Fénix

rubrika: Populárně naučný koutek


V mytologiích mnoha národů se vyskytuje bájný pták Fénix. Jednou za 500 nebo více let pocítí, že zestárnul a musí umřít. Učiní tak majestátním způsobem, jenž připomíná indickou představu o koloběhu zrození a smrti (samsára), koloběhu reinkarnací, z něhož se lze dostat pouze definitivním odejitím do nirvány. Fénix si na sklonku svého aktuálního života postaví hnízdo z vonných trav a spálí se v něm na popel, aby se z onoho popela znovu zrodil. Vědcům se nedávno podařilo vzkřísit retrovirus, jenž se do naší genetické informace nastěhoval asi před 4 miliony lety. Fénix je jméno, které vzkříšenému retroviru dali.

 

Lucifer


Přenos dědičné informace se dlouhou dobu považoval za jednosměrnou: informace DNA v jádře buňky se přepíše do RNA. Informace RNA se přeloží do stavby bílkovin. Tomu se říká centrální dogma molekulární biologie. Poté se zjistilo, že některé viry (retroviry) umějí chod informace obrátit. Nosičem informace je v nich RNA. Retroviry vstoupí do buňky a svou informaci z RNA přepíší do její DNA. A DNA hostitelské buňky ji pokorně zase přepíše do RNA informace viru – a to v mnoha kopiích.

 

Retroviry jsou dvojího druhu: První skupinu tvoří ty, které vstupují do buněk ze zevního prostředí. Představitelem je virus HIV-1, příčina AIDS, na níž už umřelo 14 milionů lidí a 40 milionů je infikovaných. Druhou skupinou jsou retroviry, jejichž přepsaná informace je součástí genetické informace jiných živých bytostí. Nastěhovaly se do ní, proto se jim říká endogenní. Odhady říkají, že u lidí tvoří tyto endogenní retroviry 8 % délky celé DNA. Jestliže se vloudí i do buněk, z nichž se tvoří spermie a vajíčka, dostanou se do dalších generací. Dlouho nebylo známo, na co retroviry jsou. Teď se ví, že mohou ovlivňovat činnost jiných genů a třeba se podílet i na výstavbě placenty.

 

Lidé často nevědí, že virové informace, které dokážou udělat rýmu, stejně jako zamordovat miliony lidí, jde-li kupříkladu o virus pravých neštovic, trápí i všechny jiné podoby života. Kdyby viry měly rozum, prostě by se ve svých hostitelích pomnožily, případně jim i nějak prospěly – jeden druh retroviru pomáhá s výstavbou placenty, ovečky tudíž mohou mít potomstvo – a své hostitele by nehubily. Zahynou totiž často i s nimi. Takové soužití však obvykle chce velmi dlouhou hru hostitel-parazit, které se říká evoluce, v tomto případě se často mluví o závodech ve zbrojení nebo o Červené královně podle knížky Alenka v říši divů od Lewise Carrolla. Královna v ní mluví o rychlém běhu, při kterém se zůstává na místě.

 

Jsme imunní proti jednomu z prastarých retrovirů, jenž infikoval před 4 miliony let šimpanze a další primáty, a byl proto pojmenován PtERV1. Šimpanzi jeho genetickou sekvenci nosí dokonce v celých 130 vydáních, lidé ne. Za imunitu proti tomuto viru odpovídá u lidí rychle se vyvíjející gen TRIM5a, jenž kóduje tvorbu bílkoviny, která se na virus váže, a zničí ho dřív, než se může v těle pomnožit.

 

Vědcům se podařilo PtERV1 vzkřísit, vytvořili však raději jeho neúplnou podobu, jeden nikdy neví. Lidská protivirová bílkovina TRIM5a kódovaná stejnojmenným genem, ho ničila zcela spolehlivě. Jenže imunita proti jednomu druhu viru může znamenat nízkou nebo žádnou imunitu proti jinému druhu viru. Je možné, že ochrana proti tomuto prastarému viru znamená obratem ruky zvýšenou vnímavost na mladičký, nanejvýš několik desítek let nebo století starý retrovirus HIV-1.

 

Nedivte se tomu: praotec viru lidské imunodeficience, HIV (human imunodeficiency virus) je virus SIV (simian imunodeficiency virus), který postihuje opice. SIV přestoupil ze šimpanzů a kouřových mangabejů, to je též opičí druh, do lidí nejméně sedmkrát a stal se patriarchou několika větví HIV. SIV opice moc nepoškozuje. Musel se vyvíjet společně s opičími druhy velmi dlouhou dobu, „zvykli si na sebe“. Překvapením bylo, že se současné podoby viru kolujícího v mangabejích a šimpanzech vyvinuly z předchozích podob v letech 1729-1875 a v rozmezí let 1942 až 1885. Molekulární hodiny SIV tikají stejně rychle jako molekulární hodiny HIV, což je základní obtíž při hledání léku. Virus se totiž mění doslova před očima.

 

Součástí lidské DNA jsou tisíce endogenních retrovirů, oněch 8 % naší genetické informace v podobě, které se říká provirus, což znamená, že součástí řetězce je jen genetická informace viru, nikoli virus celý. Většina provirů nedělá nic, prostě je v řetězci, evoluční mechanismy na ně nepůsobí. Vědce zkoumající biologický vývoj, napadlo, že retroviry jsou s ohledem na svůj počet a rozmanitost ideálními značkami vývoje primátů Starého světa, neboť se do jejich genetické informace nastěhovaly v různých dobách. Takže si vědci v různých druzích lidoopů a dalších primátů našli několik endogenních virů a v nich si přečetli ty jejich části, které nekódují žádnou bílkovinu a snadno se čtou, protože se jejich písmena stereotypně opakují.

 

Báze neboli „písmena“ tvořící značky se v čase mění, jelikož dochází k mutacím. Pouť mutací je možné sledovat mezi pravými šimpanzi, bonoby, gorilami, orangutany, různými druhy makaků, paviány i gibony. Výsledkem jsou rodokmeny založené na vývoji pořadí ve skupině písmen, které bylo u společného vývojového prapředka stejné.

 

Zdroj: František Koukolík, Jádro – Televizní eseje

 

Poznámka: Ano, pták Fénix se vždycky znovu zrodí ze svého popela. Pokaždé však už bude přece jenom jiným ptákem Fénixem, jenž si v nezměněné podobě zachová pouze svou podstatu znovuzrození.

 


komentářů: 2         Komentáře (2)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Stella
2
Stella 12.01.2015, 10:24:50
Člověk musí jenom stát v úžasu před nekonečným polem dalšího a dalšího výzkumu. Nuda nebude! Nevím, jestli se tu už o tom někdy psalo. Že všechny živé bytosti mají společného předka - Luca mu říkají.
Chtěla bych ho vidět...
Dík, Lucifere.

astra2
1
astra2 12.01.2015, 08:33:06
Říkala jsem ti to už včera, Lucifere, na retroviry se musí mazaně. Kdyby ses svěřil o pár dní dřív, že tě napadly, mohl jsi stát na nohou hned. Česnek a zázvor a je to! Uvědomil sis včera, když jsi vybíral svůj kousek zázvoru, jak ty jeho tvary jsou nádherné? Je to takový ženšen v elegantnějším provedení. Vypadá jako ručičky opice. Usmívající se
Odcházím do Billy nakoupit matroš na jam. Uvidíme, co budoucnost ukáže! S vyplazeným jazykem Moc se netěš, třeba to zvorám!

«     1     »