Organické mléko je zdravější

rubrika: Populárně naučný koutek


Britský těžce zkoušený organický sektor dnes (17. ledna 2011) dostal velkou podporu ve studii, která shledala, že organické mléko je zdravější než neorganické.

Zuzana


franzmarc2.jpgStudie, která analyzovala 22 druhu mléka prodávaného v supermarketech, přišla na to, že organické mléko má méně škodlivých nasycených tuků a víc prospěšných mastných kyselin než konvenční mléko. Zatímco 'the Newcastle University' neřekla přímo, že zákazníci by měli přejít na organické mléko, hlavní vedoucí výzkumu Gilian Butler to v debatě o své studii silně doporučila.

Oproti dřívějším studiím, které tvrdily, že org. mléko sice obsahuje omega 3 fatty acids, ale jsou to tzv. 'short chain' kyseliny, tedy podskupina mastných kyselin (s méně než 6 carbony) a tudíž ne tak prospěšné, jako tzv. 'long chain' kyseliny, obsažené v tučných rybách (s 8 - 10 carbony). Minulé studie, podporované londýnskou školou hygieny a něčím, co se nazývá 'Tropical Medicine' taky tvrdily, že organické jídlo bez chemických hnojiv a pesticidů není zdravější než konvenční jídlo. Konzumace organického jídla proto v Británii silně poklesla. Další důvod poklesu je ekonomická krize.

Mezi lety 2006 - 2008 nová studie, publikovaná v 'Journal of Dairy Science', vyzkoušela 22 druhu mléka, z toho 10 organických. Gilian Butler, manažerka projektu pro 'Nafferton Ecological Farming Group' řekla, že chtěli stav na farmách srovnat se stavem v supermarketech. K jejich překvapení našli v obchodech mezi organickým a konvenčním mlékem ještě větší rozdíl. At dělali zkoušky organického mléka v létě nebo v zimě, celý rok bylo org. mléko pozoruhodně lepší kvality než konvenční. Butler spojila nižší kvalitu konvenčního mléka s horším způsobem pasení dobytka, nekvalitnějšími pastvinami a s ničením jetele chemickými hnojivy. Konvenční mléko mělo taky horší výživnou hodnotu. Výsledky ukazují na větší jednotnost ve způsobu krmení na farmách s organickým mlékem. Nenašli na farmách nikde velké rozdíly ve složení tuků. Byli však velmi překvapeni rozdíly v různých druzích konvenčního mléka, s tím, že dražší konvenční mléko často nebylo lepší než levnější.

Závěr dle Gilian Butler tedy zní: organické produkty dodávají přírodním způsobem větší příjem výživově žádoucích mastných kyselin, vitaminů a antioxidantů a to bez zvýšených dávek méně žádoucích mastných kyselin. A budeme-li pít organické mléko namísto konvenčního, můžeme prý snížit příjem nasycených tuků o 30 - 50 procent. Z uvedených důvodů Gilian Butler mléčné organické produkty silně doporučila.


komentářů: 20         Komentáře (20)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

20 Biopojmy
Zuzana (neregistrovaný) 20.01.2011, 11:30:46
Conventional = konvencni, bezny, obvykly. Vysvetleni k terminu organic = organicke je v debate niz, vcetne Luciferova odkazu.

Mimochodem, jeste ze netvrdite ze nikdo zdravotni vyhody organickeho - bio mleka nikdy nezpochybnoval. :)

A jeste spoon (nevim tedy, komu presne svuj komentar adresovala kdyz nikoho neoslovuje: clanek v Indenpendent nebyl toho dne zdaleka jediny, vysledky vyzkumu vysly mnohde (pokud jde o zdroje).
Moc mne ty vase dotazy tesi, je videt, ze Cesi po celem svete jsou mimoradni prekukalove. :))

19 Možná , že jsem úpně nepochopil pojmy !
Real (neregistrovaný) 20.01.2011, 10:50:04
Konvenční mléko není tedy organické? Opak organického je anorganické. Je konvenční mléko anorganické?

18
Zuzana (neregistrovaný) 20.01.2011, 01:07:10
"Last year an FSA-funded review by the London School of Hygiene and Tropical Medicine found that organic food, produced without chemical fertilisers and pesticides, was no healthier than conventional produce."

17
Zuzana (neregistrovaný) 20.01.2011, 00:50:54
britsky, opravuju nejvaznejsi preklep. :)

16 spoon
Zuzana (neregistrovaný) 20.01.2011, 00:49:25
http://www.independent.co.uk/news/science/organic-milk-is-better-for-you-say-scientists-2186302.html

Pokud jde o stalou stredni a vyssi vrstevnou klientelu ;) ohledne org. milk (bio), byla, jak tomu ve svem veku rozumim, jeji (ne)ochota kupovat org. milk byla ovlivnena vysledky predeslych vyzkumu a krize k tomu prispela nemalou mirou - jinak by nejspis bristsky org. sektor prosperoval v minulych letech lip, nez priznava. Tady setri uz nekolik let hlavne stredni vrstva a vyssi setrila vzdycky. :)))

15
spoon (neregistrovaný) 19.01.2011, 23:00:50
jestli jde o tenhle, volne prelozenej, clanek http://esciencenews.com/articles/2011/01/16/choosing.organic.milk.could.offset.effects.climate.change tak tam se pojednava hlavne rozdil slozeni mleka v zavislosti na rocnim obdobi (pastvy - trava) - jinak fakt, ze je bio mleko zdravejsi nez nebio asi nikdo nezpochybnuje ani nezpochybnoval.

