, že gravitační působení v galaxiích a kupách galaxií je desetkrát silnější, než by zajišťovala svítící hmota. Temné hmoty je potřeba opravdu mnoho a musí být tvořena částicemi, které interagují pouze slabě nebo gravitačně – jinak by se totiž v raném vesmíru potlačila produkce jader deuteria v prvních třech minutách – a jejichž množství známe z pozorování. Temnou hmotu musí tudíž představovat částice podobné neutrinům, avšak mnohem hmotnější než proton, takže samotná neutrina to být nemohou. Částice s tak velkou hmotností se tudíž pohybují pomalu, proto hovoříme o „chladné“ hmotě, což vedlo při počítačové simulaci k význačnému typu shlukování galaxií, jež velmi dobře souhlasilo s pozorováním. Teorie lambda-CDM se díky dodanému parametru lambda umístila ze všech nejlépe. Nikoho, dokonce ani propagátory této kosmologické teorie, to však příliš nenadchlo – vypadala totiž příliš vyumělkovaně a byla ošklivá.

 

Ten nejlépe vyhovující vesmír silně připomínal vesmír navržený o šedesát let dříve Lemaîtrem (viz Einsteinovy vesmíry). Jenže kosmologové už ztratili o kosmologickou konstantu zájem, podobně jako Einstein dávno předtím. Měla-li v nejlépe padnoucím vesmíru plnit správnou funkci, musela být její hodnota nepředstavitelně malá – 10-120. Řada fyziků to považovala za neklamnou známku toho, že její správná hodnota je přesně nulová a že její vymizení plyne z nějakého dosud neobjeveného základního fyzikálního principu. I ti, kdo brali lambda-CDM vážněji, byli ve svých úsudcích opatrní, protože důkazy existence kosmologické konstanty byly jen nepřímé. V té době neexistovaly důkazy urychlování expanze vesmíru, kosmologická konstanta vypovídala jen o malých korekcích chování vesmíru v minulosti.

 

To se však dramaticky změnilo v roce 1998. Tehdy dvě nezávislé skupiny vedené prvotřídními astronomy nalezly přímé důkazy, že expanze vesmíru se v dnešní době urychluje. Skupina vedená Adamem Riessem z Harvardovy univerzity řešila projekt nazvaný Supernovy s velkým z, projekt skupiny vedené Saulem Perlmutterem z Kalifornské univerzity v Berkeley nesl název Supernovová kosmologie. K velkému překvapení vědeckého světa z jejich výsledků shodně plynulo, že se vesmír před několika miliardami let začal rozpínat zrychleně. Obě skupiny dokázaly měřit rychlost vzdalování objektů v obrovských vzdálenostech, to znamená rychlost rozpínání vesmíru před dávnou dobou. Měřit velmi přesně rychlost rozpínání vesmíru je snadné – udává ji červený posuv spektrálních čar světla. Daleko obtížnější je však stanovit vzdálenost sledovaného objektu. Musíme se spokojit s pozorováním takových objektů, jejichž absolutní svítivost jsme schopni nějak určit z jejich fyzikálních vlastností, například z periody, se kterou se jejich jas mění. Oba týmy využívaly faktu, že jak Hubbleův teleskop, tak některé pozemské dalekohledy jsou schopny i ve velkých vzdálenostech pozorovat explodující hvězdy zvláštního druhu – supernovy typu 1a. A to jsou dobří kandidáti k získání výše zmíněné informace, jelikož se předpokládá, že jejich výbuch vzniká zcela speciálním mechanismem a navíc jde o jedny z nejjasnějších nebeských objektů.

 

Studiem největší svítivosti a rychlosti poklesu světelné křivky se oběma týmům podařilo srovnat různé supernovy onoho typu a zjistit jejich vzdálenost od nás. Tento nový nástroj posloužil k určení vzdáleností velmi vzdálených objektů a rozšíření Hubbleova zákona. Na základě těchto pozorování dospěly obě skupiny nezávisle ke stejnému závěru. Křivka vyjadřující Hubbleův zákon, rychlost vzdalování kosmických objektů v závislosti na jejich vzdálenosti, se stáčí nahoru – rozpínání vesmíru se tedy urychluje. Potvrdilo se to, co vyplývalo z kosmologického modelu lambda-CDM, i to, že antigravitační urychlování, předpokládané teorií inflačního vesmíru během jeho prvních okamžiků, skutečně existuje.

