Neznámý vesmír – Opravdoví bastardi

rubrika: Populárně naučný koutek


K víkendovému odpočinku jsem přichystal druhou část seriálu o Neznámém vesmíru, v níž vás lehkou formou seznámím s člověkem, jenž zavedl pojem temná hmota. Dospěl k němu díky astronomickým výpočtům, k nimž se uchýlil jen tak ze cviku, když se dozvěděl, že galaxie tvoří shluky (kupy), v nichž jsou navzájem vázány gravitací. V této části neočekávejte nic složitého v souvislosti s velkým třeskem, neuvěřitelnou inflační expanzí krátce po zrodu našeho vesmíru či rozbor současného kosmologického modelu s podivuhodnými záplatami (již zmíněnou temnou hmotou či temnou energií atp.). Této záležitosti bude především věnována až poslední část (číslo zatím neznám), která vás možná pobaví skoro stejně, i když poněkud jiným způsobem, jako předkládaná část číslo dvě.

 

Lucifer


Autorem oné zprvu nevinně se tvářící záplaty kosmologického modelu, z níž se časem stala těžká noční můra všech kosmologů, byl švýcarsko-americký astronom Fritz Zwicky. Narodil se v roce 1898 v bulharské Varně, ne však bulharským rodičům. Otcem byl Švýcar Fridolin s příjmením, které zní poněkud polsky, matkou Češka Františka, za svobodna Vrčková. V šesti letech byl Fritz odeslán k prarodičům z otcovy strany do Švýcarska, kde vystudoval fyziku, a v roce 1925 emigroval do Spojených států, kde zahájil svoji vědeckou činnost v Kalifornském technologickém institutu. No a právě zde, ve slunné Kalifornii, z něho vypadla temná hmota. Jak je vidět, Fritz byl světoobčanem každým coulem, což zřejmě mělo dopad i na jeho bezskrupulózní upřímnost.

 

Fritz Zwicky byl vyhlášený svou hubatostí. Rozhlašoval, že každý má mluvit, „jak mu zobák narostl“, a že „pokora je obyčejná lež“. Obecně byl považován za neurvalce, ale jinak to byl velmi hodný a pracovitý člověk. Společně se svou ženou – Dorothy Vernon Gates, s níž se oženil již usazen v Kalifornii v roce 1932 – nazývali studenty bastardy, ale nemysleli tím nic zlého. Jednou pozval svůj studijní kroužek k sobě domů. Když studenti dorazili a zazvonili u dveří, manželka jim přišla otevřít a radostně Fritzovi oznámila: „Bastardi už přišli!“ Pokud chtěl Zwicky nějakého studenta skutečně urazit, nazval jej „kulatým bastardem“, jelikož byl „úplně stejný bastard, ať se na něj díváte z kterékoli strany“.

 

Jednoho dne si Zwicky přečetl odborný článek, v němž byl na základě podrobného fotografického průzkumu severní oblohy a příslušných výpočtů učiněn závěr, že galaxie se shlukují do kup, v nichž jsou navzájem vázány gravitací. To ho natolik zaujalo, že začal používat nedávno dokončený fotografický teleskop na Mt. Wilsonu ke studii galaxií v tzv. Kupě ve Vlasech Bereniky. Napočítal v ní přibližně tisíc galaxií. Když měřil jejich pohyb, odhadoval také, kolik hmoty je zapotřebí k tomu, aby se pohybovaly změřenou rychlostí. Vyšlo mu překvapivě veliké číslo, takže zkusil hmotnost kupy určit jiným způsobem, totiž z jasnosti galaxií. Tentokrát mu číslo vyšlo relativně nízké, asi 500 krát menší než to původní.

 

Své závěry zveřejnil v němčině, poté v roce 1937 v angličtině v časopise The Astrophysical Journal. Rozdíl v obou odhadech zdůvodnil tím, že v rámci shluku galaxií existuje ještě nějaká další hmota, která není viditelná. V německé verzi článku tuto hmotu nazval „dunkle Materie“, tedy temná hmota. A hned tu byli opravdoví bastardi.

