Na Live Science jsem objevil článek, že podle vědců mohly stavební kameny života vzniknout v okolí mladých hvězd, Je jasné, že nějak vzniknout musely, jinak by život ve vesmíru nebyl. K přeměně elementárních prvků, jako je třeba vodík, mohlo dojít pouze díky intenzivnímu elektromagnetickému záření, které se tvoří pouze ve hvězdách. K samotné přeměně ve hvězdách nedojde, pouze v blízkém okolí. Následuje citace z onoho článku.
Lucifer
Vědci si dlouho kladli otázku, jak mohly složité molekuly potřebné pro život vzniknout v bouřlivém a nehostinném prostředí hvězdy v jejím mládí. Předpokládá se, že rodina meteoritů zvaná "chondrity" přinesla na Zemi ty správné látky pro život. Otázkou však je, jak se v těchto meteoritech vůbec uzavřely složité organické molekuly obsahující prvky jako uhlík, dusík a kyslík?
Nový výzkum naznačuje, že "horkým místem" pro vznik těchto makromolekul, základních stavebních kamenů života, mohou být takzvané "prachové pasti" ve vířících discích hmoty kolem dětských hvězd. Zde by intenzivní světlo hvězdy z centrální mladé hvězdy mohlo ozařovat hromadící se led a prach za vzniku makromolekul obsahujících uhlík během pouhých desítek let, což je poměrně rychlé.
To by znamenalo, že makromolekuly by mohly být přítomny již v době, kdy se z větších planetek tvoří planety, nebo by mohly být uzavřeny v asteroidech v podobě malých kamínků. Tyto planetky by pak mohly být opakovanými srážkami ve vesmíru rozbity a vytvořit menší tělesa. Některá z nich mohla dorazit na Zemi v podobě meteoritů.
Prachové pasti jsou výhodné oblasti pro růst prachových částic na oblázky a planetesimály, které jsou stavebními kameny planet. V těchto oblastech mohou být velmi malé částice průběžně obnovovány a doplňovány probíhajícími destruktivními srážkami. Tato drobná zrnka o velikosti mikronů mohou být snadno vyzdvižena do horních vrstev zploštělého mračna hvězdotvorného materiálu, které obklopuje rodící se hvězdu, tzv. protoplanetárního disku. Tyto částice mohou obdržet správné množství záření od své mateřské hvězdy, aby se drobné ledové částice účinně přeměnily na složitou makromolekulární hmotu.
Hvězdy, jako je Slunce, se rodí, když se v mohutných mračnech mezihvězdného plynu a prachu vytvoří příliš husté skvrny. Hvězdné těleso, které se nejprve stane protohvězdou, shromažďuje hmotu ze zbytků rodícího se mračna a hromadí hmotu potřebnou k zahájení jaderné fúze vodíku na helium ve svém jádře. Tento proces určuje životnost hvězdy na "hlavní posloupnosti", která u hvězdy o hmotnosti Slunce trvá přibližně 10 miliard let.
Tato mladá hvězda je obklopena protoplanetárním diskem, což je materiál, který nebyl spotřebován během jejího vzniku a vzestupu na hlavní posloupnost. Jak název napovídá, právě z tohoto materiálu a uvnitř disku vznikají stavební kameny života, ale také se zde vysvětluje vznik komet a planetek.
Předchozí výzkumy prováděné v laboratořích na Zemi ukázaly, že když jsou tyto protoplanetární disky ozářeny světlem hvězd, mohou se v nich tvořit složité molekuly o stovkách atomů. Tyto molekuly jsou tvořeny převážně uhlíkem a jsou podobné černým sazím nebo grafenu.
Jeden vědecký tým chtěl zjistit, zda záření, které do těchto oblastí přináší světlo hvězd, může způsobit vznik složitých makromolekul, a k ověření této myšlenky použil počítačové modelování. Model byl založen na pozorovacích datech shromážděných pomocí soustavy 66 radioteleskopů ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) v severním Chile. Model ukázal, že vytváření makromolekul v prachových pastích je proveditelné.
Zdroj: Live Science, The building blocks of life can form rapidly around young stars
Moje poznámka
Stavební kameny života čili organické makromolekuly vznikly v prachu díky intenzivnímu elektromagnetickému záření blízkých mladých hvězd. Pak putovaly vesmírem na chondritech, z nichž některé spadly na planetu Zemi, na níž díky tomu začal vznikat život. Jedním z výsledků tohoto pozoruhodného procesu jsou i lidé. Náš prapůvod je tedy v mezihvězdném prahu a rodičem jsou hvězdy.
04.08.2024, 13:07:34 Publikoval Luciferkomentářů: 0