 

Přestože znovuzavedení malé kosmologické konstanty do Einsteinových rovnic velmi dobře vystihovalo pozorování, kosmologové si byli vědomi toho, že situace může být mnohem komplikovanější. Že ve vesmíru může existovat nějaké exotičtější antigravitační napětí coby původce inflace v nejranějším vesmíru. Tato tajemná energie dostala název „temná energie“. Možná přispívá k celkové hustotě energie ve vesmíru vždy (stejně jako kosmologická konstanta), možná se mění s časem a připodobňuje se kosmologické konstantě jen v nedávné minulosti. Je pozoruhodné, že k vysvětlení pozorování potřebujeme, aby temná energie představovala 72 % celkové energetické náplně vesmíru a jen 28 % jí bylo v jiných formách. Z těch 28 % tvoří obvyklá hmota jen pouhých 5 %. Zbývajících 23 % je ve formě nějaké neatomové chladné temné hmoty, jejíž přesnou identitu zatím neznáme. Dnes kosmologickou konstantu interpretujeme jako hustotu energie vakua; jako první vyslovil tuto myšlenku Georges Lemaître v roce 1934.

 

Možná ale hledáme ve špatném směru a pro zrychlené rozpínání či existenci kosmologické konstanty žádné konvenční objasnění neexistuje. Možná je hodnota kosmologické konstanty zvolena v krajině multiverza náhodně nějakým kvantovým procesem, a proto se její hodnota náhodně mění od vesmíru k vesmíru. A my se prostě nacházíme v jednom z vesmírů multiverza, ve kterém měla kosmologická konstanta tak nízkou hodnotu, že dovolila zrod galaxií a hvězd.

 

Představme si, že bychom se kolem roku 1600 snažili přesvědčit Johannese Keplera, že jeho teorie sluneční soustavy nemusí předpovídat přesný počet planet. Pro Keplera se v počtu planet skrývaly ty nejhlubší matematické symetrie přírody. Představa, že by jejich počet nebyl teorií jednoznačně určen, by se mu jevila jako prokletí, popření vědecké metody. Dnes by se žádný planetární astronom se zdravým rozumem nesnažil vidět v počtu planet sluneční soustavy důsledek nějaké fundamentální zákonitosti a nehledal by v tom nějaký hlubší význam. Počet planet je důsledkem náhodných srážek a shlukování materiálu v rané historii naší sluneční soustavy; tyto procesy mohly snadno dospět i k výsledku jinému.

 

Dnes nás mnozí teoretici vyzývají, abychom přijali názor, že náš vesmír je součástí nikde nekončícího multiverza vesmírů o nejrůznějších vlastnostech. Vesmír, ve kterém žijeme, je speciální v tom, že je uzpůsoben naší existenci či existenci jiných forem inteligentního života. Dnešní (náš) vesmír zažívá druhé urychlování, jež započalo někdy před pěti miliardami let. Koperník učil, že naše planeta není centrem vesmíru. Dnes budeme možná muset připustit, že ani náš vesmír není centrem Všehomíra.

 

Zdroj: John D. Barrow, Kniha vesmírů

 

 

Luciferovy závěrečné poznámky k Barrowově atlasu modelů vesmíru:

 

První, co mě zaujalo, je ten úžasný návrat po spirále až k jednomu z prvních moderních modelů vesmíru Georgese Lemaîtreho, starého už celých osmdesát let, vzniklého v době, kdy moderní kvantová fyzika byla teprve na úsvitu. Po oné tajemné spirále myšlenkového vývoje se vracíme zpět do stejného bodu, jen o jedno patro výš. Skoro nic podstatného však na výsledku v onom bodě nižšího patra nemusíme měnit. Ani kvantová fyzika, která se mezitím rozkošatěla do neobvyklých rozměrů, k tomu nemůže (zatím?) nic tak důležitého připojit.

 

Druhý postřeh pramení ze zmínění planetární vize Johannese Keplera. Ten pocit, že vše musí být zcela jasně definováno elegantním symetrickým způsobem. Proč? Proč máme neustálý a nejen ve vědě vtištěný pocit, že vše se musí tak nějak symetricky komponovat. Novodobí následovníci Johannese Keplera vymysleli na základě jakéhosi sakumprásk sešrotovaného matematického modelu teorii strun. Ten „nejelegantnější“ model Všehomíra, který byl na této planetě dosud vytvořen. Žonglují matematickými strunami, bránami a dalšími podobnými nástroji sem a tam, ale zatím z toho matematického guláše nic skutečně objevného nevypadlo.