 

Zwicky předpokládal, že temná hmota bude nejspíš tvořena plynnými oblaky, které se teprve chystají zkolabovat a vytvořit hvězdy. Strávil nesčetné hodiny u okuláru a pátral po jejich obrysech nebo spektrálních stopách, jež by je prozradily. Vyšel z toho s prázdnýma rukama. Nejdříve myšlenka temné hmoty prošla bez povšimnutí. Žádný z astronomů nehodlal rozluštění této záhady věnovat čas. Nicméně jak plynula léta a pak desetiletí, přicházelo stále více astronomů se závěrem, že „v galaxiích chybí hmota“. Plynná oblaka se postupně rozplynula a kosmologové začali přicházet s mnohem tajemnějšími hypotézami.

 

K čemu dosud došli, bude, jak jsem naznačil v perexu, shrnuto v poslední části kosmologické série. V přípravné fázi se soustředím na některé zajímavé postřehy ze Zdroje, jež budou nicméně zahrnovat i jakési podklady k onomu závěru.

 

Zdroj: Stuart Clark, Neznámý vesmír v 10 kapitolách, Euromedia Group, a.s. – Knižní klub v edici Universum, Praha 2017

 


komentářů: 6         Komentáře (6)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

6 To Lucifer
Starý kocour (neregistrovaný) 27.11.2017, 00:20:30
Otázka je ještě složitější: Co (kdo) je Bůh.
Moje představa je terárium s mravenci. Velké. Mravenci sice dosahují jeho krajů, ale netuší, že to jsou limity jejich světa. Prostě je to tak, sklo.
Takový uzavřený svět popisuje B. Aldis v \"Nonstop\". (Pro mě dost kultovní kniha.)
V uvažování jiných kultur (a nakonec i v té naší před ne tak dávnými věky) je omezenost světa zakódována. Symptomatický obrázek poutníka, který nadzdvihává okraj hvězdného nebe nebo rozuzlení filmu Sexmise.

Neomezenost, nekonečnost světa je pro člověka dost špatně představitelná. Jako děcko jsem se vždy ptal - dobře, ale kde vesmír končí? Je tam snad nějaká prkenná ohrada? A - CO JE ZA NÍ?
Dneska mám představy koule, která se zvětšuje rychlostí světla od (ne)středu vesmíru. Místo, kde se konal ten slavný Big Bang. Ale - co je za touto hranicí? A co bylo PŘED Velkým třeskem? Neexistence času a prostoru je pro mě nevalnou, trapnou výmluvou kosmologů.

Prostě - uvažuji jako ten mravenec v teráriu nebo moták v Nonstopu.

Takže vesmír a naše existence jako počítačová simulace je stejně jenom logická slovní hříčka. KDO postavil počítač? KDO ho naprogramoval? Tohle se pokouší (ale jen pokouší) nastínit Matrix. Nejde o barvu pilulky. Jde o ty kočky.
Poruchy v simulaci.

Aha!? [;>D)


Lucifer
5
Lucifer * 26.11.2017, 16:10:56
Bohem bychom ten problém nevyřešili. Nabízí se totiž otázka: Kdo (Co) stvořil (stvořilo) Boha?

http://www.neviditelnycert.cz/blog/povidani/907-non-serviam.html

Mrkající

4
Starý kocour (neregistrovaný) 26.11.2017, 00:26:54
No - z pohledu vidláka mi mnohé kosmologické teorie připomínají, že by bylo snad nejčistší implementovat do nich Boha.
Šlápnul vedle

Lucifer
3
Lucifer * 25.11.2017, 23:19:11
Starý kocoure, pekelné rozuzlení bude především v režii současných kosmologů. Když se mi podařilo ve zmíněné knížce strávit závěrečné dvě kapitoly, tak jsem koukal jako sůva z nudlí, co všechno tito vědátoři nedokázali zauzlit. Nic proti jejich vědeckému zápalu, bezpochyby o těchto věcech znají mnohem víc než já. Nicméně mě třeba šokovalo, v jakých rozměrech se odehrávala ona šílená inflační expanze našeho vesmíru. V rozměrech jednoho centimetru??? No to snad ne!!! Překvapený Anebo snad ano? Podrobnosti osvětlím ve finále. Mrkající

2
František je z toho papež (neregistrovaný) 25.11.2017, 00:07:51
.
Karunesh - Endless skies

https://youtu.be/Hae1MQuk6B8

Ospalý


1 To Lucifer
Starý kocour (neregistrovaný) 24.11.2017, 21:36:36
Docela se těším na pekelné rozuzlení. Hlavně proto, že o tom skoro nic nevím, jen mám rád jednoduché a "pěkné" teorie.
Úžasný

«     1     »