Mohli bychom cestovat do paralelních vesmírů?

rubrika: Populárně naučný koutek


K tomuto tématu jsem se tady už několikrát vyjádřil v tom smyslu, že tahle představa je zcela logická. Nelogická je naopak představa, že existuje pouze jediný vesmír, ten náš, který vznikl Velkým třeskem z ničeho. Dokážete si představit, že z ničeho vznikne něco tak obrovského, jako je náš vesmír? Že na začátku všeho bylo NIC? Viz Co je multivesmír (multiverzum). Před pár dny jsem na Live Science našel článek, který se zabývá možností cestovat do paralelních vesmírů. Opírá se především o kvantovou fyziku.

 

Lucifer


Paralelní vesmíry jsou sice základem science fiction, ale existují i reálné vědecké teorie, které je potvrzují. Pokud však paralelní vesmíry existují, mohli bychom do nich někdy cestovat? Určitě by to nebylo snadné, ale pojďme tuto možnost prozkoumat.

 

Paralelní vesmíry se ve fyzikálních teoriích objevují na dvou místech. Jedním z nich je naše představa inflace, teorie extrémně raného vesmíru. V těchto bouřlivých dobách se mohlo nafouknout mnoho vesmírů najednou (a pokračovat) a rozvětvit se do obrovského množství jednotlivých vesmírů, z nichž každý měl své vlastní druhy fyziky a uspořádání hmoty. Cestování do jiných vesmírů by však nebylo snadné, protože jsou daleko za naším pozorovatelným horizontem a vzdalují se rychleji než rychlost světla. To by vyžadovalo spoustu letových mil.

 

Potenciální multiverzum je v interpretaci kvantové mechaniky s mnoha světy. Tato interpretace říká, že když dojde k nějakému náhodnému kvantovému procesu, jeden „vesmír“ dostane jeden z možných výsledků, zatímco ostatní vesmíry dostanou jiné. Multivesmír je tedy neustále naplňován všemi možnými kvantovými možnostmi.

 

Trik spočívá v sestrojení stroje času. Nezáleží na tom, jak to uděláte, stačí se jen vrátit v čase. Normálně návrat v čase přináší různé nepříjemné paradoxy, jako je nechvalně známý paradox dědečka, nebo, méně násilně, nekonzistentní historie. Zkuste se vrátit v čase a zničit svůj stroj času. Nyní neexistuje, což znamená, že se nemůžete vrátit v čase, abyste ho zničili, což znamená, že by měl existovat.

 

Podle domněnky Stephena Hawkinga o ochraně chronologie je možná cestování časem do minulosti zakázáno právě z těchto důvodů. Nebo je možná cestování časem do minulosti povoleno, ale s jedním přísným pravidlem: minulost nelze měnit. To je známé jako domněnka Igora Novikova o sebekonzistenci. Ale jak byste mohli cestovat do minulosti, aniž byste ji změnili?

 

Jednou z možných odpovědí je, že když cestujete do minulosti, nevstupujete do své vlastní minulosti. Místo toho vklouznete do jiné historie. Když se vrátíte do minulosti a zabijete Hitlera, nezabíjíte Hitlera své minulosti, ale někoho jiného. A v tomto alternativním vesmíru Hitlera vždy zabil vrah cestující v čase z jiného vesmíru. Když se vrátíte do budoucnosti, vrátíte se domů s nezměněnou minulostí.

 

Interpretace mnoha světů nabízí přirozenou platformu pro vytváření těchto alternativních dějin. Pokud se vesmír tak jako tak neustále rozděluje a větví, pak vás cestování časem jednoduše přesune z jedné z těchto větví do druhé. Nebo, v jiné možnosti, když se vrátíte v čase, vytvoříte novou větev, která předtím neexistovala. Ačkoli to zní elegantně a přehledně, naráží to na drobnou komplikaci, že to ještě nikdo nedokázal zprovoznit. Nevíme, jak tento proces vlastně probíhá a jakým mechanismem alternativní historie vzniká.

 

Pokusy o řešení tohoto problému na základě studia kvantové mechaniky přinesly smíšené výsledky. Kvantová pole, ponechaná svému osudu, mají tendenci zmatkovat, když jsou zapojeny stroje času. Můžete je stabilizovat – pokud se vzdáte některých základních principů teorie, jako je princip korespondence nebo unitárnost, které říkají, že kvantové procesy nakonec vedou k makroskopickému chování a že základní reakce jsou vratné. Těchto principů se ale nikdo nechce vzdát, protože se zdají být pro teorii klíčové – takže v této oblasti jsme se zasekli.

 

Kromě toho i klasické nekvantové systémy narážejí na problémy. Řekněme, že máte spínač, který může zapínat a vypínat váš stroj času – například otevřením nebo zavřením červí díry. Nevíme, jak se alternativní historie mohou vyrovnat s takovými změnami ve svých časoprostorových strukturách, ať už se na subatomární úrovni odehrávají jakékoliv kvantové procesy.

 

Kdybychom však dokázali sestrojit stroj času, mohli bychom snadno otestovat, zda vznikají alternativní historie. Stačilo by změnit něco v minulosti, co si pamatujete. Pokud vám to není dovoleno (řekněme, že ať se snažíte sebevíc, Hitlera prostě zabít nemůžete), pak víte, že existuje jen jedna časová linie s minulostí, která je vytesána do kamene. Pokud však misi splníte, pak víte, že alternativní historie jsou reálné a že může platit interpretace kvantové mechaniky mnoha světů.

 

Nevíme, zda je něco z toho možné. Na druhou stranu to nemůžeme přesně vyloučit. Cestování časem do minulosti se zdá být zakázané, ale z důvodů, které nemůžeme snadno rozeznat. Naše minulost se zdá být navždy pryč – ale je také možné, že je to jen jedna z mnoha větví a že navštívit alternativní vesmíry je stejně snadné jako… No, není to vůbec snadné.

 

Zdroj: Live Science, Could we travel to parallel universes?


komentářů: 0         



Komentáře (Array)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 0 »

«    »