Náhradní díly pro nás všechny!

rubrika: Populárně naučný koutek


Jistě celý národ s napětím sledoval údržbu našich dvou nejslavnějších Čechů - Karla Gotta a Václava Klause.

Milda


Jejich neúnavné pohyby nohou při zpěvu nebo tenisu vedly k opotřebení kyčelního kloubu, ten jim byl odborně vyměněn. Použito bylo kloubů ze sériové produkce, jejich přizpůsobení muselo být provedeno při jejich montáži a to je dost zatěžující pro pacienta. Proto jsme si vydechli, že to dobře dopadlo.

Samozřejmě však i v lékařství začínají nalézat uplatnění metody, vyvinuté v průmyslu. Zejména sintrování nebo tavení materiálu laserovým paprskem je velmi perspektivní, umožňuje použít i materiálu nekovového, třeba keramiku a vyrábět tak s vysokou přesností náhradu poškozených kostí nebo zubů. V zubařství právě začíná revoluce, sintrování keramiky nebo kovových prášků dospělo do stádia, kdy je lze nasadit už masově. Jak taková technologie pracuje, znázorňuje schéma laserového sintrovacího skeneru.

schemalaserovehosintrovacihoskeneru.jpg

Sestává z pracovního portálu, plošiny, kterou lze pohybovat s vysokou přesností nahoru a dolů, na ní je upevněn vyráběný objekt, například budoucí zubní korunka. Přes tuto plošinku přejíždí nanášecí váleček, vytváří při každém přejetí vrstvičku prášku, kterou má laser sintrovat, čili natavit tak, aby se spojila pevně s podkladem. Válec si zásobu prášku vezme ze zásobníků na obou koncích pracovního pohybu. Vrstvička bývá maximálně 0,2 mm silná, spíše o hodně méně, tím roste i přesnost. Po nanesení vrstvy je zapojen laser, skenovacími zrcadly je veden přesně po dráze, na které chceme materiál nanášet.

Po každém průběhu je nanesena nová vrstvička, pracovní portál poklesne o sílu vrstvičky a laser vykoná další z naprogramovaných oběhů. Tím se vrstvička za vrstvou nanáší materiál na budoucí zubní korunku. Dnes se takto mohou vyrábět i korunky čistě keramické, bez kovu, který mnohdy vadí, zejména alergikům.

Údaje pro počítač a skener se získávají naskenováním buď sádrového otisku, nebo dokonce přímo skenerem, vyvinutým pro skenování chrupu. Zařízení připomíná tlustý zubní kartáček, má vestavěná zrcadla, pohybující laserovým paprskem v hustém rastru a fotozařízení dodává přímo souřadnice bodů, které právě odrážejí paprsek, do počítače. Budoucnost zubní laboratoře by mohla vypadat tak, že se pacientovi upraví zbytky zubů jako nosné elementy a korunky mohou být zhotoveny s vysokou přesností na počkání, takže odpadne protivné nošení provizórií.

Prvním efektem, který je už znám, je pronikavé snížení cen zubních náhrad. Totéž by mělo nastat i u náhrad kloubů, které by navíc přesně zapadly tam, kam patří, bez velké adaptace.


komentářů: 4         Komentáře (4)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

4
Rosta (neregistrovaný) 18.04.2011, 09:30:56
Ahoj,

clanek zajimavy a doufam ze jich bude vic. Koupil jsem si technologii Eos Eosint M270, cili DMLS a delame na tom prave ty zubni nahrady. Jen doufam, ze ceny se moc snizovat nebudou. Usmívající se
Preji vic takovych clanku

3
Zuzana (neregistrovaný) 02.01.2011, 14:08:15
Diky vrele za povzbudivy a informativni clanek, jen houst.

2 Laser
Marie (neregistrovaný) 30.12.2010, 08:38:38
S laserem mám svoji zkušenost. Nevytvářel sice žádnou náhradu (což je velice zajímavý efekt, o kterém Milda píše), ale jeho prostřednictvím mi na Vinohradech v nemocnici "prostříleli" do oka dírky, aby se tak snižoval odtokem slz oční tlak. Ta akce se opakuje několikrát za sebou, vždycky po pauze pár týdnů. Kdo nezažil, nepochopí.Příšerně to bolí. Ovšem výsledek je zaručen. Takže laser pomáhá v mnoha směrech. A všechny ty objekty, které Milda uvádí, jsou potřebné, zeména u zubů je to výhra, paráda a krása.

1
Ludmila (neregistrovaný) 30.12.2010, 07:45:52
co se týče medicíny,nově vědci vytvořili gel,kterým balí úlomky kosti,ten ztuhne do 5minut a pacient může odejít domů.Po zhojení fraktury se gel změní ve vodu.

«     1     »