 

Třetí a v této vesmírné galerii můj poslední postřeh spočívá v závěrech soudobé kosmologické teorie, že náš vesmír se na samotném počátku velmi hbitě tzv. inflačně rozpínal, aby si pak asi dal nějakou pauzu, po níž se jeho rozpínání započalo znovu urychlovat. Dospějeme opět k nové inflaci? A co když je to jenom jakýsi „organismus“, který pulsuje jako srdce do té doby než dopulsuje? Jak bude vypadat následný bod na spirále našeho poznání? Bude obsahovat něco skutečně nového?

 

Otázky se sypou jako zrnka máku z makovice, ale čím dál tím větší část obyvatel této planety dnes řeší úplně jiné problémy. Někde na úrovni jednobuněčných organismů…


komentářů: 16         



Komentáře (Array)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
16
Lucifer * 04.11.2014, 18:44:44
Miroslave, zajímavý názor, přesto si myslím, že absolutní nula zde nebyla, ovšem ta "injekce" z jiného vesmíru není až tak nepravděpodobná. Usmívající se

15 Vesmír
Mořkovský Miroslav (neregistrovaný) * 04.11.2014, 14:12:55
Myslím, že vesmír vznikl tak, že hmota a všechny částice byly chladné až na absolutní nulu. Tím se všechen pohyb částic úplně zastavil.Nebylo nic. Když se do toho dostala z jiného vesmíru nějaká energie, začali se částice tvořit v atomy. To všechno proběhlo skokem (velký třesk). Pak už se začali skládat atomy do sebe a to všechno velkým třeskem.Začal vznik vesmíru.Černá hmota může být nějakým způsobem nedotčena. Má asi jiné částice, které ji to nedovolí.

Stella
14
Stella 21.10.2014, 09:26:58
Na počátku bylo Slovo a to Slovo bylo u Boha a Bůh byl Slovo.
Učili jsme se v náboženství.

Lucifer
13
Lucifer * 20.10.2014, 20:04:31
Bobe, po velmi strastiplných filosofických úvahách, hlubokém ponoření se do fyzikálních teorií a zevrubném přelouskání všech možných, nemožných a i těch dosud nevygenerovaných věrouk jsem dospěl k závěru, že pravděpodobně existuji, jenže poněkud neviditelně. Pročež jsem stvořil Neviditelného čerta. Mrkající

Ale vážně. Už v dávných časech jsem přemýšlel nad tím, že "Slovo" skutečně mohlo být na počátku našeho vesmíru, že to "Slovo" pronesl náš Stvořitel, jehož zpravidla vnímáme jako Boha. A nebyl jsem první. Ani Stanisław Lem, jenž mě k této úvaze nejspíš inspiroval, nebyl bezpochyby první.

http://www.neviditelnycert.cz/blog/povidani/907-non-serviam.html

Úžasný

Stella
12
Stella 20.10.2014, 18:45:55
ASTRO!! Nevinný Formulovala jsi podstatu gravitace. Nebo temné energie. Asi.
Vědoucí vidoucí.

astra2
11
astra2 20.10.2014, 14:23:06
BOBE, taky si někdy myslím, že neexistuju, ale protože jste nás poctil návštěvou, budeme navzájem předstírat, že existujeme. Co nás drží pohromadě?Je to síla vůle, kterou při předstírání používáme a zbavujeme se jí při skonu. A to tak, že síla vůle je to jediné, co po nás zbývá. Potom kolotáme nekonečně jejím prostřednictvím všude a nikde. Protože nás ale zemřelo mnohem mnohem mnohem víc než nás žije, je ta síla vůle tak mocná, že vytváří další a další vesmírné vesmíry. Až se ten nekonečný prostor stane konečným, potom konečně nastane velký třesk! Všude bude existovat pouze síla vůle. Kam se ta přetaví a jak, to je to, co právě nikdo neví. Mrkající S vyplazeným jazykem Vítáme vás. Chleba a sůl si přimyslete. Jen doufám, že jsem vás svojí svěží a svižnou dedukcí neodradila. Rozpačitý

10 ∞
Bob (neregistrovaný) 20.10.2014, 12:56:42
Myslím si, že pravděpodobně neexistujeme, vše tomu nasvědčuje. Atomy jsou zcela prázdné, všechny věci drží pohromadě nějaké temné síly (gravitace, temná hmota, temná energie). Je atom částice nebo vlna a anihiluje na antičástici, antivlnu? A co ta nikdy nekončící nesprávná měření. Věda neslouží k pochopení světa! Co je nekonečno? Co vidíš uprostřed ∞, já vidím počátek (Big Bang), vidím interagující vesmír. Všechno je jen myšlenka, je to to Slovo na počátku.