Prekvapena tim, jak setri stredni a vyssi socialni vrstvy byt nemohu jelikoz neznam statistiky, ale jsem ve veku ze me uz prekvapi maloco. :)

14
Zuzana (neregistrovaný) 18.01.2011, 13:18:11
Marie, clanek na odkazu, ktery jste sem 'preplacla' se tyka stejneho vyzkumu, i kdyz zdroj je mozna jiny. Vsimla jsem si toho clanku vcera, kdyz tento muj uvodnicek byl jiz na ceste k vydani - casto se stane, ze vysledky poslednich studii vyjdou v mnoha novinach atd.. naraz. Tady ovsem byl vcera uz Luciferuv uvodnik, muj tedy vysel az o pulnoci. Ale nejedna se zavod kdo bude prvni - je to imho informace, ktera dost lidi zajima. Vcetne vas. :) Nedavno jsem upozornila na clanek v i-dnes o nebezpecnosti leku proti bolestem, kter vysel o den pozdeji nez zde ( se stejnym obrazkem, jaky jsme zde pouzili).
Ale to jsou prkotiny. Dulezity jsou ty neodvapneny kosti.:)

13
Zuzana (neregistrovaný) 18.01.2011, 12:59:58
Jinak ten clanek se tyka mleka, protoze vyzkum se tyka ciste mleka. Dulezite jsou vysledky rozboru, kde se ukazaly signifikantni rozdily mezi organickym (bio)a konvencnim mlekem - v clanku popsane.
Az bude zajimavy clanek o ostatnich organickych produktech, vcetne bio travy :)), mozna se tu octne tez.

12 spoon jeste jednou:
Zuzana (neregistrovaný) 18.01.2011, 12:45:39
prekvapena byste byt nemelA... :)

11
Marie (neregistrovaný) 18.01.2011, 12:43:40
Já vím, že dělám dobře, ale vy nevíte, Zuzano, jak mi ještě pořád dobře dělá pocit, když se kouknu po regálech v obchodě a vidím ten úžasný výběr, který je teď k dispozici. Člověk neví, po čem by sáhnul dřív. Už to 22 let a mě se ještě pořád drží radost z toho zázraku. Asi jsem moc jednoduchá, když si vážím tak samozřejmých věci, jako je dostatek, velký sortiment, blahobyt. I když opravdový blahobyt vypadá poněkud jinak, mně ten náš tady stačí.To je tvrdá škola minulosti, ale to neškodí.

10 spoon
Zuzana (neregistrovaný) 18.01.2011, 12:40:00
Divala jsem se ted na vas blog a prekvapen byste byt nemel - vzhledem k mistu, kde se nachazite. :)

9
Zuzana (neregistrovaný) 18.01.2011, 12:01:53
http://www.stonyfield.com/

Ja myslim, ze moc dobre cinite, Marie, delam totez a doufam, ze me v budoucnu neodvapnene kosti taky podekujou. :) A kupuju bio, zde organic - i jogurty, nejcasteji znacku Stonyfield, (ne, neplati mne za reklamu). ;)

8 spoon
Zuzana (neregistrovaný) 18.01.2011, 11:48:29
Britsky bio sektor je tezce zkouseny nejen kvuli velkemu poklesu nakupu bio mleka diky krizi, kdy zakaznici davaji prednost levnejsim produktum. Situaci taky ovlivnilo tvrzeni predeslych (nekterych) vyzkumu, ze mezi bio mlekem a konvencni variantou neni rozdil, (jak je uvedeno v clanku).
Mimochodem, mozna byste byl/a prekvapen/a, jak MOC setri stredni i vyssi socialni trida v ekonomicke krizi jak v Britanii tak i zde. Na poklesu maji velkou zasluhu prave oni. Lidi na podpore patrne nekupuji bio produkty nikdy.
Dik za zajem o clanek a za odkaz na vas blog.


6 asTMA
Zuzana (neregistrovaný) 18.01.2011, 11:33:43
Dekuju za info, ze v cestine je vzity vyraz 'bio'. Jak na zdejsich americkych, tak na britskych mlecnych kartonech je napis "organic", coz prelozeno do cestiny znamena organicky, zakladni, ustrojny, humusovy, atd.. http://slovnik.seznam.cz/?q=organic&lang=en_cz
Zkusila jsem preklad bio, hlasi bio nebo bioaktivni. Nicmene opravuju na bio aspon tady, pouzila jsem slovo organicky v clanku nekolikrat a tam to jiz opravovat nebudu. Omlouvam se.

«     1    2   »