Superbugs

rubrika: Populárně naučný koutek


Pro poslední dubnový víkend jsem pro vás přichystal další exponát z genetické galerie Marka Hendersona. Naposledy zde byla Epigenetika, nyní vás oblažím „superbugs“. Co je to super, asi víte, a v anglicko-českém slovníku můžete nalézt, že bug je něco jako brouk, porucha, štěnice, obtížný hmyz atp. V tomto případě ono sousloví znamená antibiotickou rezistenci.

 

Lucifer


Ne každá choroba má tak nápadně genetický původ jako rakovina, Huntingtonova choroba či cukrovka. Svým způsobem jsou však všechny choroby genetické. Infekční choroby jako HIV, tuberkulóza či chřipka nejsou způsobeny poškozenou DNA jako rakovina nebo mendelovskou dědičností jako cystická fibróza. Avšak geny patogenů a jejich lidských hostitelů hrají důležitou úlohu v tom, jakým nás viry, bakterie a paraziti napadají.

 

Imunitní systém tvořený lymfocyty a imunoglobuliny, které nás chrání před bakteriemi, je ovlivněný naší genetickou výbavou a malé odchylky nás mohou učinit více či méně citlivými ke konkrétním chorobám. Geny také určují způsob, jak patogeny útočí a jak se brání imunitnímu systému a lékům a vakcínám, jimiž ho medicína podporuje. Vysvětlují, jak se vynoří nové nemoci a proženou se populacemi i jak dříve účinná léčba přestává účinkovat. Genetický pohled na infekce nám může ukázat, jak je zastavit.

 

Když se v roce 1492 začali v Americe vyloďovat obyvatelé Starého světa, stala se část obyvatel Starého světa obětí genocidy. Nejhoršími zabijáky však nebyli dobyvatelé lačníci po zlatě a územním ziskům, ale choroby, které s nimi připluly přes oceán. Po staletí žili obyvatelé Starého světa s neštovicemi, spalničkami, tyfem či žlutou zimnicí. Vyvinuli si jistou odolnost: přírodní výběr upřednostňoval geny, které zvyšovaly šanci na přežití těchto nemocí. Naopak původní Američané byli imunologicky bezbranní, jelikož se tyto nemoci v jejich prostředí nevyskytovaly, a tak nebyly podporovány náhodné mutace, jež by zajistily imunitu.

 

Podobný proces vysvětluje, jak nové infekční choroby opakovaně přeskočí mezidruhovou bariéru mezi zvířaty a lidmi. Virus HIV způsobující AIDS je považován za původně šimpanzí infekci, která nějakým způsobem přešla na lidi. Proti této pro šimpanze neškodné chorobě nemají lidé genetickou odolnost. Virus brzy získal další mutace, jež umožnily přenos z člověka na člověka, Vznikla tak pandemie, která každoročně zabíjí 2.5 milionů lidí. Za čas se u některých lidí pravděpodobně vyvine odolnost vůči HIV, jako se u některých vyvinula genetická obrana proti neštovicím a malárii. Lidská dlouhověkost však způsobuje, že bude trvat staletí, než se objeví správná mutace a rozšíří se v lidském genofondu. Patogeny tento handicap nemají: fenomenální rychlost, jakou se bakterie a viry množí, jim dává obrovskou výhodu nad jejich hostiteli.

 

Nástup antibiotik v polovině 20. století přinesl revoluci v boji s infekčními chorobami. Léky jako penicilin a streptomycin způsobily, že i smrtelné choroby jako tuberkulóza a meningitida mohly být ve většině případů úspěšně léčeny. V 70. letech mnoho lékařů otevřeně mluvilo o porážce bakteriálních nemocí. Jenže přírodní výběr zajistí, že pokud je na kolonii aplikováno antibiotikum, pár bakterií přežije a pak se velmi rychle množí, aby založily novou kolonii s odolnými potomky. Rezistence se může šířit i jinak. Bakterie mohou darovat gen pro imunitu svým sousedům výměnou přenosných balíčků DNA nazývaných plazmidy. Tak se rodí „superbugy“.

 

Svým způsobem naštěstí pro nás však patogeny mají jistou strategii. Říká se tomu evoluce virulence. Nové patogeny bývají extrémně virulentní, s vysokou úmrtností, protože jejich hostitelé mají malou odolnost. Postupem času však ztrácejí závažnost a není to jen tím, že se v populaci hostitelů evolucí postupně zlepšuje obranyschopnost. Extrémní úmrtnost může být totiž špatná i pro úspěšnost patogenu. Pokud bakterie či virus zabijí hostitele dřív, než mají šanci nakazit někoho dalšího, zemřou také i se všemi svými potomky. Přírodní výběr tedy může zvýhodňovat Kmeny, které způsobují menší škody svým hostitelům, a proto se mohou snáze šířit. To by mohlo vysvětlit, proč se virulence časem snižuje. Vysokou úmrtnost měla například syfilis, když se v 16. století poprvé objevila v Evropě, kam patrně přišla z Nového světa. Přestože je to stále závažné onemocnění, obvykle už neohrožuje život. Nové kmeny chřipky mají tendenci chovat se stejně.