Stella
9
Stella 29.08.2014, 19:39:43
Ale mezi vědou a hravou poezií musí být podstatnější rozdíl... Mimo jiné v aplikovatelnosti závěrů - výsledků. Říkám od své vařečky. I myšlená matérie nás dokáže pěkně zfackovat.
Napsané je to dobře. Vždyť Na počátku bylo Slovo.

h
8
h * 29.08.2014, 16:05:52
Fundamentální modely, modely Všehomíra, jsou velmi zajímavé. Na všechny způsoby. Jest jasno, že pokrok v měření, k jeho jemnosti a jakéstakés validitě, vede k tomu, že se uvolňuje lidská mysl a rozlétá se fantazie. To je velkou výhodou a přínosem, již to osvobození mysli (zmíněn Kepler, myšleno mnoho dalších). Je potřebí si uvědomit, že Vesmír (svět) je přesně takový, jak si ho myslíme. Tedy teorie více paralelních Vesmírů je hluboce fysiologická, to především. Zároveň stále platí dávno objevený rys světa, totiž ten, že není poznatelný do důsledků, tedy nelze jednotlivé modely světa od sebe odlišit. Mohou (pokud jsou vnitřně konsistentní) existovat a býti užívány paralelně, byť se v axiomech liší, ba co víc, popírají. Model světa neslouží k tomu, abychom "již jednou provždy" věděli, jaký je svět "doopravdy". Tak fysik (chcete-li filosof)nepracuje a nesmí pracovat. Modely světa slouží k duševní potěše, to jednak, jsou rozmarem, jednak slouží (a to hlavně) ke generování tezí a hypotéz, otázek s předpovězenými odpověďmi, které se pak hledají a ověřují. Model světa tedy neslouží k determinaci, anobrž ke znejistění a dalšímu hledání. To je jednak velmi zajímavé, jednak užitečné. Je nesmyslem se přít o jednotlivé modely a vypichovat jejich jednotlivé vlastnosti. Poctivý vědec či prostě myslitel se při úvahách pouze vyvaruje dogmatismu, konformity, strachu, malověrnost, nesmiřitelnosti. To by se nikam nedostal. Naopak - dopřeje si "úlet" v podobě velké odvahy a velkého okouzlení novými možnostmi, je potřebí se opájet krásou světa, přestože ho známe jen a jen v modelech, nijak jinak není myslí uchopitelný.
Je potřebí si uvědomit, že poctivá věda je hluboce materialistická, tedy respektuje chování materie po té stránce, že se materie chová jako myšlená, nikoliv objektivně existující. Takový frézař nebo zedník nebo architekt je v podstatě ignorant, myslí si o materii hrubohmotné kraviny, ono to na ten zlomek světa, ve kterém se pohybuje, stačí, jemu to funguje. Fysik a filosof hrubě narazí. Hmota ho donutí být materialistou. Idealista je tedy materialistou zároveň, tak to vždy bylo, svět je takový, antagonismus není principiálně možný. Tolik filosofiké úvahy.

K fysice článku jen tolik, že o gravitaci, tak jak je zatím myšlena, víme tak málo (v podstatě nic), že se IMHO zde skrývají obrovské možnosti pro úpravu stávajících modelů světa či vznik nových. Gravitace a entropie, to je to, co "hýbe" světem. Je ale možno tyto věci naprosto pominout.Model světa bude jiný.

Lucifer
7
Lucifer * 29.08.2014, 00:17:13
Starý Kocoure, co píšeš, není blábol...

https://www.youtube.com/watch?v=ipzW5amahRM

Úžasný

6 Blábol kocoura
St. Kocour (neregistrovaný) 28.08.2014, 23:24:14
Přesto, že si opravdu s chutí přečtu nové teorie, jak to se známým vesmírem možná / určitě je, pochopitelně vlastně nic nechápu. Neboli zírám, jak fyzikové po zevrubném prostudování nějakého jevu, který se odehrál před miliardami světelných let (novy, používané jako metrum pro určování vzdáleností) matematicky (!) odvodí, jestli se vesmír scvrkává nebo naopak. Ale potřebují k tomu veličiny, podivných vlastností, jako je temná hmota či energie. Připomíná mi to ony známé velesložité konstrukce oběžných drah, kdy se pomocím základní nebeské mechaniky pokoušeli astronomové vysvětlit např. smyčky v pohybech planet. Pomíjeli heliocentrický model.
Když dali Slunce tam, kam patří, všechno se neuvěřitelně zjednodušilo.

