Vyšší vzdělání může lépe pomoci v boji s hrozící demencí ve starším věku

rubrika: Populárně naučný koutek


Navazuji na debatu pod článkem o výzkumu ohledně Alzheimerovy choroby.

Zuzana


edbooks.jpgVýzkum, jehož výsledky dodatečně uveřejňuji, do jisté míry potvrzuje, že předpoklad tazatelů byl správný. Studie z července 2010 ukazuje, že lidé s vyšší úrovní vzdělání jsou schopni lépe čelit mozkovým změnám vedoucím k demenci, což může u nich vysvětlit nižší procento rizika. Nedávný výzkum ukázal, že každý rok vzdělání navíc je spojen asi s 11% redukcí rizika demence. Není ale jasné, zda to způsobuje vysoká úroveň vzdělání sama, nebo i další faktory s ní spojené - např. lepší životní styl a finanční status, viz studie o vlivu vzdělání na srdeční choroby o níž byl jeden z nedávných úvodníků: Nemoci srdce úzce spojeny s úrovní vzdělání.

Nová studie přišla na to, že mozkové změny vedoucí k demenci se týkají lidí různých úrovní vzdělání, ale ti s vyšší úrovní mohou efekty snadněji eliminovat. Vědci zkoumali mozky 872 lidí, kteří se zúčastnili ve třech rozsáhlých výzkumech stárnoucí populace v Evropě. Participanti vyplnili dotazníky ohledně svého vzdělání. Předešlý výzkum prokázal, že není jednoznačný vztah mezi diagnózou demence během života a změnami, které lze najít v jejich mozku poté, kdy zemřou. U jednoho případu lze najít v mozku spoustu patologických změn, u druhého jenom velmi málo a přece oba trpěli demencí, jak řekla spoluautorka studie Dr. Hannah Keage z University of Cambridge v Anglii. (Tuto informace uváděla i studie o Alzheimerově chorobě). Dr. Keage řekla, že vzdělání v raném věku zřejmě lidem usnadňuje úspěšně se utkat se spoustou změn v mozku předtím, než se demence skutečně dostaví.

Studie, která byla publikována v srpnovém čísle časopisu Brain je velmi důležitá, protože na světě žije velké množství stárnoucí populace. Zmíněná studie údajně poskytuje velkou podporu investicím do vzdělání v mládí a může tím pádem mít velký vliv na společnost a délku života lidí. Je tedy velmi relevantní co do rozhodování o důležitosti uvolňování dotací na vzdělání, tolik souvisejícího s lidským zdravím.


komentářů: 47         Komentáře (47)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 2 »

32
Zuzana (neregistrovaný) 31.12.2010, 09:34:08
Pani Ludmilo, vy jste odesla uz jednou proto, ze Lucifer zrusil vas konfrontacni komentar k jeho uvodniku. Prisla jste znovu abyste si nasla vinika. Konfrontacne jste tu fungovala radu mesicu specialne pod mymi uvodniky. Kdyz vas spravce blogu na vas konfrontacni zpusob upozornil, argumentovala jste tim, ze vam na jinem blogu delaji totez, takze mate pravo delat to nam zde. Teatralni odchody s prstem ukazujicim na vinika jsou tedy usmevne. :) Radeji projdete znovu ty neurony.

31 A k vasemu navrhu:
Zuzana (neregistrovaný) 31.12.2010, 09:23:59
Co se tyka posilani clanku na nezavisleho Psa, ja je tam posilat nebudu uz proto, ze neverim, ze tam by se tam prolomily nejake ledy (kdo vas nema z toho ci onoho duvodu v oblibe hul si najde a zajmove me tam nic nelaka).

30 Dobré silvestrovské ráno.
Ludmila (neregistrovaný) 31.12.2010, 09:20:27
Děkuji Luciferovi,že jsem mohla někdy přispět k různým tématům.Vzhledem ke konfrontačnímu jednání paní Zuzany,vzdávám se tímto všech mých dalších příspěvků.

Přeji Vám hodně zdraví a spokojenosti do Nového roku a do dalších let.

29 Milos k vcerejsimu
Zuzana (neregistrovaný) 31.12.2010, 09:08:39
Je to sice trochu mimo tema, ale kdyz jste se zminil, zde je muj nazor:
Vracim se k vasi vcerejsi poznamce o zpolitizovanem blogu na nejz prispivate. Nahradni pes vznikl kvuli protestu proti zverejnovani osobnich udaju. Zalozeni nezavisleho fora pod psimi clanky i samostatnymi uvodniky patrne nemelo za ucel zmenit kompletne repertoar. Psi uvodniky byvaly a snad stale jsou prevazne politicke a z toho duvodu se tam shromazdovalo nejvic lidi - uvodnik mel tradicne nejvetsi mnozstvi prispevatelu i komentaru. Prestehovanim se jinam se zajmy lidi patrne nezmenily, stale existuje dost velke procento lidi, kteri si radi vymeni nazory nebo i pohadaji se o politice, mozna jako v hospode, jak pisete, ale tezko jim to muze nekdo brat. Obcas do nezavisleho fora nahlednu a je tam tolik rozlicnych rubrik, ze nechapu, proc nekterym politicke uvodniky a debaty na pol. temata tolik vadi.
Zrovna tak moc nerozumim, proc vam vadi fakt (prinejmensim se nad tim pozastavujete), ze clovek, ktereho jste spojoval s umenim pise na jina temata. Mozna se mylim, ale vidim to jako tendenci radit vsechny a vsechno do nejakych regalu a skatulek. :)

28
Zuzana (neregistrovaný) 31.12.2010, 03:14:58
Zitra to snad bude v poradku. Dobrou.

27
Zuzana (neregistrovaný) 31.12.2010, 01:00:56
Mam seriozni obavy o Lucifera a nevim, komu bych to sverila. Ozval se mi dnes v reakci na muj e-mail dvakrat, ale cetlo se to divne. Mel napsat dnesni uvodnik, nenapsal, nebo to aspon nevidim. Clanek by za beznych okolnosti nevynechal.