 

Tento trend ale není nevyhnutelný. Pokud bakterie či virus urychlí smrt pomocí symptomů, které urychlí i jejich šíření, jako je kýchání, krvácení či průjem, není smrt hostitele na překážku a vysoká úmrtnost přetrvává. To je pro nás nedobrá varianta evoluce virulence. Přežití nás jako hostitelů je samozřejmě i tomto případě zaručené, ovšem v mnohem horších podmínkách.

 

Poznámka virulentního Lucifera: Napadá mě, že tahle teorie by se dala úspěšně aplikovat na samotnou lidskou společnost. Tím myslím, že obě role, hostitelskou i patogenní, hrají samotní lidé. První tvůrci a druhou paraziti. Něco takového se de facto děje od věků. V současnosti to však vypadá, že lidské parazitické patogeny si začínají přisvojovat tu drsnější variantu evoluce virulence, aniž by si toho jejich hostitelé byli schopni všimnout.

 

Zdroj: Mark Henderson, Genetika – 50 myšlenek, které musíte znát


komentářů: 12         Komentáře (12)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Ludmila
12 Ludmila
Ludmila * 01.05.2015, 13:12:44
Začínáme stagnovat,evoluce skončila.Pomalu se měníme na kyborgy.

Lucifer
11
Lucifer * 26.04.2015, 01:14:19
Takhle bych si to představoval:

https://www.youtube.com/watch?t=30&v=NxlLxMAaK3E

Úžasný

10 Trpaslíci
St. Kocour (neregistrovaný) 25.04.2015, 22:46:01
Víte, jak vznikají trpaslíci? Nedostatkem potravy, po mnohé generace. Třeba trpasličí sloni:
http://www.denik.cz/ze_sveta/malajsie_veda_priroda_slon_20080424.html
Není to taky způsob, jak vznikají paraziti? Nedostatkem intelektuální potravy?
(On to není zas takový prvoplánový fórek, jak se na první přečtení zdá...)

Lucifer
9
Lucifer * 25.04.2015, 22:45:32
Nesmíme si zkrátka nechat nic líbit

https://www.youtube.com/watch?v=j2pqsRZPZKQ

S vyplazeným jazykem

Lucifer
8
Lucifer * 25.04.2015, 22:40:40
Jsem podobně postižený, ale mé nedávné zkušenosti mi říkají, že bych se asi měl začít léčit.

Jsem optimista, ale léčím se. Úžasný

7
Anna Kopecký (neregistrovaný) 25.04.2015, 22:34:10
Pesimista říká: "Hůř už snad ani být nemůže!" Optimista odvětí: "Ale může..."
Jo. Jsem optimistka Mrkající

Lucifer
6
Lucifer * 25.04.2015, 22:28:32
Anno, jste neskonalá optimistka, o tom není žádná pochyba. Jenže paraziti to vidí jinak, z jejich pohledu ještě optimističtěji. A daří se jim. Dnes jedeme podle jejich norem, které jsou mnohem stručnější než ty naše.Těmi našimi si mohou tak akorát..., víte co.

5
Anna Kopecký (neregistrovaný) 25.04.2015, 22:22:21
Jak rozlišit.... no to by měla být brnkačka, ne? Úžasný Společnost je založena na určitých normách, doufejme, že většinově sdílených... jako že se nemá krást, podvádět atd... jsem optimistka?

Stella
4
Stella 25.04.2015, 21:23:33
Ještě rozlišit, kdo je úspěšný, Mrkající , a kdo je parazit.
Šance na změnu:http://www.novinky.cz/veda-skoly/367859-cinsti-vedci-prvni-zmenili-lidskou-dna-sklizi-kritiku.html

3
Anna Kopecký (neregistrovaný) 25.04.2015, 18:15:25
V každé skupině/společnosti se vyskytují parazité a "černí pasažéři", co se jen vezou.... Např. finanční sektor je svého druhu parazit, řekla bych.
Takový pan Madoff si dokázal "vyparazitovat" šedesát miliard dolarů. Důležité je, aby skupina/společnost měla jasnou dohodu o trestání parazitů (právní stát). Pro pana Madoffa žádal usa-prokurátor 150 let (nevím, jestli a jak proces skončil), u nás dostali někteří vyvolení paraziti amnestii.

Stella
2
Stella 25.04.2015, 15:35:27
Kdo by myslel na následky, když se může dobře najíst! Mrkající

1 Luciferovi:
Starý kocour (neregistrovaný) 25.04.2015, 14:09:46
Parazit, který zahubí svého hostitele je lidským slovníkem "úplný blbec". Po smrti hostile zahyne i on. (To k té analogii o lidech.) Mrkající
(Viz "Zajíci a lišky...")

«     1     »