Čtu tybteorie stejně, jako biblické příběhy, pohádky. A někdy se mi teorie líbí a jindy zase ne. Velmi se mi líbila teorie pulzujícího vesmíru a nelíbí se např. teorie strun. To už je (pochopitelně jen pro mě) něco jako obrácená Zeměplocha.
Je příznačné, že tuhle teorii mě přinutil přečíst jeden (ne tak neznámý) současný hudební skladatel. Nevím, jestli ji porozuměl on sám nebo jen nalítl na slovo \"struna\", které rozuměl jako struna na kytaře. Když jsem se začal máchat v kauzalitě, nechal jsem toho. Prostě zůstanu hloupý.

Zato se mi líbí teorie paralelních vesmírů, která dokáže vysvětlit veškeré zázraky v životě lidí průnikem vyššího rozměru do našeho světa.

A jsem potěšen, že v každé galaxii uprostřed sedí velká černá díra. Je to takové symetričtější, než představa náhodně vznikajících černých děr. A fandím nápadu s červím dírami. To, co nám z našeho světa mizí za horizontem událostí by se v jiném vesmíru objevovalo. Jistě je to pitomost, ale tím potvrzuji, že lidé mají rádi \"učesaný systém\". A black hole, která všechno jenom sežere a nic nevydá (jen záření při té své nenasytné činnosti) je věc výsostně asymetrická. Takže finální zhroucení se celého vesmíru do jediné černé díry a její opětný Big bang - reinkarnace - je záležitost dokonalá. Energie ani hmota se nikam neztratily, byly do poledního elektronu vráceny na místo svého původu a můžeme začít znova. Škoda, že tady astro-archeologie nutně musí selhat. Černá díra všechno dokonale desinfikuje. Úžasný

Stella
5
Stella 28.08.2014, 19:31:28
Otázky se sypou jak zrnka máku z makovice... Jo, některá prázdná makovice by potřebovala překladač.
Ale abych si taky přiložila vyschlé polínko: včera jsem z nějakého důvodu vyhledala to podstatné o Galileim. Žasla jsem. Netušila jsem rozsah jeho práce. Zvážíme -li dobové možnosti... A H. teleskop poskytl přece tolik, že se spirála může rozběhnout pořádně rychle.
Symetrie - i Lucifer použil o jedné teorii slovo "ošklivá". Oni prý fyzikové jsou posedlí symetrií.
Já myslím, že jde o to, že věci vedle sebe položené jsou přehledné, dají se srovnávat - i když v rámci hypotézy. Zrcadlo.
Zajímavá je metoda porovnávání a obhajoby teorií. Hra. Která může mít nečekaný výsledek. Vypadne výhra.
No, zahrnul jste nás, Lucifere, tím, co není pro každého, ale promluvil zaujatý odborník.

4 Některé články řeknou jen "A"
mefi (neregistrovaný) 28.08.2014, 19:07:14

a já nejsem a nikdy nebudu fyzik, a tudíž jsem moc vděčný, když články podobné tomuto

http://arxiv.org/pdf/1303.5086v2.pdf

nejen "Někdo" převypráví (zestruční), ale hlavně vysvětlí!

Tedy pokud bude vyřknuto i to "B"!

Zatím nezbývá se jen těšit...

Usmívající se

3 Latest papers by the Planck
mefi (neregistrovaný) 28.08.2014, 18:54:56

Asi neumím hledat:

http://www.sciops.esa.int/index.php?project=PLANCK&page=Planck_Published_Papers

Ale datum zveřejnění nikde není k mání (Ani v arxivu nic relevantního není, kromě asi osmi mezivýsledků - eprinty zhruba do června 2014).

Že by ticho před bouří?

Usmívající se

Lucifer
2
Lucifer * 28.08.2014, 18:05:37
mefi, netuším, možná by se to dalo zjistit tady

http://sci.esa.int/planck/

Já jsem teď tak trošku mimo, mám švestkovou náladu. Mrkající

«     1    2   »