Alpha-carotene

rubrika: Populárně naučný koutek


Jezte mrkvičku a nezapomeňte na pomeranče.

Zuzana


aktpicasso.jpgPoslední studie prokázaly, že lidé s vysokou hladinou 'alpha carotene' v těle žijí déle. Je prý míň pravděpodobné, že dostanou srdeční nemoci a rakovinu. Výzkumníci z Center for Disease Control and Prevention analyzovali hladinu v krevních vzorcích víc než 15 000 dospělých participantů, kteří se účastnili studie National Health and Nutrition Examination Survey, známou jako Nhanes ( od r. 1988-1994). V r. 2006 pak výzkumníci spočítali, že 3 810 participantů mezitím zemřelo. Převážně přežili ti s vysokou hladinou 'alpha-carotene', (vědci přitom zahrnuli i faktory jako věk, BMI a kouření).

Lidé s vysokou koncentrací zmíněného antioxidantu tedy přežívají podstatně déle, než ti s nízkou a nejnižší hladinou. Ti se střední hladinou stále mají daleko větší šanci na delší přežití než lidi s nejnižší hladinou 'alpha-carotene'. Epidemiolog Dr. Chaoyang, jehož studie byla publikována online 22. listopadu 2010 v Archives of Internet Medicine, to označil za dramatický výsledek. Studie v laboratořích shledaly, že 'alpha-carotene' zamezuje růstu rakovinových buněk. Takže potraviny bohaté na 'alpha-carotene' vás mohou ochraňovat před poškozením buněk volnými radikály, dodat dostatečné množství vitaminu A, zlepšit funkci imunního systému a napomáhat reproduktivnímu systému. Ještě větší množství potravin bohatých na 'alpha-carotene' by měli dostávat kuřáci a denní konzumenti alkoholu. Pitím a kouřením se jim hladina zmíněného antioxidantu v těle snižuje a riskují tedy poškození buněk volnými radikály. Kuřáci a pijáci se tedy vystavují riziku nadměrného bujení, které vede k rakovinám.

'Alpha-carotene' je jeden z přibližně 50ti karotenoidů (ze známých 600), které tělo může přeměnit na retinol, aktivní formu vitaminu A. Jídlo, obsahující tento antioxidant, může předejít nedostatku vitaminu A v těle. Zároveň s 'beta-karotenem' a 'beta-cryptozanthinem', 'alpha-carotene' je mezi nejvíc konzumovanými karotenoidy v severoamerické stravě. V současných letech karotenoidy, zahrnující 'alpha-carotene', přitahují pozornost jako potenciální protirakovinové sloučeniny, které zároveň fungují i proti stárnutí. 'Alpha-carotene' je mocný antioxidant, chránící tělesné buňky proti poničení, způsobenému volnými radikály.

Ke své schopnosti zlepšovat imunitu, karotenoidy zahrnující 'alpha-carotene', mají i schopnost stimulovat buňky ke komunikaci. Vědci teď věří, že slabá komunikace mezi buňkami může být jednou z příčin nadměrného bujení, které vede k rakovině. Podporování komunikace mezi buňkami karotenoidy může hrát - a patrně hraje - velkou roli v prevenci rakoviny. 'Alpha-carotene' najdeme v koncentrované formě v potravinách, jako např. mrkev, pomeranče, jablka, mandarinky, špenát, zimní dýně, salát 'romain', brokolice, rajčata, zelené fazolky, sladké brambory, avokádo, čerstvý tymián atd.

Dlouhodobý nedostatek toho antioxidantu v jídle může způsobit poškození tkání volnými radikály a zvedne riziko chronických nemocí, jako jsou nemoci srdce a rakovina. Jak už bylo zmíněno, nejvíc ohroženi jsou kuřáci, pijáci alkoholu a lidi, kteří konzumují minimum potravy, obsahující zmíněný antioxidant. Karotenoidy taky mohou hrát pozitivní roli ve spoustě nemocí, jako například astma, oční zákaly, rakovina děložního čípku, srdeční nemoci, rakovina hrtanu, neplodnost u obou pohlaví, zánět kostních kloubů, zápal plic, rakovina prostaty, revmatické záněty, rakovina kůže, AIDS, angína pectoris atd. Vaření v určitých případech umožňuje tělu tento antioxidant lépe absorbovat, (týká se např. mrkve, špenátu, rajčat atp.). Samozřejme výzkumy budou pokračovat.


komentářů: 27         Komentáře (27)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

27
Zuzana (neregistrovaný) 01.12.2010, 16:18:27
A po zrale uvaze ;) dodavam, nezustavejte u vzpominek a zajdete sem nekdy vymenit zkusenosti - budete vzdycky vitana, Marie.