26
Miloš (neregistrovaný) 31.12.2010, 00:44:40
[23] "A jak sleduju debaty na vasem foru, mam velmi malou sanci na to, ze by se situace v tomto smeru zlepsila."
Mně to také vadí, že téma, které se jen dotkne umění, málokoho zaujme, ale stačí napsat odstaveček o morálce politiků a korupci a komentáře se jen hrnou. Nad tím není třeba přemýšlet, nic není nutné vědět a každý hned má názor - jako v hospodě. Váš blog je v tomto osvěžením.
Blog, kterému pracovně říkáme Raťafák, není můj, jen jsem se tam zabydlel. Zuzano, byl bych moc rád, kdybyste s Luciferem tam jednou za uherský rok poslali nějaký svůj intelektuální článek (jak říkáte, o životě, ale třeba i vědě nebo umění). Nedá se vyloučit, že by prolomil ledy.
Já trochu koketuji s tím, že bych někdy zkusil vám nabídnout nějaký svůj výtvor, jiný než ty (většinou) cestovatelské, kterými se prezentuji na Rťf, zatím mě celkem nic nenapadá a ta vaše laťka je přece jen vyšší.

25
Zuzana (neregistrovaný) 31.12.2010, 00:11:22
Dekuji (Mildovi).

24
Zuzana (neregistrovaný) 31.12.2010, 00:09:25
Ale uz chapu vase caste zduraznovani, jak se vam libi, ze tento blog je o basnickach a politice se obloukem vyhyba. Me pro mne, pro mne je to blog o zivote.
Jinak ale jeste toto: jestli ordinuji ve vasem soucasnem state lidi jako Ludmila, muze to byt skutecne velky, seriozni pruser. A pak se tomu exodu mladych nedivim ani trosicku.

23 Česká miliarda je tisíc miliónů
Mgr.Milda (neregistrovaný) 30.12.2010, 23:59:10
čili deset na devátou. V anglosaské oblasti a v Rusku se totéž číslo označuje za bilion.

22
Zuzana (neregistrovaný) 30.12.2010, 23:56:00
Ja Vam ale odpovim: me ta tematika odjakziva zajima - kdo mne dlouho zna z netu to dobre vi - a mam i jistou profesni spojitost. A s umenim souvisi uzce. Nehlede k tomu, ze tu supluju sem tam chybiciho blogare a clanky o medicine se mi pisou snadneji nez ty o umeni, s temi jsem tu mockrat pohorela. A jak sleduju debaty na vasem foru, mam velmi malou sanci na to, ze by se situace v tomto smeru zlepsila. ;)

21
Miloš (neregistrovaný) 30.12.2010, 23:53:12
[20] Vždy jsem vás měl spojenou s uměním ...

20
Miloš (neregistrovaný) 30.12.2010, 23:46:49
Zuzano, děkuji moc za slíbený článek. Do vaší debaty s Ludmilou jsem se vůbec nechtěl plést, protože o lidském mozku nic pořádně nevím, zato o ANN vím celkem dost, proto jsem si dovolil k tomu jednu okrajovou poznámku.
A mám ještě jednu, úplně mimo: Vždy jsem vám měl spojenou s uměním, v poslední době však píšete hodně článků z lékařské tématiky. Dost mě to zaujalo, ale neberte to, prosím, jako nemístnou zvědavost, žádnou odpověď k tomu nečekám.

19
Zuzana (neregistrovaný) 30.12.2010, 23:30:35
Takze shrnuto a v kostce, Lida o jednotkach nepsala. Psala o miliardach v konkretnim cisle. Navic napsala, ze z toho postupne behem zivota poztracime 15%. Jestli mi muze nekdo z jejiho elaboratu vypocitat konecny zaver, dekuji za namahu. + Milosi, vam konkretne, tento maly prednovornocni uvodnicek ze zde uctl ze dvou duvodu: jednal to byla slibena odpoved na vas dotaz pod jinym mym uvodnikem, druhak nas blogar si vzal vanocni dovolenou a uvodniku bylo pramalo.
So long..
PS: Tretak Ludmila ma 400 neuronu a je sance, ze se to bude horsit.

18 Silvestr budiz pestr
Zuzana (neregistrovaný) 30.12.2010, 23:23:04
Vedci z oboru neurologie vyzkoumali, ze mozky konzervativcu jsou rozdilne od liberalu (levicaku). Skeny mozku 90 studentu z University College London (UCL) ukazaly silnou korelaci mezi silou dvou oblasti sede hmoty a individualnimi politiky.

Pravicaci meli vyraznejsi amygdala - primitivni cast mozku spojenou s emocemi - zatimco ti na opozitni strane politickeho spektra meli silnejsi predni cingulates. Vyzkum byl veden panem Geraint Rees, reditelem ULC Institute of Cognitive Neuroscience, ktery priznal, ze byl vysledky vyzkumu velmi prekvapen.

;)

«   1    2    3  4   »