Krátké zamyšlení nad čísly

rubrika: Populárně naučný koutek


Množství lidských vědomostí stále více ovlivňuje náš život. Od okamžiku, kdy člověk objevil oheň, uběhlo nejméně půl miliónu let. Mezi zlomové okamžiky lidských dějin patří poznatek pojmu čísla, který lemuje fascinující historii zřejmě nejen lidského druhu.Česká wikipedie nám říká, že číslo je abstraktní entita užívaná pro vyjádření množství nebo pořadí. Jiný pohled nám nabízí K. Weierstrass: „Přirozená čísla jsou nám dána od Boha, to ostatní je výmysl lidský.“ Rozdílný úhel pohledu na čísla využívá Bedřich Engels: „Pojmy počtu a figury nejsou vzaty odnikud jinud než ze skutečného světa.“

 

mefi


A obdobně náleží do dávných dob i úvahy o podstatě a původu matematických pojmů. Svědectvím budiž význam čísel, který byl jednotlivým entitám přiřazován. Kupříkladu starozákonné hebrejské desatero, sedmero smrtelných hříchů, trojjedinost křesťanského Boha, na magickou pětku, na „nga“ lamaistického Tibetu a dokonce i „devatero řek, devatero kopců“ v našich pohádkách.

 

Nejstarší prarodiče čísel zřejmě byli zářezy na dřevěné tyči či kosti. Tato první „přirozená čísla“ vytvořila základ pro čísla celá. Rozvoj čísel je zřejmě spojen s rozvojem abecedy potažmo písma.

 

V rozvinutých otrokářských společenstvích byly na osnově pojímání čísel a početních úkonů založeny systematické koncepce vidění světa. Starý Egypt matematiku dokonce hermeticky zapouzdřil v chrámech. Čísla a počítání se stalo doménou kněží, kteří výsledky prezentovali jako cosi získané magickou cestou. Ve Staré Hellas vyústily poznatky v ucelený pythagorejský systém, který chtěl na pojmu čísla vyložit celý svět. Tento způsob nazírání se replikoval i ve feudálním systému, jehož vrchol je reprezentován ve středověké arabské civilizaci, dědice antické kultury a „vědy“. V období první průmyslové revoluce matematika přestává být pouhým počítáním s čísly a vyvíjí se do abstraktních forem.

 

Arabská numerická soustava s velkou pravděpodobností pochází z Indie. Desítková soustava je založena na prastaré prstové početní metodě. Další početní soustava je dvacítková, při které se zřejmě uplatnily i prsty na nohou. Naproti tomu nulu objevili Sumeřané a Babylóňané.

 

Numerologie, jako věda zkoumající vliv čísel, se rozvíjela současně s číslicovou soustavou. I dnes někteří lidé doufají, že určitá čísla mají kouzelnou moc.

 

Současná matematika rozeznává čísla přirozená, čísla celá, čísla racionální, čísla iracionální a čísla reálná.

 

Moderní matematika používá kromě jednotlivého čísla i agregovaných typů. Příkladem nám mohou být čísla komplexní, založená na imaginární jednotce (druhá odmocnina z minus jedné), čísla využívající více imaginárních jednotek (tří a sedmi) se nazývají kvaterniony a oktoniony, ale také jsou dále mimo jiné zavedeny sedeniony (Formálně lze je definovat jako distributivní čísla s jednou reálnou a n imaginárními osami).

 

Rozvoj číselných soustav se odráží hned od počátku používání samočinných počítačů. Ty přinesly kromě binární číselné soustavy také soustavu o základu osm a šestnáct.

 

Kořeny číselného poznávání světa patří do dávné minulosti, do počátku kulturních dějin homo sapiens. A stejně tak do hluboké historie patří úvahy o původu matematických pojmů. Ale pojem čísla je pojem, kterým se historie lidstva vydělila ze živočišné a rostlinné říše.

 

Použité zdroje:


komentářů: 9         



Komentáře (9)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

mefi
9 Bohata - Komplexní analýza
mefi * 11.11.2020, 00:46:07
.
Krátká přednáška Komplexní analýzy (hodinka a půl)

https://youtu.be/1EbyNSnRClo
Mrkající
.



7
Géčko (neregistrovaný) 10.11.2020, 07:04:05
https://youtu.be/BFEn6u48Wzk

Lucifer
6
Lucifer * 09.11.2020, 22:57:49
Přidávám oddechovku

https://www.youtube.com/watch?v=tWXQruHvU1A

Ospalý

5
Géčko (neregistrovaný) 09.11.2020, 22:19:51
Tak trocha dechovky na GN &SwDr »

https://youtu.be/fK_w7YKNooQ

...a znova dotas : Y/N ?
Jsili pripejret...
Brou

Stella
4
Stella * 08.11.2020, 08:38:18
mefi, díky, výborně!

Ale není nad nulu...

3
Géčko (neregistrovaný) 07.11.2020, 22:20:48
Jj, mefíí, komplexy mám zvládnutý na výbornou, sem už dokonce v desetinásobných řádech dál, než ti Tebou doporučování přednašeči, takovej ekatonion vyřešit jesti promňe hračkou, inspirace ufóóňskem je čistě náhodná, zkuste to přetrpjet »

https://www.televizeseznam.cz/video/hitstory/nena-99-luftballons-315422

Btw, má germa ains, nepočítaje limálajskej nevrendink a ramštejny.
Nevinný Mlčící Ahoj Ahoj

mefi
2 RE 2G
mefi * 07.11.2020, 22:01:13
.
Je to správně. Kvaternion se skládá z jedno reálného čísla a tří imaginárních jednotek:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kvaternion

U oktonionu je to obdobné:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Oktonion


Matoucí je to proto, že kvaternion je zaveden jako uspořádaná čtveřice reálných čísel a oktonion je zaveden jako uspořádaná osmice reálných čísel.

Ale matematicky přesné to není. Pokusím se to vysvětlit na příkladu komplexních čísle:

Komplexní číslo a + b * i, kde a, b jsou reálná čísla a i je imaginární jednotka, se správně zavádí jako uspořádana dvojice

[a, [a, b]]

kde hranaté závorky jsou operátory uspořádání. Tolik pro přesnost.

Tobě Géčko stačí, když si uvědomíš, že komplexní číslo je číslo zobrazené v Gaussově rovině, která je definována reálnou osou, nazveme ji třeba x a imaginární osou, nazveme ji třeba y, která představuje násobky imaginární jednotky. Osy x a y se protínají v nule.

Pokud máš hlubší zájem, úvodní přednášky do komplexních čísel jsou třeba zde

https://www.youtube.com/playlist?list=PLQL6z4JeTTQnqaSbr1xGbvziFL8viFbO0

Zavedení kvaternionů lze nalézt například v přednášce

https://youtu.be/ZlbsMFOxDSU

Zdroje k oktonionům lze snadno naléz na Internetu

https://planetmath.org/

Ahoj
.


1
Géčko (neregistrovaný) 07.11.2020, 20:23:41
...jednotek (tří a sedmi) se nazývají kvaterniony a oktoniony...

Chybička se vloudila, IMO, nňela být 4 & 8...?

My heléňané mýváme ruce a jasno!

Heskej večír do malého gárdnu

«     1     »