26
Zuzana (neregistrovaný) 01.12.2010, 12:19:53
Internetove dojmy 'klamou telem'. Nikdy jsem se nesnazila vyjit z neceho 'vitezne a zocelene' (poucene snad). Ani nemam pocit, ze bych kohokoliv neco takoveho ucila, natoz pak nemilosrdne.;) Je to nicmene poprve, kdy mi nekdo dava kredit za pouceni jakehokoliv druhu ;)) - takze dekuji pekne! Ale prece jen, ted si vzpominam, jsem furt zduraznovala, ze je radno na internetu se vyvarovat osobnich veci, pac to je vzdycky kamen urazu. Mejte se pekne i vy.

25 Ano
Marie (neregistrovaný) 01.12.2010, 10:07:27
Tak jsem si to představovala. Potěšila jste mě. Občas si tady čtu, ale je to spíš pro vzpomínky. Byla jste mi nemilosrdnou a "přísnou učitelkou" u Neffa, na což myslívám. A beru to jako školu svého internetového snažení.Člověk se nesmí nechat odradit a má brát "rady a pokyny" zkušenějších tak, aby z nich vyšel vítězně, poučen a zocelen. To se vám se mnou dost podařilo. Tak se mějte dobře, dobrodějko!

24
Zuzana (neregistrovaný) 30.11.2010, 22:52:38
Taky ja vas srdecne zdravim, Marie a i ja vas ctu - vase uvodniky na nahradnim byly vzdycky vyborne (nekdy ctu i komentare, takze tak daleko nejsem) ;). Dari se prinejmensim v tom, ze zatim zdravotni testy v rodine vychazeji fajn a to je nejdulezitejsi. Dekuju, ze jste se ozvala a budu moc rada, kdyz se tu budete objevovat casteji.

23 Zdravím
Marie (neregistrovaný) 30.11.2010, 19:54:46
Zdravím vás, Zuzano.Ty všechny mrkvičky a další zeliny konzumuju - kromě tymiánu,ten mi nevoní, a sladkých brambor, ty se tu moc neprodávají. Tato odpověď je ale jenom záminka k tomu, abych se vás zeptala, jak se vám daří po téměř roce? Občas si na vás vzpomenu, vždycky v dobrém, a ráda teď čtu, co sem píšete...

Lucifer
22
Lucifer 30.11.2010, 18:16:15
Zajímavé je, že na obrázku jsou tři tečky, tři pomeranče a tři trojlístky ]Mrkající

21 Zde je mala chybka:
Zuzana (neregistrovaný) 30.11.2010, 11:51:50
salat Romaine (Lactuca sativa L. var. longifolia)

20 K predchozimu
Zuzana (neregistrovaný) 29.11.2010, 13:15:33
opravuji: asi
jeste nevidim na oci :)

19 Milosi,
Zuzana (neregistrovaný) 29.11.2010, 13:14:01
byla jsem vcera vecer mimo internet - uz to vysvetlil Lucifer. Ask bychom meli uvadet jmeno rovnou pod obrazkem.

18
Miloš (neregistrovaný) 29.11.2010, 00:46:29
[17] Díky za polopatistickou informaci, teď jsem si konečně všiml, že jde o Picassa.

Lucifer
17
Lucifer 29.11.2010, 00:12:42
Když se vám objeví obrázek ve větším provedení, tak nahoře v adrese najdete jeho název. Stačí ovšem najet na ten menší myší a měl byste ho vidět také.

16
Miloš (neregistrovaný) 29.11.2010, 00:04:27
[15] To už jsem zkoušel, ale signování nedokážu rozluštit.

Lucifer
15
Lucifer 28.11.2010, 23:55:57
[14] Klikněte na obrázek ]Mrkající

14
Miloš (neregistrovaný) 28.11.2010, 22:29:20
Zuzano, text je určitě zajímavý, ale nemohla byste prozradit, kdo je autorem té kresbičky? Je to dílo někoho známého?

13 Han:
Zuzana (neregistrovaný) 28.11.2010, 22:16:14
Ted jste me inspiroval k dalsimu opisovani ;), neco o bilem versus cervenem napisu zrejme v pristim tydnu.

«     1    2   »