Pošetilý stařík

rubrika: Populárně naučný koutek


Co nám přinesla zázračná teorie?

 

Lucifer


Pro dnešní den jsem si připravil úryvek z interview Richarda Feynmana z roku 1987. Týká se teorie superstrun, která je mnohými považována za jednu z největších nadějí na stvoření teorie všeho, ale zatím nám nepřinesla ani jedinou experimentální předpověď:

"Já vím, že jiní staříci se chovali velmi pošetile, když takovéto věci říkali, a tak i já budu velmi pošetilý, protože silně cítím, že to nesmysl je! Nemůžu si pomoct, i když vím, jakému se tím vystavuji nebezpečí. Tak snad pobavím budoucí historiky, když řeknu, že celý ten superstrunový krám je bláznivý a svádí do špatného směru."
"Co se vám na tom nelíbí?"
"Nelíbí se mi, že nejsou schopni nic spočítat. Nelíbí se mi, že si své myšlenky neověřují. Nelíbí se mi, že pro všechno, co nesouhlasí s experimentem, ukuchtí nějaké vysvětlení - vždycky řeknou: 'No dobře, ale pořád to může být pravda.' Tak si třeba teorie žádá deset rozměrů. Dejme tomu, že je nějaký způsob, jak šest rozměrů zkroutit. Ano, je to matematicky možné, ale proč se jich nezkroutí sedm? Když napíšete rovnice, rovnice musí rozhodnout, kolik těch věciček se zkroutí, a ne vaše přání být v souladu s experimentem. Jinak řečeno, v superstrunové teorii není vůbec žádný argument pro to, aby se nezkroutilo osm rozměrů z deseti a výsledkem by byly pouze dva rozměry, což by bylo v naprostém rozporu s experimentem. Takže fakt, že by to mohlo nesouhlasit s experimentem, je velice bezobsažný, nic z něho nevyplývá; skoro vždy se z toho umějí vymluvit. To nevypadá věrohodně."

Feynmanovi se prý připisuje i lapidárnější výrok na toto téma: "Strunoví teoretici nepodávají předpovědi, oni podávají výmluvu."

Doufám, že se k tomu ještě vrátím, protože je to téma nejen velmi citlivé, ale zřejmě i velmi důležité.


komentářů: 1         Komentáře (1)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

1
Ludmila (neregistrovaný) 30.11.2010, 06:59:21
Pošetilí staříci mívají poměrně často pravdu.Bylo by dobře jim naslouchat bez ironických poznámek a výsměchu.Jak říkala moje babička.Na moje slova dojde.

«     1     »